Kameraman na svadbu

 • 19. máj 2016

Váš svadobný deň je jedným z najdôležitejších dní, aké vo svojom živote zažijete. Budete si ho síce pamätať navždy, no neraz dostanete chuť zažiť ho zas a znova. Preto si dajte zhotoviť svadobné video, na ktoré sa budete tešiť nielen vy, ale aj celá vaša rodina a blízki priatelia. O svadobné video sa vám nepostará nikto iný, ako starostlivo vybratý a skúsený kameraman na svadbu.

Prečo si dať zhotoviť svadobné video?

Svadobné fotky si dávajú spraviť všetci, no video už takou samozrejmosťou nie je. Takisto ako aj fotografie, aj dobre spracované video dokáže ukázať svadbu v plnej kráse.

Oproti fotografiám je však video živšie, dynamickejšie, dokáže zachytiť zvuk a nemusíte sa obmedziť na zachytenie len jedného momentu, ale vychutnať si rovno celý priebeh udalostí.

Neočakávajte zázraky

Je výborné, ak si môžete tvorbu vášho budúceho kameramana na svadbu vopred pozrieť a zhodnotiť, či bude schopní vyhovieť vašim požiadavkám. Pamätajte na to, že nikto nedokáže robiť zázraky a preto, ak sa vám nepáči jeho doterajšia tvorba, inak to asi nebude ani v prípade vášho videa. Ak sa vám však páči štýl jeho točenia, bude oveľa jednoduchšie sa s ním dohodnúť tak, aby kameraman mohol do videa vložiť svoj štýl a vám to zároveň vyhovovalo.

Povedzte kameramanovi svoje požiadavky, no nechajte mu priestor na sebarealizáciu a vlastné nápady. Je to profesionál, do ktorého ste vložili dôveru, preto radenie čo má presne v ktorom okamihu robiť nie je úplne na mieste.

Finančná stránka

V neposlednom rade zhodnoťte financie, ktoré ste ochotní do vášho videa investovať. Neznamená, že čím viac zaplatíte, tým bude vaše video lepšie. Vo väčšine prípadoch však cena kameramana stúpa s jeho skúsenosťami a kvalitou.

Spýtajte sa aj svojich známych, ktorých svadobné video ste videli, či by vám vedeli nejakého kameramana na svadbu odporučiť. Budú vás vedieť informovať aj o približnej cene, keďže mnoho kameramanov svoju cenu na svojej stránke nezverejňuje. Dôvodom je, že cena veľakrát závisí od konkrétnych požiadaviek svadobného páru a tak sa nedá vopred odhadnúť. Pomôže osobné stretnutie, pri ktorom okrem presnej ceny zistíte aj to, či vám kameraman na svadbu vyhovuje aj osobnostne.

Aký má byť kameraman na svadbu?

Svadobný kameraman musí vedieť rýchlo reagovať, aby mu neušiel žiadny dôležitý moment. Pri točení svadieb to platí dvojnásobne, pretože v mnohých prípadoch nie je možné záber opakovať. Kameraman by mal byť dopredu oboznámený s prostredím, v ktorom bude pracovať, čo si vyžaduje aj vašu spoluprácu a záujem. Potrebuje si totiž včas pripraviť techniku, najmä vzhľadom na svetelné podmienky.

Skúsení kameramani, ktorí už natočili desiatky svadieb, už približne vedia čo bude ďalej nasledovať, vedia kde a kedy by sa mali nachádzať. To je výhoda tak pre nich, ako aj pre vás, no ani tu netreba zabudnúť na správnu komunikáciu a včasné oboznámenie kameramana s presným programom svadby.

Ako vyzerá dobré video?

Pri točení je dôležité udržať stabilný obraz, čo by mal zvládnuť každý kameraman. Domáce kamery sú malé, čo znamená ich menšiu váhu a tým aj väčšiu znalosť, ako udržať stabilitu. Z tohto dôvodu bývajú profesionálne kamery veľké s vyššou váhou a kameramani ich nosia na pleci. No netreba sa obávať ani menšej kamery. Technika ide stále dopredu a preto aj lacnejšie a jednoduchšie kamery zvládnu oveľa viac ako kedysi.

Či už pri fotení, aj pri točení je jedným z najdôležitejších faktorov dobré svetlo. Správne nasvietenie zabezpečí kvalitný obraz. Ak sa natáča na dennom svetle, je potrebná znalosť kamerama o svetelných podmienkach. Ostré svetlo totiž vytvára kontrasty a tým aj nežiadúce tiene pod očami.

Ďalším faktorom, ktorý ovplyvní originalitu videa sú uhly záberov, ktoré kameraman na svadbu zvolí. Je potrebné striedať detaily, polocelky a celky tak, aby sa divák pri pozeraní nenudil.

Ako vyzerá neprofesionálne video?

Všetci chceme, aby naše video bolo pozerateľné a zaujímavé od začiatku do konca. Pri neprofesionálne spracovanom zázname sa divák nudí, čo spôsobujú dlhé zábery bez strihov či zmien v uhle pohľadu. Ak pozeraté takéto video, sami si ho pretáčate a hľadáte zaujímavé scény.

Výsledný zostrih by naopak mal byť dynamický a upútať aj bez neustáleho pretáčania. Neprofesionálny strih navodzuje dojem, že kameraman na svadbe niečo nenasnímal a zábery nie sú zostrihané logicky po sebe. V neprofesionálnom svadobnom videu môžu taktiež chýbať dôležité momenty ako je prvý manželský bozk či výmena obrúčiek.

Dôležitý je aj zvuk

Úloha kameramana v porovnaní s fotografom je sťažená v tom, že okrem obrazu musí dať pozor aj na zvuk. Nie je nič horšie, ako keď v pozadí počuť šum či iné ruchy, ktoré odvádzajú pozornosť. Ešte horší prípad je, keď namiesto hovoreného slova počujeme len šum vetra a musíme napínať uši, aby sme slová zachytili.

Ďalší prípad, ktorý sa bohužiaľ môže stať, je nevhodne zvolená hudba, ktorá sa svojím tempom nehodí k daným sekvenciám. Pri nesprávne zvolenej hudbe máme pocit, že daný obraz spomaľuje alebo zrýchľuje a jednoducho cítime, že tam niečo nesedí.

Profesionáli
1
Zuzana Minarovičová
Fotograf na svadbu
Ahojte, volám sa Zuzana a som svadobná a rodinná fotografka. Bude mi potešením nafotiť Vám Váš svadobný deň, kdekoľvek to bude. Píšte, volajte .-) ...
Celé Slovensko
1
Ing. Svetlana Košáno...
Fotograf na svadbu
Celá SR.. Svadobné foto - video Rodinné foto - video Letecké foto-video DRONOM Book,glamour Fotoatelier
Nové Zámky

Dobrý kameraman na svadbu

Video od dobrého kameramana má správnu dĺžku, správny strih a dobré načasovanie záberov. Správny kameraman sa zaujíma a pozná celý priebeh svadby. Taktiež pozná a ovláda svoju kameru, narába s ňou manuálne, nielen automaticky. Pojmy ako vyváženie bielej, clony či ostrenie mu v žiadnom prípade nie sú cudzie.

Hľadáte vhodnú hudbu do vášho svadobného videa? Inšpirujte sa:

DALŠIE SKLADBY PRE SVADOBNÉ VIDEO
Kompletný album

Autor článku: Stanislava Obložinská / Fotografie: isifa / Shutterstock

Komentáre

  Pridaj príspevok

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  13 najobľúbenejších svadobných zákuskov. Stihli ste už ochutnať všetky?
  13 najobľúbenejších svadobných zákuskov. Stihli ste už ochutnať všetky?
  60 inšpiratívnych tipov na ceny do svadobnej tomboly
  60 inšpiratívnych tipov na ceny do svadobnej tomboly
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe