6 kníh o manželstve, ktoré by si mala prečítať každá budúca manželka

 • 7. apr 2020
 • Zuzana Grossmann
 • archív nevesty/martinus

S množstvom titulov o tom, ako byť dobrá manželka, milenka, či najlepšia priateľka vášmu partnerovi, sa akoby roztrhlo vrece. Ako si teda vybrať tie, ktoré vám do života naozaj niečo prinesú? Radi by sme vám odporučili niekoľko výborných kníh, ktoré skutočne pomôžu pochopiť vášho partnera, či nájsť odpovede na otázky, ktoré si možno pokladáte. Tak smelo do toho! 🙂

1. Moje túžby, Tvoje túžby – Dr. Willard F. Harley Jr.

Prvou knižkou, ktorá je zároveň prvým titulom v poradí, ktorý som si dopriala pre rozvoj vzťahu, je skvelý kúsok s názvom Moje túžby, Tvoje túžby. Ako napovedá názov, jedná sa o veľmi užitočného pomocníka, ktorý vám pomôže pochopiť a naplniť túžby vášho partnera. Jej hlavným cieľom je primäť čitateľa, aby prijal fakt, že obaja partneri majú svoje potreby a okrem tých, ktoré sa zhodujú (potreba lásky, dotyku, spoločne tráveného času…) sú tu aj také, ktoré má každý z partnerov odlišné (spôsob trávenia času, aktivity…).

Zaujímavé je, ako autor prirovnáva počet túžob partnerov k akýmsi účtom v tzv. "citovej banke". Ide o celkom jednoduchú matematiku. Ak urobí manželka pre manžela ústupok v podobe kompromisu, zvýši si tak pomyslené body na svojom účte u partnera. Ak sa naopak napríklad manžel rozhodne využiť nahromadené "kredity" na svojom účte a požiada svoju manželku o kompromis, tie sa mu odčítajú a zase by ich neskôr mal doplniť.

Knižka možno pôsobí tak, že za to, čo dáte, očakávate niečo naspäť. No cieľom je práve pochopiť, že práca na vzťahu je obojstranne dôležitá a obaja v manželstve majú podiel na jeho fungovaní, teda, že každý doň má niečo vkladať, investovať, aby rástol a rozvíjal sa. Kniha mi veľmi pomohla, keď som nerozumela, prečo je dobré venovať sa túžbam partnera rovnako ako svojim, pretože tie sú jedným zo základov pevného a trvácneho vzťahu a že veta "Všetko je o kompromisoch", nie je len prázdnou frázou.


2. Päť jazykov lásky – Gary Chapman

Autor Gary Chapman je ozajstný priekopník v odhaľovaní problémov vo vzťahu, no hlavne v ich riešení. To, čo sa môže zdať zložité, je pritom také jednoduché. A to stačí len počúvať svojho partnera. Vďaka Piatim jazykom lásky sa dozviete, že okrem iných odlišností medzi ľuďmi (nielen v manželstve), sú dôležité aj jazyky lásky, teda reč, ktorou vnútorne hovoria.

Mnohí z vás možno o tejto reči nevedia, a preto môžete byť zaskočení, ak vám váš manžel vyčíta, že mu príliš často kupujete drahé dary, pričom ste ho chceli iba potešiť, alebo vám manželka dáva najavo nespokojnosť s tým, že ste dlho v práci, a hoci dobre zarábate, vôbec s ňou netrávite čas. To všetko preto, lebo každý z partnerov hovorí iným jazykom lásky.

Práve v tomto druhom prípade vidíte, ako sa manžel snaží a drie ako kôň, aby zabezpečil rodinu, lebo ju miluje, ale manželka je aj tak nespokojná (on dáva materiálne zabezpečenie, ale ona túži po spoločne trávenom čase). Pretože mužov jazyk lásky je iný ako reč ženy. Podľa Chapmana poznáme 5 typov:

 • Slová uistenia.
 • Pozornosť.
 • Prijímanie darov.
 • Skutky služby.
 • Fyzický dotyk.

Kniha pomôže pochopiť rozdiely medzi manželmi a naučí vás rešpektovať a s láskou prijímať partnera takého, aký je. Viete, akým jazykom hovoríte vy a akým váš partner? 🙂


3. To keby sme vedeli… pred svadbou! – Gary Chapman

Opäť výborný titul z dielne Garyho Chapmana, ktorý do hĺbky vysvetľuje, čo je dobré pred svadbou vedieť a s partnerom si vyjasniť. Okrem iného poukazuje aj na fakt, že manželstvo nie je len spokojné bývanie pod jednou strechou, ale zahŕňa aj riešenie každodenných záležitostí, ako sú účty v banke, kto sa bude starať o ich včasné platenie, kto bude mať na starosti pranie, vysávanie….kto umyje WC?

Možno sa to zdá ako banalita, ale sám autor priznáva, že práve takéto „drobnosti“ zabudli s manželkou pred svadbou vyriešiť a stali sa tak predmetom mnohých sporov. Každý pár by mal mať pred uzavretím manželstva zodpovedané mnohé otázky, ktoré sú kľúčové pre fungovanie nielen vzťahu, ale aj domácnosti a pohody medzi partnermi. Okrem iného sa venuje aj témam, ako odpustenie partnerovi (čo býva jednou z najťažších vecí) alebo aj podobe partnera na jeho/jej matku/otca.

Toto považuje za dôležité, pretože zastáva fakt, že ako sa správa otec k matke a naopak, tak sa bude správať aj daný jedinec v manželstve voči svojmu partnerovi. A akoby inak, veď toto predsa po celý svoj život videl váš partner ako jediný vzor u rodičov, preto nemožno očakávať, že k vám sa bude správať úplne inak. Odporúčam knihu prečítať každému, kto sa chystá vstúpiť do manželstva, alebo založiť spoločnú domácnosť.


4. Pravidlá lásky – Richard Templar

V živote sa riadime množstvom pravidiel, či už v premávke, pri varení alebo aj vo vzťahu. Autor sa v tejto publikácii venuje veľmi jemne a s citom (a milou dávkou humoru) pravidlám, ktoré by mali sprevádzať váš vzťah, aby bol naplnený láskou a spokojnosťou. Okrem pravidiel v priateľstvách a všeobecne medzi ľuďmi, vyhradil v knihe špeciálnu časť pre pravidlá vo vzťahu k vášmu partnerovi.

Je ich takmer 50 a každé je až kúzelne jednoduché, účinné a pritom niekedy tak ťažko realizovateľné. Ako napríklad také pravidlo 32. "Ospravedlňte sa ako prví". Každému venuje dvojstranu, pričom ich píše tak, aby obe strany pochopili podstatu a zamysleli sa nad tým, ako svoj vzťah s ich použitím vylepšiť.

Knihu si kedykoľvek vezmem do ruky a náhodne otvorím na niektorom z pravidiel. Môžete ju čítať celú, alebo len po častiach, ale vždy vám dá dobrú radu a pomôže vám na ceste k milujúcemu vzťahu plnému pochopenia.


5. Mysli ako dáma, konaj ako muž – Steve Harvey

Pred pár rokmi sa mi táto knižka dostala do rúk, celkom náhodou. Rozhodla som sa, že to tak má byť a prečítala si ju. Ten zážitok stojí za to. S. Harvey krásne, trefne a pritom s úctou vysvetľuje ženám pohľad mužov na vzťahy. Vyzdvihuje mnoho faktov a situácií, ktoré vám prídu až podozrivo povedomé a keď vám vysvetlí, ako to vníma muž, pousmejete sa, pretože väčšinou to skončí vetou "Muži sú jednoduchí". Ale v jednoduchosti je predsa krása, no nie? 😉

Harvey tu veľmi pekne opisuje, čo potrebuje muž splniť sám sebe pred tým, ako požiada ženu o ruku, kedy sa hrnie do vzťahu a kedy nie, prečo sa vám snaží poskytnúť radu, keď vy sa chcete len porozprávať

Príklad: Manželka sa príde posťažovať mužovi, že jej kolegyňa si obliekla do práce tú istú blúzku a aká to bola hanba….Muž sa zamyslí a povie jej, nech si ju už teda do práce nedáva, ak chce danej situácii predísť. Aké jednoduché, no nie? 😉

Mnohé situácie sú nám ženám známe, a pritom muži ich vidia úplne inak. Autor vysvetľuje, že mužom nie je jedno, čo ženy cítia, ale že to cítia inak a prosí ich za to o odpustenie :). Je to veľmi príjemná oddychová knižka pre každú z vás.


6. Netrápte sa pre maličkosti v láske – Richard a Kristine Carlson

Poslednou užitočnou knihou pre vás môže byť práve táto. Nájdete v nej akýsi zoznam maličkostí, ktoré mnohí z nás vo vzťahu povyšujú z komára na somára, hoci je to (a hlavne s odstupom času) iba drobnosť. Jednou z krásnych rád autorov je "Keď sa ráno zobudíte, spomeňte si na tri veci, ktoré na partnerovi milujete".

Je v tom obrovský kus pravdy, veď kto má istotu, že sa opäť ráno zobudí vedľa milovanej osoby a dostane ďalší deň? 🙂 Autori nám pomáhajú uvedomiť si, že partner je pre nás jeden jediný a najdôležitejší, že sme si ho vybrali a máme ho prijímať takého, aký je, pretože my sami sme si určili, s kým budeme žiť, bývať či zakladať rodinu. Na stránkach knihy nájdete veľký kus pravdy aj o tom, ako v manželstve zostať sám sebou a byť na to hrdý, a pritom byť jedným tímom so svojím partnerom.

Čokoľvek sa nám v danej chvíli môže zdať ako neprekonateľný problém bez riešenia, vedzte, že je to len malou búrkou, ktorá o chvíľu prehrmí. Pretože každý problém má riešenie a mnohokrát sa jedná ozaj len o maličkosti, tak sa pre ne už netrápte! 🙂

Tak čo, milé nevesty a manželky, ktorú si prečítate ako prvú?


Komentáre

  Pridaj príspevok

  Svadba a koronavírus - aktuálne opatrenia

  Aktuálne podmienky pre svadby platné od 16.8.2021:

  Viac informácií prinášame v priebežne aktualizovanom článku o opatreniach a obmedzeniach pre svadby v roku 2021.

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby