Kravata pre ženícha na svadbu – viete, akú vybrať?

 • 30. máj 2016

Určite nám dáte za pravdu, že svadobný outfit ženícha je rovnako dôležitý ako svadobný outfit nevesty. Oblek, košeľa, kravata a topánky sú nenahraditeľné kúsky oblečenia každého ženícha. K týmto kúskom sa pridružujú aj ďalšie doplnky akými sú opasok, hodinky, manžetové gombíky, spona na kravatu, či iné extravagantnejšie kúsky ako cylinder alebo klobúk.

Najviac času zaberie vybratie správneho obleku a vhodnej košele, následne však príde na rad ďalšia nenahraditeľná súčasť odevu, a to kravata. Veď nie nadarmo sa hovorí, že začať treba najväčším kúskom oblečenia a pokračovať až po ten najmenší.

Akú farbu kravaty vybrať? Hodí sa ženíchovi kravata so vzorom či radšej bez, a čo šírka a dĺžka kravaty? Záleží aj na materiále, z ktorého je kravata vyrobená? Netrápte sa! My vám poradíme.

Kravata alebo motýlik pre ženícha?

Stojíte pred rozhodnutím, či na svadbu zvoliť kravatu alebo motýlika? Nečudujeme sa, keďže v súčasnosti je čoraz obľúbenejším doplnkom mužských outfitov práve motýlik.

Motýlik je vhodný najmä pre extravagantnejších ženíchov, ktorí sa neboja experimentovať. Motýliky sa vyrábajú vo viacerých farebných a tiež materiálových prevedeniach. Na trhu sa dokonca môžeme stretnúť s motýlikmi vyrobenými z dreva, ktoré majú dlhšiu životnosť ako látkové. Čo sa týka výberu farby, vzoru a materiálu svadobného motýlika, platia takmer totožné pravidlá ako pri kravate. Tak poďme na ne.

Farba svadobnej kravaty

Kúzlo spoločenského obliekania spočíva v zladení farieb oblečenia a doplnkov, tak ako u žien, tak aj u pánov. Kravata by mala farebne ladiť s košeľou, mala by ju teda dopĺňať. Menej je aj v tomto prípade viac. Optimálne je obliecť ženícha do dvoch hlavných farieb a to do jednej na košeli a druhej na obleku. Ďalšia doplnková farba outfitu by mala byť na kravate, prípadne u odvážnejších pánov na motýlikovi. K tmavej košeli je vhodné zvoliť svetlejšiu kravatu a naopak k svetlejšej košeli je vhodné zvoliť tmavšiu kravatu.

Spoločenským bontónom máme predpísané hneď viaceré farby, ktoré sú vhodné pre farbu kravaty, sú nimi: modrá, sivá, červená, bordová, čierna a odtiene týchto farieb.

Vždy však dbajte na to, aby krava nebola svetlejšia ako košeľa, nevyzerá to veľmi dobre.

Vzor na svadobnej kravate

Vzor na kravate by mal taktiež ladiť s košeľou a pekne ju dopĺňať. Na dôležité slávnostné príležitosti je vhodná kravata s vtkaným kašmírovým vzorom alebo tiež čoraz obľúbenejším kvetinovým vzorom. Takéto kravaty vyzerajú veľmi elegantne a luxusne.

Vyvarujte sa kravatám s károvaným, pásikovým alebo iným vzorom, ktoré sú vhodné skôr na pracovné záležitosti či bežné nosenie.

Materiál svadobnej kravaty

Keďže svadba je dôležitou a zároveň výnimočnou situáciou v živote jedinca (nevesty alebo ženícha), je vhodné aby bola kravata, tak ako aj ostatné časti ženíchovho odevu, z kvalitného materiálu. Najkvalitnejšia je kravata z hodvábu. Okrem hodvábu môže byť kravata vyrobená aj z polyesteru (mikrovlákna), vlny alebo zo saténu.

V bazáre k tejto téme
Podbradniky
Vyrobímesvadobné podbradníky v rôzných farebných prevedeniach s Vaším menom...
13
91m + zvyšok rolky - bordová organza
Predám bordovú organzu, my sme ňou zdobili stoličky a hlavný stôl (foto u m...
4

Šírka svadobnej kravaty

Šírka kravaty sa meria v najširšom bode, tesne nad predným koncom nad skosením do trojuholníka. Voľba šírky kravaty je zvyčajne ovplyvnená aktuálnymi módnymi trendami. V súčasnosti nič nepokazíte kravatou o šírke 7 až 9 cm, ktorá je veľmi trendy. Širšia kravata (10 až 15 cm) nie je príliš trendy, nesie sa v znamení sedemdesiatych rokov.

Úzku tzv. slim kravatu (4 až 6 cm) páni obľubujú čím ďalej, tým viac. Pozor však na to, aby sa ženíchovi hodila, keďže slim kravata sa nehodí každému mužovi. Užšia kravata totiž opticky zoštíhľuje a tiež predlžuje postavu.

Dĺžka svadobnej kravaty

Svadobná kravata má zvyčajne štandardnú dĺžku 130 až 150 cm. Ako overíte, či má kravata správnu dĺžku? Veľmi jednoducho. Kravata správnej dĺžky zakrýva špičkou sponu opasku alebo končí v strede pásovky nohavíc. Kravatu by nemalo byť vidieť spod vesty ani spod saka ženícha.

Ak je príliš dlhá, je vhodné ju zasunúť medzi prvý a druhý gombík košele, v prípade, že má ženích na sebe vestu či sako.

Uzol na svadobnej kravate

Po výbere správnej farby, vzoru a materiálu kravaty nastupuje na rad ďalšia dilema a to – ako kravatu uviazať? Uzol na kravate je totiž tým, čo ovplyvňuje celkový dojem z kravaty v outfite. Uzol na kravate (nielen na svadobnej) je potrebné zvoliť s prihliadnutím na tvar goliera košele.

Základom je, aby bol pekný a to hlavne vtedy, ak ženích upustí od vesty. Vďaka vhodnému uzlu na kravate sa vám môže podariť opticky predĺžiť ženíchov kratší krk alebo tiež skrátiť šírku jeho ramien.

Doplnky k svadobnej kravate

Vreckovka

Ak sa dopredu počíta s tým, že ženích bude mať v hornom vrecku svadobného saka vloženú vreckovku, netreba zabudnúť na to, že aj ona musí ladiť s kravatou.

Spona na kravate

Kravata môže byť tiež dozdobená sponou, ktorá zohráva okrem estetickej funkcie aj praktickú najmä pri jazykových kravatách. Spona sa však nepoužíva pri dvojradových oblekoch. Správne upnutá spona je taká, ktorá je upnutá tesne nad otváraním saka ženícha, vždy na šírku jeho dlane, nad pásovkou nohavíc alebo opaskom.

Nezabudnite, že spona by mala ladiť s ostatnými doplnkami svadobného odevu ženícha, či už opaskom, hodinkami, prsteňom alebo manžetovými gombíkmi.

Inšpirácie pre elegantné svadobné outfity ženícha:

DALŠIE INŠPIRÁCIE..
Kompletný album

Autor článku: Veronika Červenská / Fotografie: isifa / Shutterstock

Komentáre

  Pridaj príspevok

  Svadba a koronavírus - aktuálne opatrenia

  Aktuálne podmienky pre svadby platné od 16.8.2021:

  Viac informácií prinášame v priebežne aktualizovanom článku o opatreniach a obmedzeniach pre svadby v roku 2021.

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby