Stavte na dobrú hudbu, je totiž základom každej skvelej svadby!

  • 22. sep 2017
  • Silvia Blahovcová
  • isifa / Shutterstock

Počas celej svadby zvykne mladomanželov aj hostí sprevádzať hudba. V závislosti od miesta a konkrétnej aktivity sa hudobná zložka mení a dopĺňa tak atmosféru daného okamžiku. Keď plánujete svadbu, mali by ste sa určite zamyslieť nad tým, aké piesne, v ktorý okamih vybrať a čo sa vám obom páči.

Hudba počas obradu

Už počas obradu sprevádza snúbencov hudba, a to najmä počas príchodu do sály a rovnako môže doplniť aj svadobný obrad a následne ho ukončiť. V kostoloch väčšinou neexistuje možnosť reprodukovania známych piesní zo záznamu, ale môžete využiť živú hudbu a atmosféru tak doplniť obľúbenými skladbami hranými napríklad na harfe, či sláčikovým kvartetom. Samozrejme, tradíciou býva aj svadobný pochod hraný na organe.

Profesionáli
0
CHORUS DE PAUL
Hudobné kapely
Plánujete svadbu v kostole a namiesto svadobného p...
Bratislava
1
Cimbalovka Diamond B...
Hudobné kapely
Cimbalovka Diamond Band Vám ponúka vynikajúcu hudo...
Bratislava

V prípade svadby na úrade je možností viac. Tu si môžete naplánovať aj reprodukovanú hudbu a vypočuť si vaše obľúbené skladby zo záznamu. Tak, či onak, určite sa o možnostiach vlastného výberu dopredu informujte a následne si váš výber dobre premyslite. Niektoré piesne môžu byť síce vaše najobľúbenejšie, ale občas sa treba zamyslieť aj nad ich textom a následne vhodnosťou :-).

Prvý tanec mladomanželov

Pri prvom tanci zvyknú mladomanželia väčšinou využívať svoju najobľúbenejšiu spoločnú pesničku, "tú ich". Rovnako však treba uvažovať nad jej vhodnosťou a zároveň aj nad melodikou, aby sa na ňu dalo dobre tancovať (tancovať na obľúbenú pieseň od Canibal corps asi nebude úplne jednoduché a vhodné..).

Samozrejme, je tu možnosť v rámci svadobnej choreografie piesne namixovať a nastrihať za sebou, pričom vznikne mix viacerých skladieb. Mnohé páry ako prvý tanec volia aj valčík, prípadne ten príde po prvej piesni. V prípade, že valčík na vašej svadbe nechcete, upozornite na to DJ-a či svadobnú skupinu, aby nenastala situácia, kedy po vašej piesni príde aj táto a vy nebudete vedieť, ako sa do nej hýbať.

Rodičovský tanec

Po uzatvorení prvého, prípadne druhého tanca mladomanželov, prichádza na rad rodičovský tanec, kedy nevesta tancuje najprv so svojím otcom a potom s otcom ženícha a ženích naopak tancuje so svojou mamou a následne s mamou nevesty. V prípade, že niektorí z mladomanželov nemá niektorého z rodičov, je možné tento tanec vynechať, prípadne v daný moment tancovať s druhým z rodičov.

Ak sa však rozhodnete, že tento tanec vynecháte, upovedomte o tom ako osoby zabezpečujúce hudobnú zložku na svadbe, tak aj ostatných rodičov. Ak rodičovský tanec do vášho harmonogramu zaraďujete, vyberte si skladbu, na ktorú budete vedieť tancovať. Malo by ísť o skladbu pomalšieho razenia a zároveň niečo nadčasové.

Čepčenie

Počas čepčenia zabezpečuje hudobnú zložku súbor, ktorý príde tento akt vykonávať. Ak máte obľúbené ľudové piesne vhodné na túto príležitosť, prípadne uprednostňujete piesne z konkrétneho regiónu, určite o tom súbor upovedomte. Existuje totiž aj viacero typov obradov čepčenia, a teda aj veľké množstvo piesní k nim prislúchajúcich.

Klobúkový / redový / vienkový tanec

Po čepčení nasleduje klobúkový, resp. redový alebo vienkový tanec. Ide o tanec na ľudovú nôtu, pričom svadobčania za zatancovanie si s nevestou či ženíchom, platia drobnú odplatu.

V tomto prípade môže hudobnú zložku zabezpečovať súbor, ktorý vykonával obrad čepčenia, ale veľakrát je to DJ či svadobná kapela. Vo všetkých prípadoch však platí, že by malo ísť o ľudové piesne. Ak máte v rodine obľúbené pesničky, prípadne nejaká časť rodiny pochádza z nejakého kraja, určite bude zaujímavé naplánovať do zoznamu piesní aj také, ktoré poznajú a obľubujú.

Polnočný tanec mladomanželov

Ide o prvý tanec po polnoci, kedy sú už mladomanželia prezlečení do takzvaných popolnočných odevov. V tomto prípade ide už o menej formálnu časť svadby, a teda aj pri výbere piesne sa môžete viac odviazať.

Zoznam piesní pre DJ, či svadobnú skupinu

Okrem výberu piesní na konkrétne časti programu či obradu, je určite na mieste sa zamyslieť, aké piesne by ste chceli počuť na vašej svadbe. Samozrejme, je tu možnosť nechať všetko na osoby zabezpečujúce hudobnú zložku, ale v tom prípade sa nemôžete sťažovať, že nezahrali nevestinu najobľúbenejšiu.

Zaujímavé je pripraviť okruhy piesní, ktoré by mali zaznieť, aby si na svoje prišla aj mladá generácia, ale aj tí skoršie narodení. Rovnako netreba zabúdať na rockovo naladených svadobčanov a aj na diskotéky vymetajúcich hostí. Jednoducho, z každého rožku trošku. Opýtajte sa aj svojich najbližších, aké piesne by na svadbe chceli počuť. Keď svokra miluje Abbu, určite jej naplánujte aspoň dve, tri piesne, prípadne poproste aj o venovanie.

Mnohí DJ-ovia aj svadobné skupiny umožňujú aj hosťom zaželať si pieseň a pripojiť k nej venovanie. Jednoducho, nechajú kolovať hárok papiera a hostia si sami vyberú, na čo chcú tancovať.

Black list pre DJ, či svadobnú skupinu

V prípade, že necháte aj hostí, aby si vybrali piesne alebo necháte osoby zabezpečujúce hudobnú zložku, aby vyberali piesne podľa aktuálnej atmosféry a nálady svadobčanov, je určite na mieste vytvorenie takzvaného black listu. Ide o zoznam piesní, ktoré rozhodne a za žiadnych okolností nechcete na svadbe počuť.

Medzi najobľúbenejšie piesne na zakázaných zoznamoch bývajú najmä Jede, jede mašinka, či Šup-sem, šup-tam. V prípade, že sa tiež nerátate medzi ich obľúbencov, bude pre vás black list určite na mieste.


Komentáre

    Pridaj príspevok