Kedy je najlepší čas na fotenie svadobných portrétov?

 • 6. okt 2016
 • Natália Kúšiková
 • isifa / Shutterstock

Svadobné fotografie sú, samozrejme okrem titulu manželky a manžela, tým najdôležitejším, čo vám po svadbe ostane. Veď kto by nechcel mať najkrajší deň života zvečnený na nestarnúcich fotografiách?

Pri výbere svadobného fotografa by sme mali prihliadať skôr na kvalitu jeho práce, než na cenu za jeho služby. Pamätajte, že o dobrom fotografovi svedčia hlavne spokojní mladomanželia, ktorých už fotil, preto sa nebojte požiadať o pomoc vaše kamarátky alebo známe, ktoré svadbu už majú za sebou.

Na svadobné fotenie si môžete vybrať fotenie počas svadobného dňa alebo fotenie mimo svadobného dňa. Poriadne si premyslite, kedy vám fotenie bude najlepšie vyhovovať a zarezervujte si fotografa.

Tip: Požiadajte svojho fotografa o "Save the date“ fotenie. Je to fotenie tzv. predsvadobných fotiek snúbencov, zvyčajne na ich obľúbenom mieste a niekedy aj so svadobnými rekvizitami. Spoločných fotografií nikdy nie je dosť a ide o jedinečnú príležitosť vyskúšať si spoluprácu s vaším fotografom ešte skôr ako v deň svadby. Navyše, vaše spoločné fotografie môžete využiť na doplnenie svadobnej výzdoby.

Fotografovanie portrétov počas svadobného dňa

Ak ste sa rozhodli pre fotenie svadobných portrétov počas svadobného dňa, je vhodné vytvoriť svadobný harmonogram až po dohode s vaším fotografom, aby ste na 100 % vedeli, v akom časovom rozmedzí sa bude fotografovanie odohrávať a vedeli tomu prispôsobiť zvyšok svadobného harmonogramu.

V minulosti sa svadobné fotenie odohrávalo najčastejšie po svadobnom obrade. V čase, kým sa hostia presúvali na svadobnú hostinu, fotograf urobil zopár záberov pri kostole či na námestí, a následne svadobný pár odišiel na hostinu. V ešte staršej minulosti sa pár po svadobnom obrade odobral do fotoateliéru a na hostinu sa dostavil o hodinu neskôr.

V súčasnosti platí, že čím viac času venujete svadobnému fotografovaniu, tým krajšie zábery vzniknú. Preto sa väčšina mladomanželov rozhoduje pre svadobné fotenie pred obradom.

Profesionáli
1
Zuzana Minarovičová
Fotograf na svadbu
Ahojte, volám sa Zuzana a som svadobná a rodinná fotografka. Bude mi potešením nafotiť Vám Váš svadobný deň, kdekoľvek to bude. Píšte, volajte .-) ...
Celé Slovensko
6
Monika Molnarova Pho...
Fotograf na svadbu
Svadobná fotografia podľa vašich predstáv
Galanta

Výhody fotenia počas svadobného dňa

Hlavnou výhodou fotenia pred svadobným obradom je to, že hostia sú zvyčajne ešte iba na ceste, takže nikoho nenecháte čakať. Medzi ďalšie výhody patrí, že budúci manželia vyzerajú ako zo škatuľky, keďže obrad je najdôležitejšou časťou dňa a obaja chcú vyzerať čo najlepšie. Svadobné šaty nevesty žiaria čistotou, kytička je čerstvá, nevesta má dokonalý make-up a účes, ženíchov oblek je krásne vyžehlený….

Počas svadobného dňa sa fotografovi zvyčajne podarí zachytiť tie najkrajšie zábery práve preto, že svadba je oslavou lásky a mladomanželia si svoju lásku dávajú spontánne najavo, doslova žiaria šťastím. Vo svadobný deň vznikajú tie najemotívnejšie fotografie.

Nevýhody fotenia počas svadobného dňa

Svadobné fotografovanie počas svadobného dňa však má aj niekoľko nevýhod. V prvom rade, ak ste odmalička snívali, že vás ženích uvidí vo svadobných šatách až pri oltári, môžete na to zabudnúť.

Našťastie existujú tzv. ,,First look“ fotografie, ktoré sa realizujú vo chvíli, keď ženích pred odchodom na svadobné fotenie uvidí prvýkrát svoju nastávajúcu vo svadobnom outfite. Šikovnému fotografovi sa vtedy podaria zachytiť nezabudnuteľné emotívne zábery.

Ďalšou nevýhodou je počasie. Počasie samozrejme nemôžeme naplánovať a tak sa môže stať, že z vášho vysnívaného fotenia na obľúbenom mieste pod holým nebom nič nebude. Je preto dobré rezervovať si nejakú miestnosť v interiéri (napr. fotenie v kaštieli) pre prípad zlého počasia.

Nevýhodou tiež je, že nemôžete svadobnému foteniu venovať toľko času, koľko by ste chceli a navyše sa môže stať, že na niektoré zábery, po ktorých ste túžili, úplne zabudnete alebo na ne neostane čas.

Tip: Venujte svojmu fotografovi zoznam záberov, ktoré určite chcete. Keď bude fotograf vedieť, čo si predstavujete a čo od neho očakávate, určite mu uľahčíte prácu.

Fotografovanie svadobných portrétov mimo svadobného dňa

Ak je váš svadobný harmonogram plný už teraz a na fotenie vám ostáva pol hodina, zariaďte si radšej fotenie mimo svadobného dňa. Dĺžka svadobného fotenia závisí od vami požadovaného počtu fotografií a od vzdialenosti miest, na ktorých by ste sa chceli fotiť, zvyčajne však svadobné fotenie trvá 2-3 hodiny.

Výhody fotenia mimo svadobného dňa

Svadobné portréty sa fotia jeden až dva dni po svadbe. Veľkou výhodou je, že vy, ani fotograf nie ste v strese, bez ktorého sa svadobný deň nezaobíde, ste uvoľnení a máte za sebou všetky tie náročné prípravy a pred sebou len samé dôvody na úsmev. Môžete byť viac kreatívni, a možno vám napadnú zábery, na ktoré ste počas plánovania zabudli.

Termín fotografovania si v tomto prípade môžete prispôsobiť počasiu, len s tým treba vopred oboznámiť fotografa. Na fotení mimo svadobného dňa sa môžete odviazať, využiť rôzne rekvizity na fotenie, či vyskúšať fotografie vo vode, ktoré by ste si počas svadobného dňa nemohli dovoliť. Fotiť môžete dlhšie ako dve hodiny, čoho výsledkom budú dokonalé fotografie plné lásky a harmónie.

Nevýhody fotenia mimo svadobného dňa

Medzi nevýhody fotografovania mimo svadobného dňa patrí predovšetkým to, že vzhľadom k tomu, že svadobný účes a make-up nevydržia viac ako deň, buď požiadate svoju kaderníčku a vizážistku, aby vás nalíčila a učesala znova (čo vás bude stáť ďalšie peniaze) alebo sa pokúsite vytvoriť si opätovne svadobný make-up a účes sama. Pokiaľ máte kamarátku kaderníčku alebo vizážistku, určite vám rada pomôže.

Ďalšou nevýhodou sú svadobné šaty nevesty. Ak ich máte požičané, svadobný salón ich vyžaduje vrátiť najneskôr dva dni po svadbe, pričom za prípadné oneskorenie zaplatíte navyše. Veľakrát sa stane, že sa šaty počas svadobného dňa zašpinia a na svadobnom fotení potom nevyzerajú práve príťažlivo. Nevýhodou je aj svadobná kytica. Ak máte kytičku zo živých kvetov, niekoľko dní po svadbe už nemusia vyzerať dobre.

Poslednou nevýhodou je, že po svadbe sa z vašej tváre vytratia tie pravé emócie, jednoducho už nežiarite tak ako počas svadobného dňa. Je to spôsobené posvadobnou atmosférou a tým, že ste si svadbu už prežili, viete ako prebehla, už nemáte žiadne očakávania. Preto si dávajte pozor na výraz tváre, aby sa z úprimného úsmevu nestal silený. Na fotografiách sú totiž rozpoznateľné všetky vaše emócie.

Tip: Ak máte v rodine niekoho, kto vie aspoň trochu narábať s fotoaparátom, požiadajte ho, aby prišiel na vaše svadobné fotenie. Určite sa mu podarí zachytiť krásne nezabudnuteľné zábery, ktoré síce nebudú dýchať takou profesionalitou ako tie od vášho fotografa, ale spontánnosťou a radosťou zo samotného fotenia.

Hľadáte inšpirácie na výnimočné svadobné fotky?

VIAC INŠPIRÁCIÍ NA SVADOBNÉ FOTKY
Kompletný album

Komentáre

  Pridaj príspevok

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  13 najobľúbenejších svadobných zákuskov. Stihli ste už ochutnať všetky?
  13 najobľúbenejších svadobných zákuskov. Stihli ste už ochutnať všetky?
  60 inšpiratívnych tipov na ceny do svadobnej tomboly
  60 inšpiratívnych tipov na ceny do svadobnej tomboly
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe