Užitočné tipy, ako vybrať tú pravú košeľu pre vášho ženícha

 • 3. okt 2016
 • Michaela Forrová
 • isifa / Shutterstock

Výber svadobného outfitu pre ženícha je väčšinou až na druhom mieste. Nežnejšie polovičky majú v tomto prípade prednosť a šaty si vyberajú ako prvé. Ženíchom tak nezostáva nič iné, ako sa farbe a štýlu nevestiných šiat prispôsobiť. Samozrejme, tajomstvo nevestiných šiat nemusí byť pred ženíchom odhalené, dôležité je len dôkladne premyslieť vzájomné farebné zladenie.

Na slávnostnú udalosť, akou svadba nepochybne je, sa pánom najviac hodí biela košeľa. Biela totiž patrí k najelegantnejším a k ľahko kombinovateľným farbám. Biela farba košele navyše nádherne ladí k bielym šatám nevesty.

Pozor však treba dať na to, aby bola biela farba na nevestiných šatách v rovnakom odtieni, ako je farba ženíchovej košele. Áno, milí páni, i biela farba má mnoho rôznych odtieňov :).

Dnešné nevesty sú však vo výbere svadobných šiat odvážnejšie, a od klasickej bielej farby šiat častokrát upúšťajú. Namiesto toho si obliekajú šaty krémovej alebo romantickej ružovej farby, či šaty populárnej farby champagne.

Hitom súčasnej svadobnej sezóny sú i výrazné farebné dekorácie, napríklad biele šaty s červenou výšivkou, farebnými kvetmi, výraznou mašľou a podobne. Keďže doplnky majú vo väčšine prípadov inú farbu, ako je biela, zásadné ovplyvňujú farbu pánskej košele, kravaty a ostatných doplnkov. Muž sa môže prispôsobiť farbou košele k farbe šiat, alebo biela košeľa ostáva a prispôsobí sa len vhodne farebne zladenou kravatou.

Pánska svadobná košeľa by mala byť ušitá z kvalitných, prírodných materiálov, v ktorých sa budete cítiť pohodlne a príjemne.

Základom úspechu správnej košele je natrafiť na model, ktorý vám sadne v oblasti pliec, okolo krku a je primerane dlhý a široký. Gombíky na košeli by sa v žiadnom prípade nemali otvárať, avšak košeľa nesmie byť ani príliš široká. široké modely pripomínajúce pyžamo sú rozhodne out.

K pánskemu obleku by páni mali vždy voliť košeľu s dlhým rukávom. Rukáv košele by mal o 1,5 cm presahovať rukávy na saku.

Svadobná košeľa k jednotlivým typom oblekov

K smokingu sú vhodné biele košele so skrytým zapínaním, ozdobené čiernym motýlikom.

K tmavému obleku – dark suit si môžu páni dovoliť obliecť košeľu bielej, smotanovej alebo jemnej pastelovej farby a ozdobiť ju farebne zladenou viazankou.

K menej formálnemu typu obleku, pozostávajúceho napríklad z trendy hnedých nohavíc a tmavomodrého saka, sa hodí i menej formálna košeľa, napríklad modrej, červenej alebo žltej farby. V tomto prípade páni môžu upustiť od kravaty, motýlika alebo ozdobnej vreckovky v náprsnom vrecku. Tento typ outfitu je vhodný najmä na večernú, menej formálnu svadobnú zábavu.

V prípade, že plánujete slnečnú letnú svadbu, ženích by nemal zabudnúť pribaliť si náhradnú košeľu na prezlečenie. Buď si v zálohe nechá rovnako farebnú košeľu ako pri obrade, alebo sa vo večerných hodinách môže prezliecť do menej formálneho typu oblečenia, napríklad do takzvanej casual košele, ktorá však nie je vhodná do obleku, takže je k nej potrebné doladiť i zvyšok outfitu.

Organizovanie svadby do dvoch častí, pričom jedna časť sa odohráva v obradnej sieni a na slávnostnom obede a druhá časť je spojená s večerným rautom, ktorý trvá až dlho do noci, je v súčasnosti veľkým hitom. Snúbenci si tak užijú pompéznosť obradu v honosnom chráme či v sobášnej sieni a menej formálnu, uvoľnenú zábavu, napríklad v záhrade pod holým nebom. Takýmto členením svadobnej veselice sa však voľba oblečenia jednoznačne vymedzí.

Rovnaké pravidlá platia i pre ostatných svadobčanov. Žiaden z nich neurobí bielou košeľou pri obrade chybu. Vo večerných hodinách sa páni môžu prezliecť do farebnej, kockovanej alebo prúžkovanej košele, v ktorej sa budú cítiť dobre a pohodlne.

Doplnky k svadobnej košeli

Manžetové gombíky

Odporúčame vám vždy siahať po elegantných svadobných manžetových gombíkoch. Strieborné manžetové gombíky s pravými kameňmi sú oveľa drahšie, avšak ak ich pokladáte za dobrú investíciu a môžete si ich dovoliť, kúpte si ich. Rovnakú službu vám však spravia i lacnejšie manžetové gombíky z kvalitného bižutérneho kovu s povrchovou úpravou z rhodia. Rhodium je ušľachtilý kov striebornej farby, ktorý zachová farebnú stálosť a ochranu šperku pred vonkajšími vplyvmi.

Ak chcete dosiahnuť luxusnejšieho vzhľadu, odporúčame vám manžetové gombíky s kryštálmi Swarovski. Farebná ponuka kryštálov je nekonečne široká, avšak pre svadobný deň sú vhodné skôr decentnejšie farby. Blýskavý biely krištáľ ocení každý.

Viazanka alebo motýlik

Viazanka alebo motýlik sú súčasťou takmer každého spoločenského outfitu. Okrem smokingu, kde si páni nemôžu okrem čierneho motýlika dovoliť žiadnu inú ozdobu, sa fantázii medze nekladú a odvážnejší páni sa nemusia obávať siahnuť po výraznejšej, farebnej či vzorovanej kravate alebo motýliku.

Dôležité je len to, aby sa ženích s nevestou cítili vo svojom svadobnom oblečení sebavedomo a pohodlne, aby pôsobili kompaktne a vytvárali jeden harmonický celok.

Dúfame, že sme vám naším článkom pomohli zorientovať sa v širokej ponuke typov a modelov pánskych spoločenských košieľ a že nájdete tú pravú :).

V bazáre k tejto téme
Podbradniky
Vyrobímesvadobné podbradníky v rôzných farebných prevedeniach s Vaším menom...
13
91m + zvyšok rolky - bordová organza
Predám bordovú organzu, my sme ňou zdobili stoličky a hlavný stôl (foto u m...
4

Komentáre

  Pridaj príspevok

  Svadba a koronavírus - aktuálne opatrenia

  Aktuálne podmienky pre svadby platné od 16.8.2021:

  Viac informácií prinášame v priebežne aktualizovanom článku o opatreniach a obmedzeniach pre svadby v roku 2021.

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby