Jesenný reštart: Ako oživiť suché vlasy po letnom období?

 • 6. okt 2023

Starostlivosť o vlasy je po lete obzvlášť dôležitá. Namáhajú ich totiž aj na prvý pohľad bežné veci ako nosenie klobúkov, pokrývok hlavy, cyklistických prilieb či časté nosenie vysokých chvostov a drdolov. Čo potrebujú vaše suché vlasy? Ako im dopriať to pravé? Stačí správny výber produktov alebo sú za tým iné tajomstvá?

suché vlasy po lete
Zdroj: iStock

Hydratácia vlasov

Azda najdôležitejším krokom v starostlivosti o namáhané a suché vlasy po lete, je dopriať im správnu dávku hydratácie. Siahnite po šampónoch s intenzívne hydratačnou a regeneračnou schopnosťou. Zamedzíte tým krepovitosti, napomôžete obnove rozštiepených končekov a prinavrátite optimálnu rovnováhu, hydratáciu, pružnosť a posilníte štruktúru vlasu. Čo sa týka zložiek, vyhľadávajte šampóny a efektívnymi ingredienciami ako aloe vera, glycerol, pantenol, pšeničné proteíny či hodváb. Práve tie sú totiž schopné viazať vlhkosť vo vnútri vlasov a obaliť ich ochranným filmom.

Prečítajte si tiež: Známy vizážista a vlasový stylista Boris Bordács radí nevestám. Toto nerobte v týždeň svadby

Doplnková starostlivosť o vlasy

Šampón je základ, no pri suchých vlasoch, ktoré potrebujú akútnu starostlivosť a vyššiu dávku hydratácie, je dôležitá aj doplnková starostlivosť.

Po každom umytí vlasov aplikujte na ich dĺžku aj kondicionér. Aspoň raz do týždňa vlasom doprajte kúru v podobe masky. Tú naneste na celé vlasy (vrátane korienkov a pokožky hlavy) a nechajte pôsobiť niekoľko minút. Zložky, ktoré suchých vlasom v podobe masky určite urobia dobre, sú napríklad kyselina hyalurónová, keratín či kofeín (ktorý okrem iného napomôže aj ich zdravému rastu).

starostlivosť o vlasy
Zdroj: iStock

Siahnuť môžete aj po olejoch, ktoré majú vynikajúce hydratačné a regeneračné schopnosti a vlasom opäť prinavrátia pevnosť, pružnosť a lesk. Avokádový, mandľový, arganový, jojobový či ricínový olej sú skvelým doplnkom starostlivosti, pokiaľ ide o suché vlasy alebo rozštiepené končeky. Na trhu ale nájdete aj iné efektívne produkty, ako rôzne vlasové kúry či toniká. Vhodné sú aj bezoplachové kondicionéry ako záverečný bod starostlivosti.

Výživa zvnútra je rovnako dôležitá

Nezabudnite, že zdravie plynie zvnútra. Rovnako aj svoje vlasy môžete posilniť užívaním rôznych doplnkov stravy alebo zaradením tých správnych potravín do jedálnička. Živiny vhodné pre zdravé vlasy doplníte pravidelným prísunom vitamínov (A, B, C, D, E), magnéziom, kalciom, selénom, zinkom, kremíkom a biotínom. Zvoliť môžete tabletkovú formu či gumené vitamínové doplnky určené na podporu rastu a regeneráciu vlasov. Taktiež ale nezabudnite na správne potraviny.

Potraviny vhodné pre zdravé a husté vlasy:

 • oriešky
 • strukoviny
 • bobuľové ovocie
 • ovsené vločky
 • ryby
sérum na suché vlasy a rozštiepené končeky
Zdroj: iStock

Pozor na nadmernú tepelnú úpravu vlasov

Ak chcete mať po lete zdravé vlasy, dajte si na istý čas pauzu od tepelných úprav, akými sú žehlenie, kulmovanie či sušenie horúcim vzduchom.

Všetky tieto procesy vlasy oslabujú a namáhajú a ak sú vlasy príliš suché, môže následne dochádzať k lámaniu a štiepeniu končekov. Nechajte ich voľne vyschnúť a skúste vydržať bez žehlenia. Ak si potrpíte na vlny, vyskúšajte alternatívy natáčania vlasov bez použitia horúčavy priťažujúcej ich suchému stavu.

V angličtine sa tento výraz označuje ako tzv. „no heat curls“ a dnes sú tieto šetrné spôsoby natáčania vlasov (napríklad na špeciálnu čelenku počas noci) veľmi trendy.

Podstrihnutie končekov oživí každú korunu krásy

Ak sú končeky vašich vlasov príliš zničené, rozstrapkané a štiepia sa, je na mieste zvážiť ich podstrihnutie. To môže napomôcť k regenerácii vlasov a navyše budú aj na pohľad pôsobiť zdravším, hustejším a upravenejším dojmom.

kúra v kaderníckom salóne
Zdroj: iStock

Ak si netrúfate na ozdravnú kúru po lete vo vlastnej réžii, obráťte sa na profesionála. Zájdite ku svojmu vlasovému špecialistovi – kaderníkovi. Dnes už existujú viaceré procedúry na ozdravenie a regeneráciu vlasov.

Expert vám v kaderníckom salóne poradí, čo sa pre váš typ vlasov a vlasovej pokožky hodí najlepšie. Hydratačná kúra absolvovaná v kaderníctve je dnes bežnou praxou a môže urobiť s vašimi vlasmi priam zázraky.

Nezabúdajte ale aj na „recepty starých mám“. Pokiaľ si chcete vyrobiť účinnú vlasovú masku alebo zábal z domácich ingrediencií, na internete je k dispozícii mnoho tipov a receptov na prípravu takýchto kúr. Kokosový či olivový olej, med, citrón či vajíčka alebo dokonca avokádo – s týmto všetkým si viete doma „vykúzliť“ vlastné vlasové masky.

Či už plánujete svoj ozdravný proces absolvovať doma alebo v kaderníckom salóne, veríme, že vám naše tipy pomohli. Tak šup na cestu za zdravou korunou krásy!

P.S. – Vedeli ste, že máme svadobný portál aj pre nevesty z Česka? Navštívte obľúbené Bereme se a načerpajte inšpiráciu.

Autorka článku: Michaela Debnárová @itsmishell

Zdroj foto: iStock

Komentáre

  Pridaj príspevok

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  13 najobľúbenejších svadobných zákuskov. Stihli ste už ochutnať všetky?
  13 najobľúbenejších svadobných zákuskov. Stihli ste už ochutnať všetky?
  60 inšpiratívnych tipov na ceny do svadobnej tomboly
  60 inšpiratívnych tipov na ceny do svadobnej tomboly
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe