Ako vybrať dokonalé kvety na svadbu podľa ročného obdobia?

 • 14. okt 2023

Len máloktorá nevesta vie odolať krásnemu vzhľadu kvetov, ktoré sú potešením nielen pre oko, nos, ale aj pre srdce. Kvety dokážu úžasne dotvoriť romantickú atmosféru, čo ide ruka v ruke so svadbou už odnepamäti.

Pri výbere dokonalých kvetov na svadbu sa stretneme s nespočetným množstvom rôznych kvetov. Okrem uprednostnenia našich najobľúbenejších, sa môžeme riadiť aj ročným obdobím, v ktorom sa svadba uskutoční a sezónnosťou kvetov. Aké druhy kvetov sa teda hodia k jarnej, letnej, jesennej či zimnej svadbe? Poradíme vám, ako vybrať vhodné kvety na svadbu podľa ročného obdobia.

Jarná svadba

Jar – rozkvitnutá a voňavá, tak takto ju poznáme. Presne taká môže byť aj každá jarná svadba. Stačí, ak zvolíte kvety, ktoré ju dokonale dotvoria. Na jarnej svadbe nás láka najmä vykukujúce slniečko po chladnej zime, dlhšie dni a tiež ľahšie oblečenie. Nejedna z týchto vecí určite zaváži pri výbere ročného obdobia pre vysnívanú svadbu.

K jarnej svadbe jednoznačne odporúčame použiť niektoré z týchto kvetov:

 • Konvalinky – kvet konvaliniek je jemnučký a ako stvorený pre nežnú jarnú svadobnú kytičku. Okrem toho, symbolizujú šťastie a dokážu prinavrátiť pozitívnu energiu po pochmúrnej zime.
 • Tulipány – sú v súčasnosti veľmi trendy. Biely či jemnunko ružový kvet tulipánov sa veľmi hodí do jednoduchej svadobnej kytice. Tulipány symbolizujú pozitívne myslenie a optimizmus, ktorý k svadbe určite patrí.
 • Ranunculy – kvety, ktoré poznáme najmä zo zahraničných inšpirácií, no ich potenciál zatiaľ nebol umocnený na slovenských svadbách. Ide vlastne o kvet Iskerník, ktorý je bežný aj u nás. V svadobných kyticiach vyzerá naozaj nádherne.
 • Frézie – kvet frézií je typický najmä svojou krásnou vôňou, ktorá dokáže prevoňať už aj tak veľmi príjemnú vôňu jarnej svadby. Frézie tiež symbolizujú nevinnosť.
 • Pivónie – kvet pivónií pôsobí veľmi bohato, no pritom nežne. Sú obľúbené najmä pre svadby v štýle vintage. Okrem toho sú typickým svadobným kvetom v Japonsku. Zaujímavé je tiež to, že v Číne je kvet pivónie kráľovským kvetom a symbolizuje dokonalú krásu.

Letná svadba

Leto – to je slnko, voda, teplo či oddych. Slnečné počasie na letných svadbách dovoľuje páru povedať si svojho „áno“ pod oblohou. Pre leto je typická aj pestrofarebnosť a energia, takže vo výzdobe sa môžeme vyhrať s rôznymi farbami.

Pre letnú svadbu sú vhodné tieto kvety:

 • Ruže – sú jedny z najobľúbenejších kvetov každej ženy. Vyskytujú sa takmer na každej svadbe vďaka nespočetnému množstvu ich odrôd. Sú síce k dispozícii počas celého roka, no najviac sa z hľadiska ročného obdobia hodia do letnej svadby. Ruže symbolizujú charakteristiky, ktoré jednoznačne patria aj ku svadbe a to: lásku, radosť a krásu.
 • Vlčí mak – je veľmi zaujímavým oživením slnečných letných svadieb. Okrem výraznej červenej farby, je vlčí mak dostupný aj v jemnej bielej farbe.
 • Kaly – sú symbolom krásy. Tento kvet je vďaka svojim jemným a zároveň pevným krivkám, typickým svadobným kvetom. Svadobné kytičky z nich vyzerajú vkusne a jemne.
 • Hortenzie – sú symbolom pochopenia. Sú pôvabnými dobre kombinovateľným kvetom. Kvety hortenzie sú okrem tmavofialovej farby dostupné aj v modrej, ružovej, bielej, či iných odtieňoch týchto farieb, ktoré sa hodia k svadobnej bielej farbe.

Jesenná svadba

Jeseň – je spolu s letom najžiadanejším obdobím na svadbu. Príroda hrá rôznymi farbami, ktoré môžu zohrať veľkú rolu aj pri výbere svadobnej výzdoby. Svadbe sa tým dodá dokonalý romantický akcent.

K jesennej svadbe sa hodia najmä tieto kvety:

 • Slnečnice – kvet slnečnice dokáže krásne oživiť a prežiariť jesennú svadbu. Okrem typickej žltej farby slnečníc sa dajú zohnať aj v červenej a oranžovej farbe.
 • Ľalie – kvet ľalie je ideálnym pre výnimočnú príležitosť, akou bezpochyby svadba je. Kvet ľalie symbolizuje čistotu citov, bezhraničnú lásku a nevinnosť. Zaujímavosťou je, že dokonca už starí Rimania zdobili svoje nevesty ľaliami.
 • Orchidey – sú symbolom lásky a krásy. Najviac sa hodia k jesenným svadbám, no vďaka svojim rôznym farebným druhom, sú vhodné na svadby počas celého roka.
 • Gerbery – sú vďaka ich pestrej palete farieb ľahko kombinovateľné, s čím súvisia aj viaceré spôsoby pre ich naaranžovanie. Sú teda vhodné do svadobnej kytice, ale aj do celej svadobnej výzdoby.
 • Prírodné plody – jesennú svadobnú výzdobu a najmä všetky kvetinové svadobné dekorácie je vhodné dozdobiť rôznymi prírodnými plodmi. Využiť môžete napríklad gaštany, oriešky, žalude, jarabinu, farebné listy, tekvice či ozdobné konáriky.

Zimná svadba

Zima – trblietajúci sa sneh, čarokrásna belosť, dlhé zimné večery, sviečky. Zimné svadby sú jednoducho úžasne romantické.

Zimná atmosféra sa dá umocniť aj s použitím týchto kvetov do svadobnej výzdoby:

 • Kosatce – vďaka svojej farebnej škále, v ktorej sú dostupné, teda od bielej až po tmavo fialovú, sa hodia k zimnej svadbe. Tieto kvety sa dajú krásne kombinovať s rôznymi striebristými ozdobnými trávami.
 • Biele ruže, biele ľalie a gerbery – viac o týchto kvetoch si môžete prečítať vyššie pri iných ročných obdobiach, no krásne sa hodia aj k zimnej svadbe.
 • Imelo – je typickou romantickou rastlinou zimného obdobia, čím sa rozhodne hodí do zimnej svadobnej výzdoby. Okrem jeho prirodzenej farby je krásne aj nafarbené zlatou či striebornou farbou.
 • Cezmína – je typická pre vianočnú výzdobu koláčov a tort. No rozhodne sa hodí aj do kvetinovej výzdoby pre svadbu v zimnom období.
 • Prírodné plody – zimná svadobná výzdoba môže byť iná a kreatívne dozdobená aj rôznymi vetvičkami ihličnanov, šiškami, jablkami, či škoricou.

Kvety, ktoré neodporúčame

Nakoniec máme aj pár tipov pre poverčivé nevesty. Tie by sa na svadbe mali vyhnúť využitiu týchto kvetov:

 • Levanduľa (nedôvera)
 • Žltá ruža (žiarlivosť)
 • Žltá ľalia (klam)
 • Žltá chryzantéma (opovrhovaná láska)
 • Žltý karafiát (pohŕdanie)
 • Rhododendron (nebezpečenstvo)
 • Vianočná ruža (škandál)
 • Figa (neúprimnosť)
Profesionáli
40
Granddecor
Výzdoba a dekorácie
Chcete nechať priestor fantázií, originalite a pritom neminúť veľa peňazí?Sme tu pre Vás:)
Celé Slovensko
15
WDay
Výzdoba a dekorácie
Ponúkame top výzdoby pre svadobné a iné spoločenské podujatia. Individuálny prístup so zreteľom na detail. Tešíme sa na každého nového zákazníka :-)
Žilina

A čo vy? Aké kvety uprednostníte na vašej svadbe? Budete ich ladiť k ročnému obdobiu alebo jednoducho uprednostníte vaše obľúbené? Podeľte sa s nami o vaše tipy a rady ohľadne výberu kvetov do svadobnej kytice či výzdoby.

Hľadáte inšpiráciu pre vašu vysnívanú svadobnú kyticu?

ĎALŠIE INŠPIRÁCIE
Kompletný album

Autor článku: Veronika Červenská / Fotografie: Isifa / shutterstock.com

Komentáre

  Pridaj príspevok

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  13 najobľúbenejších svadobných zákuskov. Stihli ste už ochutnať všetky?
  13 najobľúbenejších svadobných zákuskov. Stihli ste už ochutnať všetky?
  60 inšpiratívnych tipov na ceny do svadobnej tomboly
  60 inšpiratívnych tipov na ceny do svadobnej tomboly
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe