Symbolika farieb a kvetov vo svadobnej výzdobe

 • 15. nov 2020
 • Michaela Forrová
 • isifa / Shutterstock

Rozkvitnuté, voňavé kvety patria k svadbe rovnako ako nevesta a ženích. V kvetinárstve môžete nájsť mnoho druhov väčších či menších kvetov najrôznejších farieb.

V prípade, že sa neviete rozhodnúť, aké kvety zaradiť do svadobnej výzdoby, pozorne si prečítajte nasledujúci článok. Dozviete sa v ňom, aká je symbolika farieb a kvetov vo výzdobe.

Symbolika kvetov podľa farby

Biele kvety

Biele kvety symbolizujú nevinnosť a čistotu. Biele ruže, konvalinky či elegantné kaly sú preto odpradávna obľúbenou súčasťou svadobných obradov.

Symbolika farieb

Žlté kvety

Žlté kvety ako napríklad narcis, žlté ruže, slnečnice alebo žlté tulipány sú symbolom jari, energie a slnka.

Svadobná výzdoba v odtieňoch teplej žltej farby rozžiari každý priestor. Žlté kvety sú preto dozaista správnou voľbou.

Ružové kvety

Romantické ružové kvety sú pre mnohé nevesty jasnou voľbou. Ružová symbolizuje krásu, jemnosť a nežnosť, ktorá vystihuje väčšinu žien.

Fialové kvety

Napriek tomu, že fialová môže byť v súvislosti s kresťanstvom vnímaná ako smútočná farba, fialové kvety symbolizujú majestátnosť a vzájomnosť. Preto, ak je vám fialová farba blízka a túžite po tom, aby svadobné stoly zdobili fialky či voňavé levandule, smelo do toho!

V kombinácii s bielymi šatami nevesty fialová kytica nádherne vynikne a bude pôsobiť skutočne originálne a pôvabne.

Červené kvety

Červené kvety symbolizujú lásku a vášeň. Do svadobnej výzdoby sa preto nebojte zaradiť červené ruže, tulipány či dokonca vlčie maky.

Modré kvety

Netradičné modré kvety sú vhodné predovšetkým do zimných svadobných kytíc. Modrý kvet je symbolom dôvery a vernosti. V kombinácii s bielymi alebo so striebornými doplnkami bude vaša svadobná kytica vyzerať originálne a krásne.

Symbolika kvetov a ich význam

Fialky

Fialky sú drobné, jarné kvietky s nádhernou vôňou. Podľa gréckej mytológie boli fialky obľúbeným kvetom bohyne Afrodity, ktorá im pripisovala nadpozemskú silu – vyvolávať veľké emócie.

Pre kresťanov je tento jemný kvietok symbolom pokory. Podľa legendy vraj fialky vyrástli pri kríži, na ktorom bol ukrižovaný Ježiš Kristus.

Harmanček

Harmanček pozná väčšina ľudí len z obalov rôznych liečív. Okrem množstva blahodarných liečivých účinkov, ktorými harmanček pôsobí na naše telo, pohladí i vašu dušu. Harmanček vyjadruje pokoj a rodinnú stabilitu.

V minulosti matky vešiavali túto bylinku nad detské kolísky, aby chránili bábätko pred zlými duchmi. Okrem toho harmanček priťahuje pozitívnu energiu a nádherne vonia. Stručne povedané, poslaním harmančeka je vyčariť harmóniu. Je preto ideálnym kvetom do svadobnej kytice.

Kosatec

Kosatec je symbolom pochopenia, ktoré ako iste potvrdíte, je mimoriadne dôležité v každom vzťahu.

Karafiáty

Pre mnohé nevesty je karafiát symbolom minulého režimu. I keď sa vám karafiáty môžu na prvý pohľad zdať obyčajné a nudné, v skutočnosti sú veľmi výnimočné. Každá farba má totiž iný význam. Bledočervené karafiáty symbolizujú obdiv, biele sú symbolom pravej lásky a šťastia a ružové sú symbolom úcty a náklonnosti.

Konvalinky

Konvalinky sú symbolom šťastia. Dokážu pritiahnuť pozitívnu energiu, stratený optimizmus a navodiť pozitívne myšlienky.

Konvalinky pôsobia antidepresívne, dodajú vám pocit vnútorného šťastia, pomôžu vám posilniť myseľ a získať stratenú sebadôveru (čo pred oltárom dozaista ocení každá nevesta :)).

Ľalie

Ľalie boli v predkresťanskom období symbolom plodnosti. Pre starých Rimanov a Grékov bola ľalia typickým svadobným kvetom. Ľalie odrážajú vôňou kvetov rýdzosť citov, nevinnosť a nekonečnú lásku.

Myrta

Myrta je zelený krík s krásnou vôňou, ktorý môžete použiť na doplnenie vašej svadobnej kytice. Keďže sa z myrty často vinú vence pre víťazov, i vaša svadba bude akýmsi osobným víťazstvom a symbolom večného šťastia zároveň.

Klinček

Klinček, ktorého pôvod môžeme nájsť v orientálnom Turecku, je symbolom pôvabu a elegancie. V Južnej Európe je táto rastlinka symbolom sexuálnej výzvy a na Iberijskom polostrove zase symbolizuje krásne andalúzske ženy.

Vo Flámsku sú klinčeky symbolom zásnub a nemôžu preto chýbať pri žiadnej žiadosti o ruku.

Profesionáli
0
Decoration Passion
Výzdoba a dekorácie
Prenájom inventáru a dekorácií na svadby, oslavy a rôzne príležitosti.
Bratislava
238
Ambientes weddings &...
Výzdoba a dekorácie
... tvoríme atmosféru ♥
Bratislava

Narcis

Jarný kvietok nádhernej žltej farby, pripomínajúci vychádzajúce slnko. Narcis je symbolom nenaplnenej lásky, smrti, spánku či zmŕtvychvstania. Nenechajte sa však touto nie celkom lichotivou symbolikou odradiť. V Číne je narcis symbolom dlhého a šťastného manželstva.

Margarétky

Margarétky sú jemné, lúčne kvietky symbolizujúce húževnatosť, trpezlivosť, vytrvalosť a tichú radosť.

Nevädza

Nevädza je symbolom doživotnej vernosti. Vďaka vhodnej symbolike a faktu, že i po odtrhnutí vydržia nevädze dlho čerstvé a krásne, sú mimoriadne vhodné do všetkých typov svadobných kytíc.

Orchidea

Orchidea vyjadruje ženskosť a originalitu. Pre svoj netradičný vzhľad orchidea už od nepamäti fascinovala ľudí, ktorých hypnotizuje najmä jej krása a farebnosť. Originálny tvar kvetov a rúškom tajomstva zahalené zákonitosti ich vývoja motivovali ľudí pripísať im v ríši flóry výnimočné postavenie.

Pivónie

Pivónie sú v Japonsku typickým svadobným kvetom. V Číne je pivónia zase považovaná za symbol dokonalej krásy.

Napriek tomu, že ide o krehký kvet, ktorý po odkvitnutí rýchlo uvädne a opadne, pivónie sú i v našich končinách obľúbeným svadobným kvetom.

Sirôtky

Sirôtky vyjadrujú spomienky na milovanú osobu. Ak si na svadbe chcete uctiť blízku osobu, ktorá sa svadby nemôže zúčastniť, môžete do svadobnej výzdoby zakomponovať niekoľko týchto milých a skromných kvietkov.

Ruže

Ruže sú typickými svadobnými kvetmi. Symbolizujú lásku, vášeň a túžbu. V duchovnej sfére sú ruže symbolom maximálnej dokonalosti.

Rovnako ako v prípade karafiátov, i pri ružiach platí, že im každá farba vnáša iný význam. Červené ruže symbolizujú vášeň, žlté majú nádych žiarlivosti a biele ruže symbolizujú nevinnosť a oddanosť.

Hľadáte inšpirácie pre sviežu svadobnú kyticu?

ĎALŠIE INŠPIRÁCIE…
Kompletný album

Komentáre

  Pridaj príspevok

  Svadba a koronavírus - aktuálne opatrenia

  Aktuálne podmienky pre svadby platné od 16.8.2021:

  Viac informácií prinášame v priebežne aktualizovanom článku o opatreniach a obmedzeniach pre svadby v roku 2021.

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby