Ako vyberať košeľu, topánky a doplnky pre ženícha?

 • 29. máj 2020
 • Silvia Blahovcová
 • isifa / Shutterstock

Okrem obleku má ženích vo svoj veľký deň oblečenú aj košeľu, kravatu, či motýlika, manžetové gombíky a množstvo ďalších doplnkov. Ako správne doladiť oblek, ktorý ste si vybrali a ako vybrať tie správne doplnky pre ženícha sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

Košeľa

Košeľa by mala dokonale doplniť oblek, ktorý ste si zvolili. Zohráva podpornú úlohu obleku, prípadne hrá prím, a teda svojím spracovaním predstavuje stredobod vášho odevu. Uistite sa, že vám dokonale padne a cítite sa v nej dobre. Rovnako si košeľu rozhodne vyskúšajte do vášho vybraného outfitu. Nie všetky strihy sa k sebe totiž hodia.

Najlepšou a najtransparentnejšou farbou košele je samozrejme biela, ktorá v deň, akým je svadba, býva veľmi vítaná, pretože dopĺňa šaty nevesty a rovnako priťahuje pozornosť. Pre jarné a letné svadby zvoľte textílie ako 100% bavlna, pričom košeľa môže mať aj veľmi jemné pásiky. V prípade svadieb na pláži môžete okrem bavlny siahnuť aj po ľanových košeliach, ktoré dodávajú vzdušný efekt. Pri jesenných a zimných svadbách by mala byť textília trošku ťažšia, hodiaca sa k vlnenému obleku.

Golier košele by mal byť rozkrojený a nasmerovanými dvojitými cípmi pripnutými gombíčkami. Ak sa rozhodnete experimentovať a vyčnievať z davu, môžete samozrejme siahnuť aj po farebných prevedeniach košieľ, najmä pokiaľ sa celá vaša svadba nesie v konkrétnej farbe. V tomto prípade je ale vhodné danú farbu niekde zopakovať aj na odeve nevesty.

Topánky

Svadobné topánky by mali čierne, kožené a na šnurovanie. Pokiaľ ide o podrážky, ak je to možné, zvoľte radšej kožu a nie gumu. Ide síce iba o drobný detail, ale vašim topánkam to dodá honosnosť. Spomínaná čierna farba topánok je uprednostňovaná najmä pre formálnejší vzhľad. Bez ohľadu na to, či máte oblek alebo smoking, či je vaše oblečenie tmavé alebo svetlé, mali by ste staviť na čiernu obuv.

Jedinou výnimkou je oblek modrej farby. V tomto prípade je oveľa žiadanejšia obuv v stredných až tmavých tónoch hnedej. Ďalšie farebné variácie sú vhodné vtedy, ak sa rozhodnete pre neformálny vzhľad. V takom prípade môžete siahnuť po všetkých farbách od béžovej až po tmavo zelenú. Choďte do toho, ak chcete búrať tradície. Čo sa týka typu topánok, najvhodnejšie tipy sú oxford alebo derby. Uistite sa, že si na svadbu obúvate dokonale čisté a vyleštené topánky.

Náprsná vreckovka alebo pierko

V prípade svadby je viac ako žiaduce využiť oba doplnky pre ženícha. Obe sú veľmi dôležitou súčasťou tradičného oblečenia ženícha a sú skvelým spôsobom, ako svadobnému odevu dodať váš vkus a osobnosť. Už dávno nie je pravidlom, že náprsná vreckovka musí byť rovnakého razenia ako vaša kravata alebo motýlik. Dajte si však pozor, aby ste to neprehnali s príliš veľa farbami alebo vzormi. Myslite aj na celkový štýl svadby a to, aby sa vaše doplnky k nemu dokonale hodili. Stavte na hodváb a snažte sa všetko zladiť tón v tóne, prípadne stavte na jednu výraznú farbu nad tými ostatnými.

Pokiaľ ste sa rozhodli pre farebnú a výraznú košeľu, mala by ju náprsná vreckovka nechať vyniknúť. Ak však celý váš odev ide vo formálnych farbách, môžete nechať prehovoriť vašu osobnosť a štýl práve na tomto kúsku oblečenia. V prípade pierka vám ostáva iba zladiť sa so svadobnou kyticou vašej nevesty. Pierko ženícha býva často omnoho väčšie ako všetky ostatné pierka použité na svadbe. Ide o ozdobu ženícha.

Kravata alebo motýlik

Jednoznačne kravata. Napriek veľkej módnosti motýlikov, odporúčame staviť na kravatu (samozrejme, pokiaľ nemáte oblečený smoking). Motýlika si môžete preobliecť po polnoci, keď bude zábava neformálnejšieho charakteru.

Najodporúčanejšie sú farby v tónoch modrej, krémovej, či slonovinovej, prípadne vo farbe vašej svadby, avšak opäť upozorňujeme, že musíte uvažovať, ktorý z doplnkov v danej farbe zvolíte, aby ste to neprehnali. Existuje množstvo uzlov a spôsobov viazania kravaty.

Pokiaľ sa celá vaša svadba nesie v neformálnom duchu, prečo nie, použite aj motýlika. Klasické viazanie a farebné zladenie s celým odevom je v tomto prípade na mieste. Obľúbenými modernými prevedeniami sú aj motýliky z rôznych materiálov, najčastejšie dreva. Tu už skutočne hovoríme o neformálnej svadbe.

Opasok

Pýtate sa, akú farbu opaska zvoliť? Odpoveď je žiadnu. Pokiaľ ste zvolili správne nohavice, nemal by pre vás byť problém nepoužiť žiadny opasok. Jeho použitie znižuje uhladenosť a vlastne komplet celý elegantný obraz, ktorý sme doteraz budovali.

Manžetové gombíky

Áno, je to tak. Manžetové gombíky sú presne tou bodkou, ktorá dotiahne váš svadobný vzhľad. Košeľa by mala byť s francúzskymi manžetami, bez gombíkov, aby ste si manžety mohli spolu upevniť pomocou manžetových gombíkov. Pre váš veľký deň odporúčame siahnuť po tých dekoratívnych zo zlata alebo striebra, ktoré budú ladiť k vášmu obleku.

Hodinky

Posledným doplnkom, ktorý páni často volia aj v svoj svadobný deň, sú hodinky. V zásade platí, že by malo ísť o oblekové hodinky a nie žiadne chrono masívne prevedenia. Farba remienka by mala korešpondovať s farbou vašej svadobnej obuvi.

Prečítajte si tiež 1. diel série Svadobný odev pre ženícha:


Komentáre

  Pridaj príspevok

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  13 najobľúbenejších svadobných zákuskov. Stihli ste už ochutnať všetky?
  13 najobľúbenejších svadobných zákuskov. Stihli ste už ochutnať všetky?
  60 inšpiratívnych tipov na ceny do svadobnej tomboly
  60 inšpiratívnych tipov na ceny do svadobnej tomboly
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe