Kravata alebo motýlik? Ako sa správne rozhodnúť?

 • 15. apr 2021
 • Silvia Blahovcová
 • isifa / Shutterstock

Vo svadobný deň sú najdôležitejší ženích s nevestou a ich láska, ktorú sa chystajú spečatiť. Nevesta dlho vyberá tie pravé svadobné šaty, účes, make-up, manikúru.. u ženícha ide často iba o jednoduchú skúšku dobre padnúceho obleku a viac sa tým nezapodieva.

V dnešnej dobe však mnohí páni dbajú o to, aké doplnky k oblečeniu správne zvoliť a vo svadobný deň je to o to dôležitejšie. Okrem farby obleku, či košele, opasku a topánok, sa treba zamerať aj na ozdobu krku. Niektorí siahajú po kravate, iní po motýlikovi a o nespočetných možnostiach viazaní, farieb a materiálov, ani nehovoríme

Ako sa však správne rozhodnúť? Jednoznačnú odpoveď vám neprezradíme, pretože najdôležitejší pri tomto rozhodovaní je práve ženích, jeho vkus, či postava a najmä preferencie. Na čo si však dať pozor a mnohé iné zaujímavosti sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

Kravata alebo motýlik – správny výber

Najčastejším doplnkom pánskeho obleku býva od nepamäti kravata. Tá sa hodí ako na formálne, tak aj menej alebo neformálne udalosti. Treba sa len zamerať na vhodne zvolenú farbu a typ viazania.

Motýlik predstavuje v rámci histórie skôr formálnejší kúsok, ktorý sa však postupom času dopracoval až k ležérnejším prevedeniam. Určite tiež treba dbať na vhodný výber farby, či materiálu a samozrejme aj upevňovania.

Pre udalosť, akou je svadba, je vhodná ako kravata, tak aj motýlik. Pri svadbách, ktoré sú ladené formálne, určite siahnite po klasickej jednofarebnej kravate alebo klasickom motýlikovi. V prípade svadby s uvoľnenejšou atmosférou, či svadbe v prírode, môžete siahnuť po výraznejších kúskoch a zvoliť si farebnejšiu variantu kravaty alebo motýlika. Rozhodne teda platí, že konkrétny výber je na vás. Pokiaľ nemáte svadbu nesúcu sa vo veľmi formálnom dress code, ide najmä o vaše pohodlie a kreativitu.

Kravata

Kravata je rozhodne klasika, ktorá bude moderná vždy, závisí však po akej farbe, vzore a materiáli siahnete. Dôležité je, aby vaša kravata ladila s košeľou a hodila sa k vášmu obleku.

Ide o tradičný prvok v mužskej garderóbe, ale rovnako podlieha trendom a jej prevedenie a výzor sa menia. Kedysi boli moderné krátke kravaty, následne dlhé a hrubé. Dnes sú trendy úzke, ktorých špic po uviazaní končí tesne nad sponou opasku. Základná etika určuje, že uzol by nemal byť užší ako kravata a po uviazaní by nemal jej koniec zakrývať sponu opasku. Rovnako ani príliš krátke uviazanie nie je vhodné.

Existuje až okolo osemdesiat spôsobov, ako uviazať kravatu. Medzi najrozšírenejšie viazania patrí windsorský uzol, ktorý u nás viaže väčšina pánov, ale aj manhattanský alebo takzvaný dlhý uzol. Kravaty si páni najmä v predchádzajúcich rokoch zdobili sponami, ktoré sa dnes už často nevidia. Išlo o obdobu pánskeho šperku a muži, ktorí po tomto kúsku siahli, ho ladili k manžetovým gombkom, či spone na opasku.

Motýlik

V rámci etikety sa vždy viaže k smokingu, či fraku. Ide o motýlika, ktorý sa viaže, nie motýlika na gumičke, či pracke. Jeho viazanie je hotová veda, no výsledný efekt stojí za zváženie.

V dnešnej dobe však páni často siahajú po motýlikovi aj mimo uvedených formálnych udalostí a vtedy siahajú aj po už tých zaviazaných, upevnených, na gumičke alebo priväzujúcich sa prackou. Platí však, že čierny a biely motýlik by sme si mali nechať k smokingu či fraku a v tomto prípade siahnuť po kreatívnejších farbách a prevedeniach.

Veľmi trendy sú v súčasnosti motýliky vyrobené z dreva. Aj v tomto sortimente nájdete rôzne prevedenia cez zvolené drevo, či kombináciu s textíliami alebo vypaľovaním, či vyrezávaním rôznych tvarov.

Čo takto kompromis?

Zaujímavou možnosťou pri výbere kravaty a motýlika je aj možnosť kombinácie. Ženích môže zvoliť na formálnu časť svadby kravatu a po polnoci a prezlečení sa do pohodlnejšieho ju zmeniť za motýlika. Aj v tomto prípade môžete pustiť uzdu svojej fantázii a zvoliť pestrofarebnejšie prevedenia, či iné materiály. Za úvahu stoja aj možnosti iných tvarov motýlikov, ako napríklad úzky motýlik alebo vyrezávaný s dreva, ktorý má vlastne iba okraje.

Ani kravata ani motýlik

Ďalšou možnosťou je neuviazať si na svadbu ani motýlika ani kravatu. Samozrejme, aj tento variant treba zladiť so štýlom svadby. Pokiaľ ide o bohémsku svadbu, či svadbu v prírode alebo ležérnu atmosféru, určite neprestrelíte. V prípade formálnej udalosti to však asi bude problém.

Veľmi zaujímavou alternatívou sú aj rôzne spony na krk. Sú však typické pre kovbojov a teda budú rovnako zaujímavé skôr na neformálnejších svadbách s uvoľnenejšou atmosférou.

Ponuka našich profesionálov

Aj v našom „shope“ od profesionálov nájdete veľmi rozmanitú ponuku doplnkov pre ženíchov ako sú kravata a motýlik. Zaujímavé produktu z dreva ponúka andreah. V prípade kombinácie motýlika s trakmi alebo rozmanitých motýlikov je tu pre vás pripravená ponuka profesionálov Saluga.


Komentáre

  Pridaj príspevok

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  13 najobľúbenejších svadobných zákuskov. Stihli ste už ochutnať všetky?
  13 najobľúbenejších svadobných zákuskov. Stihli ste už ochutnať všetky?
  60 inšpiratívnych tipov na ceny do svadobnej tomboly
  60 inšpiratívnych tipov na ceny do svadobnej tomboly
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe