Kvetinová výzdoba na svadbe – užitočné rady

 • 26. máj 2023
 • Michaela Debnárová @its1mishell
 • iStock

Výzdoby z kvetov sa v posledných rokoch stali neodmysliteľnou súčasťou každej svadby. Akákoľvek miestnosť pre svadobnú hostinu sa vďaka slávnostným kvetinovým dekoráciám premení na priestor vašich snov ako z rozprávky.

Možností je viac. Niektoré kreatívne a tvorivé nevesty si dokážu kvetinovú výzdobu sály vytvoriť aj samé, iné zas túto úlohu radšej prenechajú profesionálom. Bez ohľadu na to, ako sa rozhodnete vy, radi vám poskytneme zopár užitočných rád a tipov. Aké kvety vyberať, kam ich umiestňovať či ako na kvetinovej výzdobe ušetriť, sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

Hľadáš svadobného dodávateľa? Nájdi ho cez náš Dopytovač! 

kvetinová výzdoba na svadbe s ovocím v zeleno oranžovej farbe

Nech všetko spolu ladí

Dôležité je brať ohľad na to, že kvetinová výzdoba by mala byť dokonale zladená a zosúladená. V ideálnom prípade by ste mali voliť rovnaké alebo podobné kvety nie iba pre výzdobu sály, ale aj svadobné pierka (ak sú ich súčasťou kvetiny), kyticu nevesty a družičiek (prípadne náramky alebo čelenky) či výzdobu áut. Veľmi príjemne pôsobia aj kvety na svadobnej torte zladené do štýlu výzdoby. Ak ste detailistky, zladiť môžete dokonca aj motívy svadobných oznámení.

Podľa čoho vyberať kvety do svadobnej výzdoby

Miesto svadby: Lámete si hlavu nad tým, aké kvety zvoliť? Rozhodne berte do úvahy miesto svadby. Nech dané kvetiny vyniknú v záhrade, na zámku či v bežnej sále reštaurácie tak, aby spolu s priestorom pekne ladili.

Štýl svadby: Zohľadniť by ste určite mali aj štýl, v akom sa svadba nesie. Prírodne ladené svadby s drevenými doplnkami znesú aj lúčne kvety, zároveň sa však dajú pekne skombinovať aj s elegantnými bielymi pivonkami, ružami či gypsomilkami. Iné kvety sa zas hodia na svadby v retro štýle či honosnejšie elegantné svadby na zámkoch.

Osobné preferencie: Dôležité je určite dať aj na svoj osobný pocit. Keď sú vám sympatické hortenzie a cítite, že by mali byť tými vašimi kvetmi vo svadobný deň, smelo choďte do toho. Zakomponujte ich do kytice aj výzdoby alebo túto úlohu prenechajte na dekoratérov či kvetinárov. Určite veľmi radi zohľadnia všetky vaše požiadavky.

bielo modrá kvetinová výzdoba

Farby: Výber farieb je rovnako podstatným. Rôzne farby majú rôznu symboliku, no opäť je potrebné zohľadniť aj štýl svadby a vaše osobné predstavy. Pri svadbách, kde si nevesty zvolia jeden či dva výraznejšie odtiene, ktoré majú dominovať výzdobe, často nie je tak veľa priestoru na experimentovanie, zatiaľ čo pri elegantných, jednoduchých farebných kombináciách máte veľakrát aj na výber kvetín podstatne väčšie možnosti.

Význam a symbolika: V nadväznosti na predchádzajúce spomenuté, aj kvety majú svoju symboliku. Či už ide o vône alebo fakt, že pre vás niektoré kvetiny majú osobný, hlbší význam, rôzne druhy kvetov všeličo symbolizujú.

Červené kvety symbolizujú city, energiu a silu, modré dôveru a vernosť, ružové nežnosť, biele čistotu či fialové vzájomnosť. Zo samotných druhov kvetín môžeme spomenúť napríklad slnečnicu a jej pozitivitu, nezábudku s odkazom na večnú lásku či nevädzu a doživotnú vernosť.

Sú tu ale aj druhy kvetov, ktorým by ste sa na svadbe podľa symboliky mali radšej vyhnúť. Ostrôžky sú symbolmi nevery a levanduľa značí nedôveryhodnosť. Za symbol zármutku sa považuje nechtík lekársky.
Nezabúdajte však opäť ani na vaše vnútorné cítenie. Ak je vám niektorý z týchto kvetov príliš blízky, symboliku radšej hoďte za hlavu a užite si váš vysnívaný deň pri kvetoch, ktoré pre vás znamenajú viac než symbolika.

SÚŤAŽ na Mojej svadbe! Zapoj sa aj ty!

iskerník vo vázach na stole

Keď hrá rolu obľúbenosť

Ak pri vašom výbere zaváži aj obľúbenosť konkrétnych druhov kvetín pri svadbách celkovo, máme pre vás zopár tipov na tie najpoužívanejšie.

Ruže: Azda najznámejší a najpoužívanejší kvet vo všeobecnosti – ruža – je tým pravým symbolom lásky. Jednotlivé farby ruží so sebou nesú rôzne symboliky (červená pre vášeň alebo žltá pre starostlivosť), no čo je podstatné – veľa žien a neviest považuje práve ruže za tie najvhodnejšie kvety pre svadobný deň. Aj preto ich často vídame nie iba v kyticiach neviest, ale aj výzdobách a dekoráciách.

mix farieb ruže

Pivónie: Ďalším veľmi obľúbeným kvetom je pri svadbách pivónia. V ľuďoch evokuje nežnosť a krásu, pričom je veľkolepá a hovorí sa, že do manželstva prináša šťastie. Pivonky môžete ladiť nie iba do jemných tónov výzdoby ako je biela, svetložltá či jemná ružová, ale aj výraznejších. Hodia sa napríklad k obľúbenej cyklaménovej, keďže v týchto farebných tónoch pôsobia majestátne a príjemným spôsobom upútajú pozornosť.

Tulipány: Pozná ich každý z nás a mnoho neviest si práve tieto krásne kvety volí pre svoj deň D. Pri rozsiahlej škále farieb sa dajú úžasne kombinovať do rôznych priestorov a pri rozličných štýloch výzdoby. Biele sú symbolom čistoty a napríklad ružové značia hlbokú náklonnosť. Tulipány sú navyše trebárs v porovnaní s pivonkami svojou stavbou a lupeňmi trvácnejšie v dekoráciách aj kytici.

Ďalšími často používanými sú napríklad frézie, ľalie, orchidey, gerbery, chryzantémy, hortenzie či kaly.

Autorka článku: Michaela Debnárová @its1mishell

Zdroj foto: iStock

Komentáre

  Pridaj príspevok

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  13 najobľúbenejších svadobných zákuskov. Stihli ste už ochutnať všetky?
  13 najobľúbenejších svadobných zákuskov. Stihli ste už ochutnať všetky?
  60 inšpiratívnych tipov na ceny do svadobnej tomboly
  60 inšpiratívnych tipov na ceny do svadobnej tomboly
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe