Kde hľadať a kúpiť svadobné šaty?

 • 30. mar 2017
 • Natália Kúšiková
 • isifa / Shutterstock

Každej neveste pri slove svadba napadnú ihneď jej svadobné šaty. Pokiaľ ste však svoju svadbu ešte len začali plánovať, prinášame vám prehľad najlepších možností na získanie vašich vysnívaných svadobných šiat. Ktorá možnosť je pre vás najideálnejšia?

1. Šitie svadobných šiat na mieru

Ak je na svadbe niečo, na čom by sa rozhodne nemalo šetriť, sú to práve svadobné šaty. Šitie na mieru je finančne náročnejšia možnosť, ale má množstvo výhod. Môžete si šaty sama navrhnúť, vybrať si farbu, látku a zdobenie. Budete si isté, že šaty sú len vaše a jedinečné. Vždy sa dajú upraviť podľa vašich predstáv a presne na vašu veľkosť.

Môžu byť jednoduché, extravagantné, dlhé krátke, tylové či padavé… Na Slovensku je veľa šikovných krajčírok a módnych tvorcov, ktorí vám šaty na mieru s radosťou ušijú. Nezabudnite však na to, že počas šitia budete musieť prísť na niekoľko skúšok, čo vyžaduje váš čas a hradiť si budete musieť nielen látku a použitý materiál, ale aj hodiny práce krajčírky, ktoré strávila pri vašich šatách. Vaše vysnívané šaty si môžete vybrať v salóne, alebo ak sa vám páčia šaty od konkrétnej značky, šikovná krajčírka vám ich ušije na mieru podľa fotky.

2. Svadobné šaty zo svadobného salóna

Svadobné salóny nájdete po celom Slovensku. Všetky sa snažia pravidelne dopĺňať svoju ponuku šiat o najnovšie modely z dielne svetových návrhárov. Väčšina salónov ponúka možnosť šaty rozšíriť alebo zúžiť podľa vašich predstáv, či upraviť ich detaily. Niektoré šaty v salóne sú určené len na predaj a iné len na požičanie.

Pracovníčky v salóne by vám mali ochotne poradiť, ak nemáte jasnú predstavu o svojich šatách, a pomôcť vám pri výbere šiat, ktoré lichotia vašej postave.

Na návštevu salóna je väčšinou potrebné sa vopred ohlásiť a vybrať si termín a hodinu návštevy, aby sa vám v salóne mohli naplno venovať. Za vybraté šaty sa vopred platí záloha – určitá suma z ceny šiat. Ak si nakoniec vyberiete úplne iné šaty z iného salóna, v pôvodnom salóne vaša záloha za šaty ostane. Preto si treba výber šiat v salóne dobre rozmyslieť a radšej prísť na skúšku viackrát.

Jedinou nevýhodou požičania svadobných šiat zo salóna je to, že často už v pondelok po svadbe vyžadujú salóny šaty späť a v prípade, že sa vám podarilo šaty neúmyselne poškodiť, zaplatíte sumu navyše v závislosti od rozsahu poškodenia šiat.

Tip: Ak chcete získať svoje vysnívané šaty za najlepšiu cenu, je vhodné informovať sa koľko stoja v salóne v prípade kúpy či zapožičania a koľko by stáli v prípade šitia na mieru. Rozdiel v cene je často veľmi značný.

3. Svadobné šaty zo svadobného bazáru

Vo svadobnom bazári je možné nájsť najmä šaty, ktoré už boli aspoň raz použité na svadbe. Existuje minimum prípadov, kedy nájdete šaty, ktoré sú úplne nové, nepoužité (napríklad z dôvodu kúpy iných šiat, alebo keď boli šaty nevhodným darom…) za nákupnú alebo nižšiu cenu. Všeobecne platí, že šaty z bazáru sú rozhodne lacnejšie a to práve z dôvodu, že už nie sú nové.

Je dobré sa s predajcom dohodnúť na skúške šiat, aby sa nestalo, že zaplatíte za šaty, ktorých veľkosť vám nesadne. Veľakrát sa cez bazár predávajú šaty, ktoré boli šité na mieru, no je veľmi ťažké nájsť niekoho, komu by šaty sadli rovnako ako neveste, na ktorú boli šité.

Šaty z bazáru vám samozrejme šikovná krajčírka dokáže upraviť podľa vašich predstáv a je to jedna z finančne najmenej náročných možností získania šiat. Väčšina šiat v bazári sú po svadbe profesionálne vyčistené a pripravené pre ďalšiu nevestu.

V bazáre k tejto téme
Podbradniky
Vyrobímesvadobné podbradníky v rôzných farebných prevedeniach s Vaším menom...
13
91m + zvyšok rolky - bordová organza
Predám bordovú organzu, my sme ňou zdobili stoličky a hlavný stôl (foto u m...
4

4. Svadobné šaty zo svadobného veľtrhu

Na svadobných veľtrhoch máte veľkú šancu nájsť tie pravé šaty. Je to miesto, kde mnohé svadobné salóny a svadobní návrhári prezentujú svoju tvorbu a šaty. Na veľtrhoch je možnosť šaty vyskúšať, informovať sa o ich dostupnosti a cene.

Na Slovensku sa organizuje hneď niekoľko svadobných veľtrhov ročne, o mieste ich konania a programe sa ľahko dozviete na internete. Svadobné veľtrhy ponúkajú najlepšiu možnosť porovnania cien v jednotlivých salónoch a u dizajnérov, a prinášajú mnohé inšpirácie a možnosť rozhodnúť sa pre svoje vysnívané svadobné šaty.

5. Svadobné šaty zo zahraničia

Existujú tri možnosti získania svadobných šiat zo zahraničia:

Výlet za svadobnými šatami

Jednou z nich je to, že si urobíte malý výlet s kamarátkou či s vašou maminou a obehnete spolu niektoré svadobné salóny v inej krajine. Nevesty zo Slovenska najčastejšie za šatami necestujú ďaleko. Zväčša stačí obehnúť svadobné salóny v Poľsku či na Ukrajine.

Pokiaľ máte kamarátku žijúcu za veľkou mlákou, určite vás rada privíta a obehá s vami miestne svadobné salóny. V tomto prípade však treba počítať s vyššou cenou, no môžete si byť istá, že vo svadobný deň budete mať na sebe originál vysnívanej značky.

Kúpa svadobných šiat na zahraničných e-shopoch

Trend nákupných výletov sa postupne vytráca a nahrádzajú ho zahraničné e-shopy. Najpoužívanejšími sú čínske e-shopy Aliexpress alebo Ebay. Tieto e-shopy ponúkajú ďaleko väčší výber modelov svetových značiek ako akýkoľvek svadobný salón.

Hľadanie tých správnych svadobných šiat môžete zrealizovať v pohodlí domova, so šálkou kávy v ruke, s kamarátkou, ktorá váš výber ohodnotí alebo pokojne aj sama. Navyše si vystačíte aj s minimálnou znalosťou anglického jazyka. Pamätajte však, že svadobné šaty z Číny nie sú originálom, ale iba napodobeninou známej značky a tak sa môže stať, že vaše šaty ukončia dlhú cestu k vám v rukách colníkov.

Objednanie svadobných šiat zo zahraničia je síce menej náročné ako často únavné obiehanie svadobných salónov na Slovensku, ale prináša viac nevýhod. Zaplatíte síce nízku sumu, avšak keď šaty prídu až k vám (často po niekoľkých mesiacoch), nemusia sa ani v najmenšom podobať vysnenému originálu. Ak si takéto šaty dáte na Slovensku prerobiť, cena za prácu šikovnej krajčírky bude približne taká, že keď k nej pripočítate sumu, ktorú ste za šaty zaplatili čínskemu predajcovi, vyjde vám takmer rovnaká čiastka ako za požičanie šiat na Slovensku.

Kúpa svadobných šiat zo zahraničia je vždy veľký risk, preto je dobré požiadať čínskeho predajcu o reálnu fotografiu šiat, ktoré si chcete kúpiť. Keď sa totiž stane, že vám prídu nesprávne šaty alebo šaty, s ktorými nebudete spokojná, pred svadbou vás okrem sklamania čaká aj dlhý únavný spor s čínskym predajcom. Kým vám predajca vráti aspoň zlomok ceny šiat, zvyčajne už máte dávno po svadbe. Taktiež je dobré pozrieť si hodnotenia predajcu od ostatných kupujúcich. Najspoľahlivejší sú hlavne predajcovia s hodnotením nad 95 %.

Šitie svadobných šiat na mieru u zahraničných predajcov

Ďalšou možnosťou získania šiat zo zahraničia je nechať si ich ušiť presne na mieru u niektorého čínskeho predajcu. Táto možnosť je u neviest veľmi obľúbená, hoci prináša viac nervozity a stresu pred svadbou a nie vždy sa končí úspechom. Veľakrát sa nevesty fotia na skúške svadobných šiat, aby si potom vybrali tie šaty, ktoré sa im páčia najviac a nechali si ich ušiť v zahraničí.

Ak vám predajca ušije šaty za zlomok ceny, nemajte prehnané očakávania, pretože šaty vám možno padnú ako uliate, ale nebudú mať s originálom nič spoločné. Samozrejme, môžete natrafiť na spoľahlivého predajcu, ktorý vám naozaj ušije vysnívané šaty podľa vašich predstáv, no to len v prípade, že budete mať šťastie.

Ak ste sa predsa rozhodli pre túto možnosť, nechajte si šaty ušiť v dostatočnom predstihu, aby vám stihli prísť a v prípade, že by ste neboli spokojná, aby vám zostal aspoň mesiac pred svadbou na hľadanie ideálnych šiat vo svadobných salónoch. Jedinou istotou je overený predajca, ktorého vám odporučí iná spokojná nevesta.

6. Handmade svadobné šaty

Na Slovensku sa stále viac rozmáha handmade tvorba. Ak patríte medzi nevesty obdarené šikovnými rukami, svadobné šaty si môžete vyrobiť aj sama! Stačí si rozmyslieť strih a kúpiť látku, šaty navrhnúť a potom smelo do toho. Hoci vám zaberú veľa času, výsledok rozhodne bude stáť za to a navyše, vaše šaty budú jednoznačne originál! Nikto vám totiž nedokáže splniť predstavy o šatách lepšie ako vy sama. 🙂

Pokiaľ ide o cenu, kupujete iba látku, krajku a ozdoby, ktoré si na šatách prajete mať. Nákupu látky sa nebojte, v galantérii alebo v obchode s látkami vám určite poradia, ktoré látky sa k sebe hodia a koľko metrov látky budete potrebovať. Suma, ktorú za materiál zaplatíte, teda závisí od toho, či chcete šaty dlhé, krátke, zdobené alebo jednoduché. V každom prípade sa zmestíte do ceny za požičanie šiat zo salónu.

Handmade šitie šiat sa určite nezaobíde bez menších problémov či zdĺhavého ručného našívania ozdôb na sukňu, avšak pamätajte, že takéto šaty ušité vašimi rukami a s láskou očaria nielen vašich svadobných hostí, ale ostanú vám doma na pamiatku a raz môžu byť krásnym dedičstvom.

Inšpirácie pre vaše svadobné šaty:

POZRIEŤ ĎALŠÍCH 495 ŠIAT…
Kompletný album

Komentáre

  Pridaj príspevok

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby