Svadba v zime (3): Kvety a dekorácie

 • 10. dec 2015

Premýšľate, akú kvetinovú výzdobu zvoliť, aby vhodne dopĺňala dizajn vašej zimnej svadby? Aké materiály sa vám budú skvele snúbiť s dekoráciami? A aké dekorácie vlastne môžete na svadbe v zime využiť? Jedinečný charakter svadby môžete získať aj tak, že stavíte na typicky vianočné prvky. Ak si ale s týmto všetkým neviete celkom rady, prečítajte si náš nasledujúci článok plný tipov a nápadov, ktorými sa môžete inšpirovať.

Aké kvety sa hodia na zimnú svadbu?

V otázke kvetov môže nastať hneď niekoľko problémov. Jednak môže byť náročnejšie zohnať práve tie vysnívané, a sú tiež drahšie ako obvykle. Treba sa zmieriť s tým, že nie všetky kvety znesú chladné počasie alebo sa k zimnému obdobiu nemusia príliš hodiť. Ani toto ročné obdobie však nie je o nič ukrátené. Sezónu majú priam očarujúce kvetinové krásky. Ulahodiť vám môže červený, biely alebo fialový amarylis, orchidea, mrazivo biele ľalie a kaly, biele a červené gerbery, karafiáty či fialové kosatce, ktoré sa veľmi dobre kombinujú s ozdobnými postriebrenými či pozlátenými trávami a konármi. Ich krása ešte viac vynikne vo vysokých vázach z brúseného kryštálu. Azda najväčšiu klasiku predstavujú biele ruže. O tom, aké farby voliť predovšetkým, sa dočítate viac v článku o dizajne zimnej svadby.

Alternatívne zimné rastliny do kytíc, aj do sály

Čo takto namiesto kytice kvetov využiť čečinu, šípky a imelo? Ak ich nechcete v ruke držať samostatne, krásne ukážu aj v kombinácii s kvetmi, napríklad bielymi ružami. Šípky môžete tiež použiť na vytvorenie girlánd, do aranžmánov na stoloch a navyše sa z nich dá uvariť lahodný čaj pre uzimených hostí. Imelo je „rastlinou lásky“ a preto by rozhodne na zimnej svadbe nemalo chýbať. Najlepšie, ak vám bude visieť zo stropu, takže sa pod ním budete môcť pobozkať. Natural, pozlátené alebo postriebrené je vhodné aj ako doplnok do váz na stoloch.

A tu sa už dostávame k celému radu zimných rastlinných alternatív. Na výber máte z ďalších možností ako sú vianočné ruže, cezmína, kvety bavlny alebo šišky a drobné bobule. Cezmínou a rôznymi bobuľami môžete dozdobiť aj svadobnú tortu. Šišky zas majú podobné multifunkčné využitie ako šípky. Dá sa z nich pripraviť aj prekrásny svadobný veniec. Stačí, ak ho povesíte na vstupné dvere do sály. Do kytice môžete ako primárny kvet použiť aj vianočnú ružu. Biela alebo červená, dozdobená trblietkami alebo len krásna, prirodzená … Tak či onak, zaručene bude vyzerať originálne a „božsky“.

Ak chcete byť netradičná a navyše trochu ušetriť, kyticu môžete mať zhotovenú len z vianočných ozdôb, sklenených (resp. už dnes aj plastových) gúľ, ktoré nájdete v matnom aj lesklom prevedení, alebo si dajte vyrobiť kyticu z opracovaného kryštálu v tvare snehových vločiek. Do kvetinovej kytice si môžete nechať zakomponovať aj umelé perličky, rolničky či malé zvončeky.

Výzdoba sály – dekorácie a materiály

Pri výzdobe sály môžete siahnuť po prvkoch a materiáloch, ktoré vyvolajú pocit chladu a atmosféru trblietajúceho sa ľadového kráľovstva, alebo naopak po tých, ktoré privodia hrejivý pocit vianoc a útulného tepla. Voľba je len na vás.

Na výzdobu sály sú vhodné aj črepníkové kvety. Okrem toho by v sále rozhodne nemala chýbať záplava všadeprítomných drobných svetielok v podobe sviečok alebo žiaroviek. Práve tieto malé „svetlušky“ vám dotvoria romantickú atmosféru iskrivej zimnej oblohy. Stoly môžete doplniť aj o ručne zdobené svietniky z červených jabĺk. Na vrchu vyrežte otvor pre sviečku a po obvode ich „pomaľujte“ snehom z cukru, podobne ako keď zdobíte medovníky. Nezabudnite ich nechať dobre vyschnúť. Treba s nimi o čosi pozornejšie manipulovať, no výsledok rozhodne stojí za to. U hostí celkom určite nezostanú bez povšimnutia.

Na dekorovanie stolov je vhodné využiť tiež vysoké strieborné či mosadzné vázy a svietniky alebo vázy z brúseného skla a kryštálu. Zastoknite do nich borovicové halúzky, suché konáriky nastriekané zlatou, striebornou alebo bielou farbou. Rovnako dobre sa budú hodiť aj rozličné druhy drobných bobúľ. Celofán vo vázach naplnených vodou vyzerá celkom ako ľad. Čaše novomanželov môžu byť dozdobené swarovskeho kryštálikmi. Poháre pre hostí stačí ozvláštniť pieskovaním alebo leptaním. Príbory (vhodné sú zvlášť tie strieborné) zase môžete zabaliť napríklad aj do mikulášskych čižiem.

Kúsky celej škorice, klinčeky, badián, plátky sušeného ovocia (pomaranč, jablko, citrón či mandarínky) nemusia byť len doplnkom vašej svadobnej kytice. Pokojne nimi dotvorte aranžmán na svietnikoch alebo ich len tak popriliepajte po obvode vonných sviečok.

Okrem kryštálu a skla sú vhodnými materiálmi tiež zrkadlá, porcelán, tylové a šifónové stuhy, perie, dekoračné vlásie, mosadz, drôt, drevo aj kožušiny. Vítané sú všetky drobné lesklé ozdoby a ozdoby z fúkaného skla. Aj háčkované a pletené maličkosti, ako naškrobené guľky či zvončeky, vyzerajú znamenite. Ozdoby z papiera vyzerajú takisto krásne a navyše sú lacnejšie. Pre ešte silnejší vianočný nádych použite stromčeky upletené z novinového papiera, nastriekaného vhodnou farbou a dozdobené perličkami. Na záver po stoloch rozsypte priesvitné lesklé kamienky, umelé perly, alebo malé flitre v podobe snehových vločiek a trblietavých hviezd. Stromček alebo kúsky vetvičiek môžete ešte prikrášliť umelým snehom zo spreja.

TIP na záver: Vytvorte si svoje vlastné „snehové“ gule, v ktorý sa bude sneh presýpať jedna radosť. Naplňte malé alebo stredne veľké poháre na zaváranie vodou doplna. Dovnútra vsypte trblietavé flitre a pevne uzavrite. Na spodok veka môžete z vnútornej strany prilepiť hračku s motívom zimy (snehuliaka, stromček, zvonček…). Presvedčte sa, či zvolené nádoby dobre tesnia a nepresakujú. Takto zhotovené „gule“ rozmiestnite po stoloch a čakajte na výsledok. Svojich hostí zaručene zaujmete!


Autor článku: Kristína Cimeráková / Fotografie: isifa/Shutterstock

Komentáre

  Pridaj príspevok

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby