Svadba v lete (3): Letná kvetinová výzdoba a kytica

 • 13. jún 2016
 • Kristína Cimeráková
 • isifa / Shutterstock

Získalo si vás obdobie leta pre pestrosť a vôňu kvitnúcich kvetov? Je svadba v lete vašim snom? Rozmýšľate o tom, ktoré z nich by verne vystihli náladu vašej letnej svadby a zároveň pekne dopĺňali jej celkový dizajn? Prečítajte si, ktoré kvety sa hodia práve na výzdobu letnej svadby a spoznajte s nami doplnky a sálové aranžmány, ktorými môžete svoju svadobnú kyticu oživiť.

Svadba v lete

Svadba v lete a exteriér

Obzvlášť svadba pod holým nebom si priam vyžaduje bohatú kvetinovú výzdobu. Ak ešte nepoznáte film „Svadby podľa Mary“, tak si ho spoločne s partnerom v rámci príprav na svadbu rozhodne pozrite. Berte to ako lekciu svadobného organizovania a keď aj nič viac, aspoň na chvíľu príjemne „vypnete“ pri sledovaní životných aj pracovných peripetií svadobnej agentky. 🙂

Vráťme sa ale opäť ku kvetom. S ohľadom na miesto konania svadobnej ceremónie a celkového dizajnu svadby treba kvetinovú výzdobu vyberať obozretne a citlivo. Kvety a farby aké vyberiete by mali odrážať i dopĺňať štýl a atmosféru svadby. Pamätajte si, ani veľká kytica nie je to podstatné, čo vás urobí jedinečnou. Dôležitá je predovšetkým kompozícia kvetov, listov a ostatných drobností.

Živá „energická“ kvetinová výzdoba

V letnom období sa priam ponúkajú kvety pestrých, hravých, sviežich ale aj „slnečných“ farieb, napr. gerbery, slnečnice, chryzantémy, begónie, turecké klinčeky, klívie alebo iskerník. Hodia sa na svadbu plnú energie, kde sa očakáva letná party v plnom prúde. Z farieb potom logicky pôjde najmä o žltú, oranžovú, červenú a sýte ružové odtiene.

Namiesto kvetov môžete mať aj neobyčajnú kyticu z citrusových plodov či iného ovocia, bobuľovitého alebo záhradného. Takáto však bude o niečo ťažšia v rukách ako klasická kvetinová. Rozličné druhy bobúľ a drobného ovocia ako sú maliny, jahody, ríbezle, šípky, černice vtlačia kytici „šťavnatosť“ a svojrázneho ducha leta. Len opatrne pri množstve a manipulácii s nimi, aby ste neprekryli ostatné kvety a aby ste sa nezamazali. Pri finálnych dekoráciách sa môžete pohrať aj s volánmi a pierkami.

Elegantná „romantická“ kvetinová výzdoba

Táto druhá možnosť sa hodí skôr pre pokojnejšie svadby s duchom noblesy a nežnosti, kde sa bude tancovať len decentne, a kde bude viac prevládať konverzácia. Ideálnymi kandidátkami z ríše kvetov sú konvalinky, frézie, ľalie, ale aj ruže, pivónie, dálie, hortenzie, karafiáty či orgován. Ďalšou možnosťou je levanduľa, plamenník, hrachon, sasanka, astroméria, lisianthus alebo astilba.

Z farieb sa prikloňte skôr k jemnejším odtieňom, ale s citom ich môžete skombinovať aj so sýtejšími. Vyberať si môžete od bielej, cez smotanovú, slonovinovú a iné krémové odtiene, až po jemne ružovú, lososovú, modrastú či fialkovú.

Pre blaho hostí sa však na stoloch skúste vyhnúť príliš voňavým druhom. Mnohí ľudia sú totiž alergici, a ak nechcete, aby vám za chrbtom neustále ktosi kýchal, aspoň do interiéru uprednostnite kvety s jemnejšími vôňami (karafiáty, ruže…). Kvety intenzívnejších vôní použite len ak svadobnú hostinu pripravujete mimo uzavretého priestoru – v záhrade. Elegantnú bodku kytici dodá volán.

Lúčna „éterická“ kvetinová výzdoba

Túžite byť ako bosonohá víla Amálka s kytičkou margarétok v rukách a spletaným kvetinovým venčekom okolo hlavy? Alebo ako Maková panenka s kyticou makovíc a nádychom detských čias? Pestrofarebné kvety, ktoré pôsobia priam étericky nájdete doslova za humnom. Do sály jednoducho natrhajte trsy kvietkov rastúcich na lúke a naaranžujte do váz.

Vhodné sú predovšetkým margarétky, sedmokrásky, fialky, nezábudky, nevädze, zvončeky, divoký mak, púpava alebo harmanček. Doplniť ich môžete o rozličné trávy a plody, klasy, makovice a iné bobule. V rukách potom môžete držať zmes lúčnych kvetov previazaných len čipkovanou stuhou, alebo jednodruhovú, malú guľatú kytičku s trávovým „obložením“. Volánom sa skúste v tomto prípade vyhnúť. Kytička by mala mať neuhladený, ale skôr strapatý vzhľad.

A nezabudnite, že lúčne kvietky nevydržia príliš dlho. Odporúčame ich preto nazbierať maximálne deň pred svadbou. Pre alergikov to navyše bude hotové peklo, preto si lúčnu kvetinovú výzdobu vopred dobre premyslite. No ak je vám blízka spätosť s prírodou, charakter lúčnych kvetov vám sadne ako uliaty.

Exotická „plážová“ kvetinová výzdoba

Ak chystáte svadbu na pláži, alebo si chcete urobiť aspoň exotickú atmosféru, môžete kvetinovú výzdobu a svadobnú kyticu obohatiť o tropické plody, umelé perly a mušle, sušené hviezdice alebo podobné morské živočíchy. Z kvetov sa potom hodia antúrie, protea, heliconia, strelicia, jazmín, orchidea či dokonca lotos.

Kvetinová výzdoba a svadobná kytica by mali navodzovať dojem tropickej letnej sviežosti s kvapkou tajomna morských hlbočín. Vhodné farby sú biela, jemne ružová, oranžová, zelená, sýto modrá, tmavofialová a všetky ostatné farby morského pobrežia a tropického pralesa.

Kvety ako ozdobné prvky

Keď sa máme baviť o kvetoch na svadbu, nemusí ísť vyslovene len o kvety na výzdobu sály a do kytice. Aj zápästie vám môže zdobiť kvetinový náramok. Namiesto vlečky so závojom môžete mať na hlave kvetinovú partu, aká sa nosievala aj kedysi k svadobnému kroju v našich končinách. Dnes jej krásu znovu objavujú nie len dizajnéri a fotografi, ale konečne aj nevesty.

Družičkám môžete na hlavy spliesť kvetinové venčeky, a hneď budú vyzerať ako lúčne víly. Pokiaľ skôr ako po lúčnej, ľudovej svadbe túžite po elegancii, dajte si aspoň vpliesť kvety do vlasov. A družičky môžu zase v rukách držať malé kvetinové venčeky visiace na stužkách. Alebo dajte každej kvetinový náramok, malú kytičku či aspoň jeden kvet do ruky.

Pri exotickej svadbe vo vlasoch nevesty a družičiek krásne vynikne orchidea, mušle, hviezdice alebo len drevené paličky vo vyčesanom drdole. Oslňujúco budú túto sezónu pôsobiť 3D kvetinové aplikácie na šatách či náhrdelník naopak.

Aký kvet, taká nevesta

Pre nevesty so svetlejšou pokožkou a vlasmi sa hodia skôr jemnejšie kvietky aj farby. V rukách brunetky naopak zase perfektne ukáže živšia farebná kompozícia kvetov. A nezabudnite si z kvetov trochu nechať aj na svadobné pierka na šaty, na svadobnú tortu a ozdobu na darčeky pre hostí.

Inšpirujte sa sviežimi letnými kyticami v galérii:

CELÝ FOTOALBUM (45 obrázkov)
Kompletný album

Autor článku: Kristína Cimeráková / Fotografie: isifa / Shutterstock

Komentáre

  Pridaj príspevok

  Svadba a koronavírus - aktuálne opatrenia

  Aktuálne podmienky pre svadby platné od 16.8.2021:

  Viac informácií prinášame v priebežne aktualizovanom článku o opatreniach a obmedzeniach pre svadby v roku 2021.

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby