Keď lásku nič nezastaví: Romantická greenery svadba Zuzky a Dominika

 • 4. dec 2020
 • Barbora Babicová
 • leni photography

Hoci Zuzka a Dominik plánovali veľký deň, nakoniec z neho bol iba svadobný obrad. Napriek tomu bola táto romantická greenery svadba plná dojímavých momentov.

romantické svadobné fotenie

Ako ste sa s manželom zoznámili?

S manželom sme sa zoznámili v práci. Pracovala som v stavebnej firme ako asistentka šéfa, môj manžel k nám chodil brigádovať len v letných mesiacoch popri škole. Mojou náplňou práce bolo aj uzatváranie pracovných zmlúv, a keďže som tam bola nová, stále som si prezerala šanóny so zmluvami z minulého roka.

Vždy, keď som ten starý šanón otvorila, vybehla na mňa jeho zmluva, jeho meno mi potom celý deň behalo mysľou. Sama neviem prečo, nikdy som ho nevidela ani o ňom nepočula, ale znelo mi tak pekne. Prišiel čas, kedy končil zimný semester a šéf sa tešil, že príde výpomoc na stavby. Šéf mi stále niekoho núkal, lebo vedel, že som slobodná mamička a na vzťahy som zanevrela. Hovorím mu – už len toto mi chýba ku šťastiu, mne so šesťročným dieťaťom, mladší a ešte aj študent.

Avšak po nástupe brigádnikov som ho začala vnímať viac ako ostatných. Našiel si ma na Instagrame. Asi po mesiaci som mala ísť na školenie do Čiech, kam som si so sebou mohla zobrať hocikoho, lebo šéf nemohol ísť. Tak som si vzala jeho. A tu ma začal baliť. Ja som to brala ako vtip, lebo 6 rokov som bola sama a s ním som si budúcnosť nepredstavovala. No bol veľmi odvážny, keď si vybral práve mňa s dieťaťom. Tak sme si povedali, že tomu dáme šancu.

Raz, keď to ešte medzi nami nebolo také vážne, sa ma spýtal, či by som ešte chcela deti. Odpovedala som áno, dvojičky. A aké mená by si im dala? Chlapec by sa volal po ockovi a dievčatku by vybral meno ocko. Jeho odpoveď bola, že si ma raz vezme za ženu a dievčatko bude volať Lívia. A teraz sme manželia a máme spoločnú dcérku Livku.

deti na svadbe

Ako prebehli vaše zásnuby?

Nemali sme typické zásnuby, kde žena nič netuší a odrazu pred ňou kľačí dojatý muž s prsteňom v ruke. Naša svadba bola naplánovaná skôr ako oficiálne zásnuby. Jedného dňa zazvonil manželovi telefón, volal mu kuriér, že má preňho balíček. Tá kozmická rýchlosť, akou poň bežal, bola veľmi podozrivá. Môj manžel si totiž nikdy nič sám neobjednal, vždy som všetko zaňho vybavila. (Áno, objednal mi snubák cez eshop, lebo sme tu presne v tom čase mali prvú vlnu Covidu).

Zatvoril sa s tým balíčkom v izbe a opretý o dvere si ho otváral, aby sme mu tam náhodou nevošli. Ja som s oboma dievčatami sedela na zemi a hrali sme sa. Odrazu vyšiel z izby s rukami za chrbtom, podišiel za mňa a vystrčil predo mňa ruku s krabičkou a slovami: ,,Nech sa páči.“ Vraj, čo ma bude žiadať o ruku, keď moja odpoveď bola už dávno jasná a chýbal mi už len dôkaz na prste. Takže sme to mali takto v kruhu našich detí. Každý sa nás pýta, ako ma požiadal o ruku, všetci čakajú romantiku a toto im otvára ústa dokorán (smiech).

svadobné obrúčky zo zlata

Čo ti bolo inšpiráciou pri prípravách svadby? A ako dlho si ju plánovala?

Veľkou, ale naozaj veľkou inšpiráciou mi bola táto stránka. Na Moju svadbu som chodila niekoľkokrát denne. Dievčatá sem pridávali svoje inšpirácie a reálne fotky zo svojich svadieb. Toľko krásnych fotiek som mohla nájsť len tu, albumy som si prezerala fotku po fotke, urobila veľa screenshotov. Najviac ma zaujala greenery výzdoba, takže niečo málo z nej som si chcela preniesť aj na vlastnú svadbu. Pinterest bol tiež mojím favoritom v hľadaní inšpirácií.

Svadbu sme začali plánovať hneď na začiatku roka. V rádiu hovorili, že tento rok má hneď niekoľko magických dátumov na uzavretie manželstva, ktoré vychádzajú na sobotu. Jedným z nich bol aj 10. 10. 2020. Veľmi sa mi páčil, tak som začala doma hovoriť, že už viem, kedy budeme mať svadbu. A tak som tým nainfikovala aj svokru a mamu, že sme to už všetci brali ako hotovú vec. Hneď som začala obvolávať reštaurácie v okolí, ale samozrejme, všetko už bolo na tento „magický“ termín obsadené. Jediný voľný termín v reštaurácii, ktorú som preferovala, bol 3. október, tak nám prischol tento dátum. Svadbu sme teda plánovali presne 10 mesiacov.

romantická greenery svadba

svadobné fotenie vonku

Ovplyvnila súčasná situácia nejako prípravy či priebeh svadby?

Veľmi. Myslím si, že žiadna z nás „októbroviek“ nečakala, že to takto môže dopadnúť. Na jar, keď tu bola prvá vlna a na jeseň predpovedali druhú vlnu Covidu, som tomu veľmi neverila. Bola som veľký optimista. O prekladaní svadby sme vôbec neuvažovali. Naozaj som do poslednej chvíle verila, že nám všetko vyjde tak, ako sme si to naplánovali. No môj optimizmus zmizol začiatkom septembra, kedy začali pribúdať prípady.

Vznikali nové obmedzenia. Celý september bol zlý, u nás bolo more sĺz, kopa nervov. Neskutočne veľa telefonátov od známych typu: Počuli ste? Čo budete robiť? Bude svadba? Rušíte? Prekladáte? Ja by som takú nechcela. Čítala si? Ja rúško mať nechcem, ako budem tancovať? Ako budem vyzerať? Toto je to posledné, čo nevesta pár dní pred svadbou potrebuje počuť.

Mojím ventilom bola Moja svadba. My „októbrovky“ sme sa tu našli a boli sme tu jedna pre druhú v týchto pre nás ťažkých časoch. Nikto by nevedel pochopiť budúcu nevestu, len budúca nevesta, ktorá prežíva momentálne to isté.

Pondelok pred svadbou sa zakázali všetky oslavy, čiže mohol prebiehať len svadobný obrad. Priznám sa, že mi veľmi odľahlo. Po všetkých tých dňoch, kedy povoľovali svadby do 100 ľudí, potom do 30 ľudí, som už ani nechcela nejakú svadobnú hostinu. Predsa len by to už nebola tá pravá svadba s celou rodinou a všetkými pozvanými, bez DJ-a. A tak zo mňa opadol všetok stres a tešila som sa na to, že si konečne vezmem muža, ktorého milujem. Nakoniec sme mali len obrad s obmedzeným počtom ľudí v kostole, zvyšok stál vonku, všetci okrem nás mali rúška. Po obrade sme sa ešte vonku pofotili pri slávobráne, poďakovali všetkým zúčastneným a odišli sme fotiť portrétové fotky.

svadba v chateau grand bari

svadba počas koronavírusu

V akom štýle sa niesla, resp. mala niesť vaša svadba a kde a ako sa nakoniec odohrala?

Nemali sme nejaký konkrétny štýl, ale preferovala som jemnú výzdobu v bielo–zelenej farbe. Biele až krémové kvety a zelené listy eukalyptu, veľa vysokých sklenených svietnikov s bielymi sviečkami vo vnútri, kúskami bavlny a zlaté doplnky. Okrúhle stoly s dlhými bielymi obrusmi, v strede stolov by horeli len sviečky v svietnikoch. Všetko som si sama objednala aj sama zhotovovala. S kvetinárkou sme si vymenili fotky ohľadom výzdoby, ona splnila všetko, čo mohla podľa mojich požiadaviek.

Avšak, keďže sme mali nakoniec len obrad, žiadnu výzdobu sme nepotrebovali. Všetko mi ostalo doma, pobalené v krabiciach. Vyzdobili sme si s manželom len kostol. Výzdobu teraz rozdávam rodine.

Obrad sa konal u nás v dedine, v maličkom kostole s 12-timi lavicami. Boli sme taká dedinská atrakcia, všetci nenápadne stáli pri domoch a sledovali, ako sa presúvame do kostola.

čiernobiele svadobné fotografie

Na ktorý moment svadobného dňa nikdy nezabudneš?

Zo svadby mám pár nezabudnuteľných okamihov. Prvý z nich je manželov first look pred kostolom. Mala som naplánované, že ma manžel uvidí v šatách až pred oltárom, ale u nás sa to robí tak, že nás farár čaká pred kostolom a spolu vchádzame dnu. Takže sme sa dohodli, že ma manžel s fotografkou bude čakať pred kostolom. Ešte predtým mal vziať moju kyticu z vázy a držať ju v rukách, kým neprídem. Samozrejme, kyticu zabudol, tak som si ju vzala sama. Najprv teda dostal hubovú polievku a potom sa mohol ku mne otočiť (smiech). Na dojatie v jeho očiach však nikdy nezabudnem.

Ďalší moment bol počas obradu, koľkokrát sme na seba pozreli, toľkokrát na mňa žmurkol a stisol mi ruku. Toto sú momenty, na ktoré si po svadbe najviac a najradšej spomínam.

Mala som aj slabú chvíľku pri manželskom sľube, kedy som sa veľmi rozplakala a nedokázala som zo seba dostať ani slovo, nevedela som sa ani poriadne nadýchnuť, mala som veľkú hrču v hrdle a len som kývala hlavou, že to už nedopoviem, a to som bola ešte len na začiatku sľubu. Toto je zase nezabudnuteľný moment pre všetkých a pre mňa taký, na ktorý by som najradšej zabudla. (smiech)

svadba počas pandémie

S ktorými dodávateľmi si bola najviac spokojná?

Najviac spokojná som bola s našou kvetinárkou, vytvorila mi svadobnú kyticu presne podľa mojich predstáv. Takisto aj manželove pierko, všetko, čo som jej povedala, splnila do poslednej bodky.

A ešte naša fotografka Lenka, s ktorou sme sa prvýkrát videli deň či dva pred svadbou, ale počas obradu aj počas fotenia k nám zapadla, ako keby bola súčasť rodiny. Cítili sme sa veľmi uvoľnene, fotky neboli nijak umelo strojené. Počas obradu som ju ani nevnímala, podarilo sa jej zachytiť aj úsmevy, aj slzy. Fotky sú asi jediná spomienka na náš svadobný deň, ktorú máme každý deň pred očami v hmotnej podobe.

greenery svadobná kytica

Čo by si chcela odkázať budúcim nevestám?

Aby sa zbytočne nestresovali, aby si vychutnávali každú maličkosť pri prípravách svojej svadby. Mysleli pozitívne a hlavne zapájali do príprav aj svojich budúcich manželov, lebo nie je nič krajšie, ako spolu tvoriť svoj najkrajší deň.

A budúcoročným nevestám prajem plnohodnotné svadby podľa predstáv a všetkých plánov, aj keď situácia je zase nejasná, no netreba to vzdávať. Dôležitá je vaša láska, že sa chcete s partnermi vziať, nie to, koľko ľudí bude na svadbe, či vám vyjde počasie a aj keď niečo nevyjde, tak netreba zúfať. Ak by sa náhodou zopakovala situácia z tohtoročnej jari a jesene, tak to treba brať ako pozitívum, že ste si ušetrili kopec nervov a ešte väčší kopec peňazí. (smiech)

Viac fotografií zo svadby Zuzky a Dominika nájdete v jej svadobnom albume.

Ďakujeme Zuzke za rozhovor a prajeme jej do manželského života len to najlepšie!


Autor článku: Barbora Babicová / Fotografie: leni photography

 

Komentáre

  Pridaj príspevok

  Svadba a koronavírus - aktuálne opatrenia

  Aktuálne podmienky pre svadby platné od 16.8.2021:

  Viac informácií prinášame v priebežne aktualizovanom článku o opatreniach a obmedzeniach pre svadby v roku 2021.

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby