Japandi svadba: Nový svadobný štýl, ktorý vás očarí

 • 5. júl 2022

Spojením dánskeho „hygge“ a japonského „wabi sabi“ vznikol japandi štýl bývania. Svojou originalitou a čistotou zaujal japandi aj svet svadieb. A tak vznikol japandi svadobný štýl. Zrejme v ňom nenájde zaľúbenie každá nevesta. Rozhodne však patrí medzi horúce svadobné trendy s odkazom na prírodu a jednoduchú krásu.

stolovanie so sviečkami a kameňmi

Čo je japandi štýl

Kombinuje prvky dvoch úplne odlišných kultúr, ktoré sa ale vyznačujú silnou spoločnou črtou – minimalizmom. V japandi nenájdete žiadny gýč. Jeho hlavnými charakteristikami sú funkčnosť, použitie prírodných materiálov a farieb, rovné línie bez výrazných vzorov. Japandi štýl kladie dôraz na ekologické materiály a prístup k svadbe bez použitia zbytočností. Pozor, napriek tomu je japandi elegantný štýl, ktorý nepôsobí výhradne prírodne.

Milovníci japandi ho opisujú ako „krásu z nedokonalosti“, ktorá je inšpirovaná prírodou. Tento svadobný štýl ocenia moderné páry, ktoré túžia po výnimočnej svadbe a nie je im ľahostajný osud prírody. Ideou japandi svadby je podpora lokálnych dodávateľov, použitie sezónnych kvetov a surovín. Japandi svadba sa nesie v duchu hesla – menej je viac.

Farby japandi

Neutrálne prírodné farby, tlmené farebné tóny, zemité farby a všetky možné odtiene béžovej, slonovinovej či hnedej. Medzi japandi farby patria aj odtiene sivej, zelenej a terakota. Samozrejme, nesmú chýbať základné neutrálne farby – biela a čierna. Sýte a pastelové farby sú presne to, čomu sa japandi štýl vyhýba míľovými krokmi.

nevesta drží boho svadobnú kyticu

Materiály japandi

Svadba v japandi štýle používa prírodné materiály ako sú bavlna, ľan, ratan, kameň, vlna, kov, koža, juta, drevo. Zaujímavými prvkami vo svadobnej výzdobe sú mušle, drahokami, perie, bambus alebo prútené koše. Základom je neprekombinovať všetky prvky japandi štýlu, ale vybrať si tie, ktoré sú vám najviac blízke. Veľmi trendy je napríklad použitie ratanových kresiel ako hlavného sedenia pre ženícha a nevestu. Tento trend vychádza z boho svadobného štýlu, ktorý je farbami a materiálmi blízky japandi štýlu.

obrúčky dekorované s modrými drahokamami

Svadobné šaty a oblek v japandi štýle

Trblietky, širokú sukňu ani čipku nehľadajte. Jednoduché vzdušné svadobné šaty, ktoré kladú dôraz na pohodlie sú presne to, čo japandi štýl na svadbe vystihuje. Svadobné šaty v japandi majú prvky madeira štýlu. Trefou do čierneho sú svadobné šaty z recyklovateľných materiálov, alebo svadobné šaty z generácie na generáciu. Dajte šancu svadobným šatám po mame či starkej. Spolu so šikovnou krajčírkou určite nájdete kompromis, ako z nich urobiť vaše vysnívané svadobné šaty.

Oblek pre ženícha je v béžových odtieňoch doplnený napríklad o neformálnu koženú alebo plátenú obuv. Práve pre materiály a farby ide japandi svadba ruka v ruke s letnou svadbou. Kravata je väčšinou károvaná, nikdy nie v klasických bielych či ivory odtieňoch.

Nevieš nájsť svojho vysnívaného svadobného dodávateľa? Nájdi ho nájsť cez náš Dopytovač!

nevesta v boho svadobných šatách

Svadobná výzdoba v japandi štýle

Exteriér prenesený do interiéru. V tomto prípade majú tvorcovia japandi štýlu na mysli použitie veľkých, najlepšie tropických druhov črepníkových kvetov. Palmy, kaktusy, paprade, figovník alebo monstera. Čím väčšie, tým lepšie. Japandi svadba sa vyznačuje minimálnym použitím živých rezaných kvetov. Naopak, inklinuje k sušeným kvetom, konárikom a rôznym trávam. Samozrejme, môžete použiť rezané kvety v ľubovoľných druhoch, ale pre zachovanie japandi štýlu dodržte jej nosné farby.

Stolovanie v japandi štýle je jednoduché, bez použitia zbytočných dekorácii, ktoré by uberali z komfortu. Stoličky sú bez návlekov a mašlí, japandi necháva vyniknúť farbe svetlého alebo tmavého dreva. Sviečky. Veľa sviečok, ktoré reprezentujú prirodzené svetlo. Veľmi obľúbené sú vysoké štíhle sviečky v bielej a čiernej farbe bez zdobenia. V japandi štýle sa vo svadobnej výzdobe nepoužívajú neónové nápisy, výrazné farebné reflektory na tanečnom parkete, dym, pena alebo laser. Svetlo sviečok japandi kombinuje s prirodzeným teplým svetlom.

svadobné oznámenia v prírodných odtieňoch

Svadobné oznámenia v japandi štýle môžu byť z recyklovateľného papiera. Sú bez výrazných fontov písma, výrazných farieb a zdobení. Ako stvorené na japandi svadbu sú svadobné oznámenia, z ktorých vyrastú kvety alebo bylinky.

Autorka článku: Dana Račko

Zdroj foto: iStock

Komentáre

  Pridaj príspevok

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby