Kedy posielať svadobné oznámenia

 • 16. nov 2015

Prípravy na svadbu sú v plnom prúde a vy ešte stále nemáte svadobné oznámenia? Bez svadobných oznámení sa vaša svadba rozhodne nezaobíde. Kedy si objednať svadobné oznámenia a kedy ich posielať? Poradíme vám! Pripravili sme pre vás časovú os, ktorá vám bude pomáhať pri plánovaní svadobných oznámení, aby ste aj túto dôležitú časť plánovania zvládli bez väčších problémov.

6 – 10 mesiacov pred svadobným dňom ➸ Objednávka svadobných oznámení

Jednou z prvých najdôležitejších informácií týkajúcich sa plánovania svadby, je naplánovanie jej presného termínu a miesta svadby. Rodina a známi, bez ktorých si váš svadobný deň neviete predstaviť, by sa mali už 6-8 mesiacov pred svadobným dňom dozvedieť o presnom termíne svadby. Svadobní hostia si tak môžu vopred naplánovať svoje aktivity tak, aby sa mohli zúčastniť vášho veľkého dňa. Na objednávku svadobných oznámení by ste mali myslieť už 7-13 mesiacov pred svadbou, aby ste následne mali k dispozícii dostatočný čas na ich sfinalizovanie (vloženie do obálok, napísanie adries a ich odoslanie).

foto: [[https://www.mojasvadba.sk/catalog/vendor/najoznamenie|Najoznamenie.sk]]

6 – 8 týždňov pred svadbou ➸ Odoslanie pozvánok k svadobnému stolu

Pozvanie k svadobnému stolu by ste si mali naplánovať niekedy medzi šiestym a ôsmym týždňom pred svadobným dňom. V prípade, že ho odošlete skôr, hostia môžu zabudnúť odpovedať včas, keďže mnohí z nich ešte nebudú vedieť, či určite budú môcť prísť. V prípade, že pozvánky odošlete neskôr, riskujete, že nebudete mať dostatok času na to, aby ste vedeli presne stanoviť potrebný počet obsluhujúcich a kuchárov.

Ak plánujete svadbu na vzdialenejšom mieste, prípadne v exotickej destinácii, odporúčame vám svadobné pozvánky odoslať o niečo skôr, približne 10-12 týždňov pred svadbou. Hostia tak budú mať dostatok času na zabezpečenie všetkých potrebných náležitostí (pas, cestovné poistenie a iné). Svadobné pozvánky si tak ako pri oznámeniach objednajte už 12-14 týždňov pred svadbou, aby ste všetko pekne stíhali.

foto: [[https://www.mojasvadba.sk/catalog/vendor/oznamto|OZNÁM TO!]]

2 – 4 týždne pred svadobným dňom ➸ Získanie odpovedí na svadobné pozvánky

Optimálne načasovanie na získanie odpovedí hostí na vaše svadobné pozvanie je približne 2 až 4 týždne pred svadobným dňom. Okrem telefonického kontaktu na vás môžu svadobné pozvánky obsahovať aj kartu na spätnú odpoveď o zúčastnení sa na svadbe. Karta môže obsahovať okrem mena hosťa, ktorý sa zúčastní, napr. aj voľbu jedla v svadobnom menu. V prípade, že sa vám pozvaní neozvú a nedajú vám vedieť včas, nezabudnite sa im ozvať vy. Dbajte na to, aby ste mali na všetko dostatok času.

Niekedy záleží aj na zvyklostiach personálu, ktorý budete mať na svadbe. Niektorí potrebujú počuť presný počet svadobných hostí v predstihu, iným stačí len približný počet. Práve preto by ste si mali so zainteresovanými osobami jasne stanoviť termín, dokedy je potrebné nahlásiť presný počet svadobných hostí.

foto: [[https://www.mojasvadba.sk/catalog/vendor/vanilkovy_kaktus/|Vanilkový kaktus design]]

1 – 3 mesiace pred svadbou ➸ Tlač ostatných svadobných tlačovín

Všetky svadobné tlačoviny, akými sú program svadby, svadobné menu, menovky na stoly, menovky na darčeky a iné, je potrebné objednať v spoločnosti špecializujúcej sa na takúto tlač v predstihu, približne 1 mesiac pred dátumom svadby. V závislosti od počtu svadobných hostí a množstva potrebných svadobných tlačovín sa doba ich vyrobenia môže vyšplhať aj na niekoľkých týždňov. Zabezpečenie tlačovín vopred je dôležité preto, aby ste ich v deň chystania svadby, napr. kompletizovania svadobných darčekov pre hostí, mali hneď po ruke.

foto: [[https://www.mojasvadba.sk/catalog/vendor/unique_invitations/|Svadobné oznámenia Unique Invitations]]

3 mesiace po svadbe ➸ Ďakovné svadobné pozdravy

V prípade plánovania svadobných tlačovín nezabudnite ani na ďakovné svadobné pozdravy, ktoré je vhodné mať už vopred pripravené. Tieto poďakovania by sa mali posielať maximálne do 3 mesiacov po prijatí svadobného daru, teda zvyčajne do 3 mesiacov po svadbe. Stále častejšie sa stretávame s mýtom, že by sa mali poďakovania poslať rok po svadbe, to však nie je pravda.

foto: [[https://www.mojasvadba.sk/catalog/vendor/houseofscrap/|Svadobné štúdio House of Scrap]]

S otázkou kedy posielať svadobné oznámenia súvisia aj tieto:

Ako máte vedieť, koľko hostí máte pozvať, aby ich prišlo čo najviac? Štandardným pravidlom je, že ak sa svadobné pozvánky posielajú 6-8 týždňov pred svadobným dňom, svoju účasť potvrdí 80 – 85 % pozvaných svadobných hostí. V prípade, že pôjde o hostí, ktorí sa nachádzajú ďalej od miesta konania svadby, zvyčajne svoju účasť potvrdí najmä rodina a rady priateľov klesnú o 40-50 %.

Máte si pre istotu vytvoriť aj B-zoznam svadobných hostí? Kedy máte poslať svadobné pozvánky hosťom z B-zoznamu? V prípade, že to nie je vyslovene nutné, vytvoreniu B-zoznamu sa radšej vyhnite. Títo hostia, totiž môžu zistiť, že sú „až“ v náhradnom zozname a nebudú mať z toho dobrý pocit.

Ak si takýto zoznam hostí chcete vytvoriť, riaďte sa tým, že je potrebné mať k dispozícii dve sady svadobných oznámení, ktoré budete odosielať v rôznych dátumoch. To zabezpečí, že svadobní hostia z B-zoznamu, nedostanú hneď pár dní po doručení svadobného oznámenia aj svadobnú pozvánku s výzvou na odpoveď. Ďalšou radou je neuverejňovať vaše svadobné oznámenie na Facebooku či iných sociálnych sieťach, kde by si ho mohli pozrieť svadobní hostia z B-zoznamu.

Profesionáli

Rozhodovanie o odoslaní svadobných oznámení

Rozhodovanie o tom, kedy poslať svadobné oznámenia, by nemalo byť zdĺhavé a zbytočne prešpekulované. Malo by ísť o jeden z procesov svadobného plánovania, ktorý je rýchly a jednoduchý. Dúfame, že vám k tomu dopomôžu aj tieto tipy v našom svadobnom sprievodcovi.


Komentáre

  Pridaj príspevok

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  13 najobľúbenejších svadobných zákuskov. Stihli ste už ochutnať všetky?
  13 najobľúbenejších svadobných zákuskov. Stihli ste už ochutnať všetky?
  60 inšpiratívnych tipov na ceny do svadobnej tomboly
  60 inšpiratívnych tipov na ceny do svadobnej tomboly
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe