Jarná svadba (1): Dizajn, výzdoba a farby

 • 24. mar 2016

Každé ročné obdobie so sebou prináša špecifické farby, štýly a vône. Po dlhých zimných týždňoch, môžeme vonku konečne počuť veselý štebot vtákov, cítiť prvé slnečné lúče a nádhernú vôňu rozkvitnutých kvetov. Vďaka svojej pozitívnej energii a prekrásnym farbám, je jar ideálnym obdobím na vstup do manželstva.

Jarná svadobná výzdoba

Rozkvitnuté stromy a lúky, poskytujú nekonečnú inšpiráciu na výzdobu svadobných priestorov. Tohtoročným trendom sú práve prírodné dekorácie, množstvo zelene a kvetov na svadobných stoloch, tortách a doplnkoch. Kvety nemusia byť naaranžované len v tradičných vázach, ale skvele vyniknú i v prútených košíkoch, pestrých kvetináčoch či v efektných, kovových krhličkách.

Svadobné stoly môžete ozvláštniť farebnými obrusmi alebo servítkami, voňavými sviečkami, či farebnými kamienkami. K jarnej svadobnej výzdobe sa hodia i motýle alebo vtáky, vyobrazené na dekoračných predmetoch alebo na svadobných pozvánkach.

Počas teplejších jarných mesiacov, môžete zvoliť i záhradnú svadbu pod holým nebom, poprípade svadbu v romantickej stodole alebo v zámku. V tomto prípade vám s aranžovaním svadobnej výzdoby, pomôže samotná príroda. Zelený, trávnatý koberec, zdobený žltými púpavami alebo jemnými margarétkami v kombinácii s rozkvitnutými konármi čerešní, je sám o sebe očarujúcou dekoráciou. S jarným vánkom vo vlasoch, slnečnými lúčmi na lícach a omamnou vôňou kvetov vo vzduchu, bude váš veľký deň nádherný, ako z romantického filmu.

V jarných mesiacoch, si viac ako inokedy, môžete dovoliť experimentovať s farbami. Buďte originálna a zaplavte svojich hostí hravými, pastelovými odtieňmi. K sviežej jarnej svadbe sa hodí predovšetkým žltá, staroružová, hráškovo-zelená, marhuľová, cyklaménová, fialová, či modrá farba.

Rozkvitnuté svadobné šaty

Hitom roku 2016 sú kvetinové aplikácie, výšivky a potlače na svadobných šatách. Tento módny hit, je pre pestré, jarné svadby ako stvorený. Navyše, ak tieto kvetinové dekorácie zladíte so svadobnou kyticou a jarnou výzdobou, určite zabodujete. V prípade, že preferujete konzervatívnejšie, snehobiele šaty bez kvetinových vzorov, môžete kvety zakomponovať do svadobného účesu. V súčasnosti sú obľúbené najmä kvetinové venčeky, čelenky do vlasov či drobné kvietky vsunuté medzi jednotlivé pramene vlasov.

Svadobná kytica na jar

Príroda nám na jar ponúka najväčší výber kvetov. V nasledujúcich riadkoch vám priblížime tie z nich, ktoré sú na jarnú svadbu najvhodnejšie.

Tulipány

Tulipány sú na jarnú svadbu ideálnym kvetom. Táto zaujímavá rastlinka je na jar dostupná v najrôznejších farbách, takže svadobnú kyticu môžete zladiť s akoukoľvek svadobnou výzdobou. Tulipány skvele vyniknú samotné, ale i v kombinácii s inými kvetmi.

Orgován

Pokiaľ patríte medzi milovníkov fialovej farby, orgován je pre vás ideálnou voľbou. Napriek tomu, že orgován nie je typickým svadobným kvetom, je natoľko zaujímavý, že by bola škoda nespomenúť ho. Sýto fialové, silno aromatické kvety, atypického tvaru, obzvlášť krásne vyniknú v kontraste s bielymi nevestinými šatami.

Narcis

Napriek tomu, že narcis nie je typickým kvetom bežne používaným vo svadobných kyticiach, vďaka svojej výraznej, žltej farbe sme ho museli zaradiť do rebríčka TOP jarných kvetov. V svadobnej kytici krásne vyniknú tak žlté, ako i biele narcisy.

Konvalinky

Tieto drobné kvietky s charakteristickou vôňou, zoženiete pravdepodobne len na jar. Bola by preto škoda nezaradiť ich do jemnej svadobnej výzdoby.

Pivónie

Ďalším kvetom, ktorý kvitne len na jar, je pivónia. Síce ide o drahšiu kvetinku, ale vďaka jej väčším kvetom, dodáva aranžmánom a kyticiam potrebnú hustotu a honosný vzhľad.

Kaly

Pokiaľ túžite po jednoduchej, elegantnej kytici, kytica z kaly je určená práve pre vás. Tento exotický kvet pochádza z Afriky a jej názov v jazyku kvetín, symbolizuje veľkolepú krásu. Tieto, medzi nevestami veľmi obľúbené kvety, sú dostupné v rôznych farbách, takže ulahodia každej neveste. Podľa potreby si môžete vybrať kaly s krátkou stonkou, vhodné najmä do menších kytíc alebo kaly s dlhou stonkou, ktoré sú ideálne do veľkých kytíc a vysokých váz.

Ruže

Ruža je už od pradávna symbolom lásky a krásy. V súčasnosti poznáme viac ako tritisíc druhov ruží rôznych farieb, veľkostí a typu kvetu. Ruže vyniknú samé i v kombinácii s iskerníkom, pivóniami, či s ľaliami.

Iskerník

Iskerník je cenovo výhodnou alternatívou k pivóniám alebo ružiam. Iskerník je dostupný v bielej, žlte, oranžovej či ružovej farbe. Vďaka jeho objemnejším lupeňom je tento kvet vhodný na kombinovanie s menšími kvietkami.

Hyacint

Kytica z hyacintov je určená najmä nevestám, ktoré milujú aromatické typy kvetín. Vďaka výraznej farbe tohto kvetu je vhodné kombinovať ho len s jednofarebnými kvetmi, aby vynikla jeho krása.

Ľalia

Ľalie sú obľúbeným kvetom mnohých neviest. Jej veľké kvety krásne vyniknú samostatne alebo v kombinácii s drobnými kvietkami, akými sú napríklad ruže, jazmín alebo rastlinka zvaná ,,nevestin závoj“. Napriek neodškriepiteľnej kráse týchto kvetov, je potrebné dopredu myslieť na odstránenie ich charakteristických tyčiniek s peľnicami, aby nedošlo k znečisteniu svadobných šiat.

Maďarský jazmín

Napriek tomu, že v našich končinách je tento kvet považovaný predovšetkým za izbovú rastlinu, v zahraničí je maďarský jazmín obľúbeným kvetom v svadobných kyticiach. Nežné kvietky maďarského jazmínu sa ľahko kombinujú s akýmkoľvek druhom rastlín, ale nádherne vyniknú i samostatne.

Sedmokráska

Tento krehký kvet je skvelou voľbou na výzdobu jarných svadieb ladených v rustikálnom alebo bohémskom štýle. Taktiež sú vhodné ako jemný akcent do jarných kytíc. Krásne vyniknú v kombinácii s ďalšími jarnými kvetmi, akými sú napríklad narcisy či tulipány.

Napriek tomu, že typickými jarnými kvetmi sú snežienky a lúčne kvietky, svadobná kytica z týchto rastlín nie je príliš dobrou voľbou. Spomínané kvety sú totiž veľmi krehké, rýchlo zvädnú, a čaro jarnej kytice je rázom fuč.

Autor článku: Michaela Forrová / Fotografie: isifa / Shutterstock

Komentáre

  Pridaj príspevok

  Svadba a koronavírus - aktuálne opatrenia

  Aktuálne podmienky pre svadby platné od 16.8.2021:

  Viac informácií prinášame v priebežne aktualizovanom článku o opatreniach a obmedzeniach pre svadby v roku 2021.

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby