Letná svadba (2): Dizajn letnej svadby

 • 10. jún 2016

Svadbu v letných mesiacoch plánuje mnoho párov, preto je niekedy celkom ťažké odlíšiť sa. Pravdepodobne ste sa už nejednej zúčastnili, keďže leto je svadobnou sezónou roka, a možno ste sa na nich dokonca stretli s vzájomne podobným dizajnom. Počasie ako lusk a roztvorené kvety sú lákadlom pre nejednu nevestu, aby stavila na leto. A mnohé sa navyše tešia na moment, keď ich hostia a družičky namiesto ryže obsypú lupeňmi kvetov pre šťastie. Ale ako odlíšiť dizajn vašej letnej svadby od hŕby ďalších? Vyskúšajte naše tipy pre túto sezónu!

Dizajnové trendy leta 2016

Svadobný dizajn ponúka v lete priestor pre početné farebné variácie. Inšpirujte sa naším zoznamom a nájdite si tú pravú farebnú paletu pre váš svadobný deň.

1. Chladný a teplý citrusový dizajn

Kombinácia živých farieb žltej s mandarínkovou až oranžovou sa skvelo hodí pre modernú letnú svadbu. Základom pri tvorbe tohto hravého pastelového dizajnu je biela, na ktorú v ozdobných prvkoch a dekoráciách postupne nanášate zvyšné tri hrejivé farby. Výrazne žiarivá farba upriami pozornosť na jednotlivé prvky a detaily, preto dobre pouvažujte, čo chcete vyzdvihnúť. Výsledkom bude príjemne teplá letná atmosféra s citrusovým akcentom, ktorú môžete navyše dozdobiť netradičnými ovocnými kyticami z pomarančov či mandarínok.

Ak chcete chladnejšiu a sviežejšiu citrusovú atmosféru, inšpirujte sa zeleným alebo ružovým grepom, citrónom, limetkami či zeleným jablkom. Svetložltá s trávovou zelenou a jemne ružovou je doslova explóziou, ktorá vás nabudí do života.

2. Decentný, fialovo-zelený dizajn

Ak chcete podtrhnúť formálnejší tón vašej letnej svadby, zvoľte kombináciu fialovej (odtiene orgovánovej, slivkovej, purpurovej, fialkovej, levanduľovej…) a zelenej. Fialová je farba zmyselnosti a v spojení so zelenou vytvára vyváženú a harmonickú kombináciu. Celkový dizajn nemusí zostať len pri fialovej. Pekne a dynamicky sa ukazuje aj v spoločnosti tmavej, námorníckej modrej (tzv. navy blue).

3. Žlto-modrý retro dizajn s mentolovou „príchuťou“

Žltá s aquamarínovou alebo blankytnou modrou má jednoducho veselý retro šmrnc. Pre ešte väčšiu dávku retro sviežosti zvoľte kombináciu svetložltej a mentolovej, prípadne môže byť obohatená aj o odtiene trávovej zelenej či svetlej tyrkysovej. Pekne ukáže aj so zlatou. Na stoloch potom môžete podávať mentolové makarónky.

Na retro letnú svadbu sa hodia drevené a prútené doplnky. Posledné obdobie je šik aj drevený motýlik pre ženícha. A odvoz môžete mať v štýlovom trabante alebo na jawe. No nemusíte zostať len pri retre. Ak je vám viac po chuti biely nábytok, jemné ružové a levanduľové odtiene, pokojne stavte aj na vintage dizajn v zdobenom francúzskom štýle. V tomto prípade sa vám namiesto dreva bude hodiť skôr čipka, volániky a čokoľvek kovové. Môžu to byť drôtené doplnky, misy a kovové či mosadzné stolové sety, prípadne tiež svietniky.

„In“ bude aj štýl „boho“ a „shabby chic“ s dôrazom na bohatú kvetinovú výzdobu a doplnky v metalických farbách.

4. Energický, cyklaménovo-oranžový dizajn

Táto kombinácia farieb sa hodí zvlášť, ak sa vaša letná svadba bude konať pod holým nebom. Nekonvenčná a zábavná hravosť sýto ružovej s fialovou spoločne s oranžovými detailmi (ako sú stuhy, mašle, servítky…) má priam magnetickú silu rozprúdiť bláznivú veselicu. Na bielych šatách nevesty budú aj doplnky v týchto farbách skvostne vynikať. Ak si teda chcete vychutnať letnú svadbu plnými dúškami a nemáte problém sa odviazať, stavte na túto rafinovanú farebnosť.

5. Mestský dizajn vo farbách žltej, modrej a pastelovej ružovej

Pre klasické letné svadby s mestským nádychom odporúčame farebné trio žltá, sýta modrá plus odtiene jemnej pastelovej ružovej až fialovej. Je to vhodná farebná paleta zvlášť pre páry, ktoré uprednostňujú atmosféru navodzujúcu pokoj a pohodu.

Svadobné vychytávky v letnom dizajne

Hravé a kvetinové vzory

Na svadobnú hostinu pod holým nebom sa skvelo hodia obrusy s kvetinovou potlačou, štvorčekmi či bodkami alebo tie s pepito a káro vzorom. Dodajú svadobnému dizajnu vidiecky retro look.

Doplnky s atmosférou leta

Ako doplnok na stoly sa hodia plechové kanvy, do ktorých môžete naaranžovať kytice lúčnych kvetov. Kto má rád eleganciu, môže použiť vysoké sklenené vázy. Do nich sa budú viac hodiť rezané kvety. S trochou fantázie vyčarujete krásne letné svadobné dekorácie aj z ovocia (misky plné čerešní a jahôd, vyrezávané melóny…), či dokonca mladej zeleniny (paradajky, uhorky, hrášok…). Pridajte lúčne alebo iné kvety (záleží na vás, aké uprednostníte) a výzdoba je na svete. Z ovocia môžete pripraviť aj menovky.

Takisto prestieranie v sále môžete pripraviť na každý stôl v inej farbe. Alebo tón v tóne od najsýtejšej až po tú najbledšiu, napríklad od svetlo zelenej až po trávovú. Výsledný dizajn doplňte slnečnicami alebo hortenziami a je to. Podobne môžete experimentovať aj s inými farebno-kvetinovými variáciami.

O romantickú atmosféru s vônou leta sa postarajú visiace kvety či vlajočky a večer zase žiarovky alebo lampióny nad hlavami. Tie z papiera si vyrobíte aj sami. A ak sa vám to všetko zdá málo, skrášliť si môžete aj najbližší strom, trebárs len stužkami.

Pre milovníkov mora

Ak ste milovníkmi mora, zlaďte svadobný dizajn do farebného plážového dua biela – námornícka-modrá a použite typický pásikavý vzor. Stoly dozdobte mušľami, oblými kamienkami alebo pieskom. Môžete si pre hostí prichystať aj jedlú morskú špecialitu. Nemusia to byť práve kalamáre či lastúry, postačí, ak to bude nejaká potvorka s plutvami. Nie každý má však rád morské plody, preto odporúčame ryby podávať ako súčasť švédskych stolov.

A pre hostí si môžete prichystať aj jedno nejedlé prekvapenie. Vezmite prázdnu fľašu od vína, pero a malé kúsky papierikov a umiestnite ich tak, aby boli všetkým hosťom na očiach. Počas dňa ich vyzvite, aby vám nezabudli zanechať „odkaz vo fľaši“. Fľašu na konci večera zapečaťte a spomienky v nej si uschovajte na pamiatku. Odložte si ju na horšie časy a odkazy z nej si spoločne prečítajte pri prvej manželskej kríze. Ktovie, čo sa nakoniec dočítate…

Zaujal Vás nejaký náš tip? Alebo už máte svoju predstavu o dizajne a farbách vašej letnej svadby? Pochváľte sa nám a ostatným nevestám svojou výzdobou sály. Ukážte nám svoj fotoalbum dekorácii, prípadne vaše inšpirácie.


Autor článku: Kristína Cimeráková / Fotografie: isifa / Shutterstock

Komentáre

  Pridaj príspevok

  Svadba a koronavírus - aktuálne opatrenia

  Aktuálne podmienky pre svadby platné od 16.8.2021:

  Viac informácií prinášame v priebežne aktualizovanom článku o opatreniach a obmedzeniach pre svadby v roku 2021.

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby