Letná svadba (1): Nevýhody letnej svadby a ako sa na ne pripraviť

 • 9. jún 2016

Hrejivé lúče slnka, teplo, pohoda a láska… k tomu pre mnohé páry iste neodmysliteľne patrí aj ich svadba. Leto je v mnohých krajinách svadobnou sezónou roka. Aj na Slovensku mu dlhodobo patrí prvá priečka v počte konajúcich sa svadieb. Zlákala i vás predstava bláznivej „garden party“ počas letných horúčav alebo naopak príjemného svadobného rautu v zámockom chládku v letný podvečer? Chcete vedieť, ako sa zbaviť dotieravého hmyzu na svadobných zákuskoch a predísť katastrofe v podobe ich skazenia? Hľadáte ďalšie inšpirácie pre vašu letnú svadobnú parádu alebo sa jednoducho neviete rozhodnúť pre to pravé obdobie na svadbu, a chcete si urobiť obraz o svadbe v lete?

Ak ste na tieto otázky odpovedali aspoň jedenkrát „áno“, čítajte ďalej. V nasledujúcej sérii článkov vám poodhalíme prednosti, ale aj úskalia letnej svadby. Veríme, že vám naše tipy a triky budú nápomocné pri rozhodovaní sa v tejto oblasti. A keby sme náhodou na niečo zabudli, neváhajte osloviť našich profesionálov. Určite sa s vami radi podelia o skúsenosti a objasnia vám aj tie otázky, kde máte ešte nejasnosti.

Riziká letnej svadby a ako im predísť

Ak si ustrážite zopár drobností, vaša letná svadba bude zaručene perfektná vo všetkých ohľadoch, či už vás zastihnú horúce letné dni alebo prietrž mračien. Vyžaduje si to však osobité zapálenie pre organizáciu a plánovanie. V prvom rade treba vždy rátať aj s odvrátenou stránkou a dobre s na ňu pripraviť. Zaujíma vás, na čo si dať v prípade letnej svadby pozor? Ak chcete zistiť, ako aspoň niektoré letné nepríjemnosti eliminovať a ako sa na ne pripraviť, prejdite si náš zoznam. Ponúka užitočné tipy a nápady, ako si pomerne nenáročne a jednoducho s týmito problémami poradiť.

1. Plná obsadenosť

Termíny na letné svadby sú zväčša zarezervované rok alebo aj viac pred plánovaným dátumom. Ak teda chcete svadbu v lete, dátum svadby a rezerváciu sály (prípadne tiež ubytovacieho zariadenia) plánujte v dostatočnom predstihu. Myslite na to, že záujem je veľký, a to nielen z vašej strany.

2. Vyššie ceny

Pripravte sa na fakt, že hotely, zámky a reštaurácie si za služby v lete účtujú vyššie sumy, aj keď nie vždy to musí byť pravidlom. Uvedomte si, že je práve hlavná sezóna. Viac ako rozumné z vašej strany teda bude, ak sa o všetkom dopredu dobre informujete. Zároveň si tak ušetríte nielen čas a peniaze, ale aj nepríjemné prekvapenia tesne pred svadbou, prípadne iné sklamanie.

3. Búrka a dážď

Pokiaľ sa počas vašej svadby priženie búrka a vy budete mať pohostenie vnútri, tento problém nebudete musieť riešiť. Čo však, ak plánujete pohostenie pod holým nebom a začne poriadny lejak? Pravidlo číslo jeden: Vždy počítajte aj s nepriaznivým počasím. Preto zabezpečte také miesto, kde sa v prípade nepriaznivého počasia dá jednoducho premiestniť pohostenie do interiéru. Ideálny je teda výber takého miesta, kde sa dá pripraviť svadobné pohostenie aj vonku na terase či v záhrade, aj v pohodlnom a suchom prostredí interiéru zámku či inej budovy. Dôležitá je strecha nad hlavou, aby ste nezmokli.

4. Horúčavy a s nimi spojené nepríjemnosti

Možno sa vám to bude zdať pritiahnuté za vlasy, ale aj slnečné počasie a príliš veľké horúčavy vám na svadbe môžu spraviť poriadnu galibu. A tým nemáme na mysli len smutný obraz z pokazených zákuskov a dotieravý hmyz, ale aj prepotené oblečenie a celý rad ďalších problémov ako sú opuchnuté nohy v topánkach, otlaky, odreniny, pľuzgiere či nevoľnosť. Tu sú len niektoré z tých, s ktorými jednoducho musíte počítať, či sa vám to páči alebo nie.

Pot verzus šaty

V letnom období je absolútnou samozrejmosťou obzvlášť dbať na osobnú hygienu. Zo zdravotného hľadiska je síce zvýšené potenie sa v letnom období prirodzené a potrebné, aby nedošlo k prehriatiu organizmu. No dva razy príjemné to nikomu z nás nie je. O to viac to platí na svadbe a v spoločnosti, keď sa od vás očakáva dokonalá upravenosť za každých okolností. Rýchlym a dostupným riešením môže byť malý vreckový deodorant či antiperspirant, ktorý bez problémov schováte do kabelky.

Je tiež vhodné so sebou vždy a všade nosiť hygienický gél alebo vreckovky. Naaranžované vlhčené obrúsky na stoloch namiesto suchých môžu byť tiež príjemnou pozornosťou pre hostí. Nezabudnite ich vybrať z pôvodného balenia a umiestniť do vhodných nádob alebo misiek. Mimo obalu síce budú rýchlejšie vyprchávať, no svieže po dlhšiu dobu ich aspoň provizórne udržíte namočením v malom množstve čistej vody. To na pomerne jednoduchý, základný hygienický komfort bohato postačí. Na použité servítky majte k dispozícii prichystanú druhú misu (s viditeľným označením „použité“), alebo odpadkové koše pod stolom.

Ako nevesta by ste v lete mali staviť na šaty z jemnejšieho a vzdušného materiálu. To isté platí aj pre družičky. Na honosné róby zabudnite. Krátke šaty sú na letnú svadbu ako stvorené. Vhodné sú aj dlhé „padajúce“, ktoré vás pri chôdzi budú príjemne ovievať. Od toho, ako veľmi si zakladáte na spoločenskom protokole, závisí aj to, či pôjdete v silonkách alebo bez nich.

No čo v prípade viacvrstvového obleku ženícha? Jedným z riešení môže byť oblek svetlejšej farby (hitom tejto sezóny bude modrá), prípadne nech si váš drahý oblečie len košeľu a vestu. Sako môže rovno nechať doma na vešiaku. Pri horúčavách, keď ortuť praská v teplomeroch, aj tak nemá zmysel dusiť sa v ňom vo vlastnej šťave. Okrem toho je dnes celkom bežné, že po polnoci sa nevesty prezliekajú do druhých šiat. A ženích, pokiaľ nechce meniť celý outfit, nech si vezme aspoň druhú košeľu.

Čo sa ešte oblečenia nevesty týka, pozor by ste si mali dávať hlavne vtedy, ak budete mať sobáš v kostole. Z úcty sa do chrámu má vchádzať len so zahalenými ramenami a dĺžka sukne by mala byť aspoň po kolená. Ak sa teda nechcete vzdať šiat bez ramienok, nezabudnite si bolerko či ľahký svetrík. Zíde sa vám aj po západe slnka, keď sa mierne ochladí. Verte či nie, prechladnúť sa dá raz-dva aj v lete. V noci a nadránom si cez ramená preto určite niečo prehoďte.

Otlaky od topánok

Spotené nohy v topánkach neurobia radosť ani jednému z nás. Naopak, môže z toho nakoniec byť ešte aj poriadny pľuzgier. Ideálne spravíte, ak si obujete sandále a do kabelky pribalíte náplasť. Do lodičiek s otvorenou špičkou odporúčame pre lepší komfort kúpiť gélové vložky do topánok, prípadne ďalšie zdravotné pomôcky, ktoré uľavia vašim nohám počas dňa. Ženích nech si k formálnemu outfitu bez pardonu vždy obuje poltopánky. K béžovým a iným svetlým odtieňom sú povolené aj poltopánky hnedej farby.

Sandále si môže obuť iba v tom prípade, ak sa vykašle na bontón a zvolí ležérny, neformálny outfit s krátkymi nohavicami. Ak plánujete svadbu na pláži, môžete ísť obaja na boso (prípadne v žabkách). Nevesta si môže ozdobiť členok retiazkou alebo okolo bosých nôh ovinúť ozdobné remienky.

Horúci vzduch a sucho

Zmierniť príznaky „dusnej“ atmosféry a horúceho vzduchu v sále, aute či autobuse, môže pomôcť klimatizácia alebo aspoň ventilátory. Ale pozor, aby ste neprehnali. Teplota v klimatizovanej miestnosti by nemala byť nižšia ako päť – šesť stupňov než je vonku. Príliš veľký teplotný rozdiel sa vám môže vypomstiť bolesťami hlavy a nachladnutím, či dokonca kolapsom z teplotného šoku. Aj v tomto prípade je teda menej viac. Ak dlho nepršalo, „horúce“ chvíle vám môžu spríjemniť jemné vodné rozprašovače.

Úpal

Ďalšia vec, na ktorú by ste v prípade exteriéru nemali zabudnúť, je chládok. Ak plánujete pripraviť pohostenie v záhrade, ideálne je, ak bude prichystané pod baldachýnom, ktorý zabezpečí dostatočný tieň (v prípade núdze poslúži aj ako ochrana pred dažďom). K dispozícii môžu byť aj slnečníky.

Skvelým a navyše módnym doplnkom pre sú klobúky alebo slnečné okuliare.

Dehydratácia

Uvedomte si, že v tom teple (teda pokiaľ nebude pršať) bude celé to zhromaždenie ľudí ešte aj tancovať o sto šesť v rytme samby alebo ktovie čoho (to už necháme na váš vkus a dohodu s DJ-om, čo si na nich pripravíte ). Vaši hostia toho pri tanci pravdepodobne aj veľa vypotia, a preto by ste sa im mali náležite postarať o pitný režim. Dehydratácia a k tomu nejaký ten alkohol v krvi môžu nejedného z hostí doslova knockoutovať, a to si predsa neželáte.

Preto sa dobre pripravte! Džbány s vodou, drinky a vôbec všetky alko a nealko nápoje by mali byť doslova na každom rohu. Na každom stole jeden, a všade tam, kam sa pohnete, vždy po ruke. Pokiaľ máte svadbu v interiéri, nezabudnite ani na miesta ako sú predsieň a terasa, kde hostia budú pravdepodobne debatovať.

Tipy pre pozvaných

Ak ste pozvaní na svadbu a cestujete z väčšej diaľky, radšej vycestujte skôr, najmä ak sa chcete pred obradom stihnúť prezliecť prípadne sa osprchovať. Spravte si časovú rezervu, aby ste nezmeškali obrad.

Ani kytice pre novomanželov nemusia transport z väčšej diaľky v horúcom letnom počasí „prežiť“. Vyriešiť to môžete ampulkami pripevnenými priamo na stonkách kvetov alebo si jednoducho zarezervujte kyticu v mieste svadby, a už si ju len vyzdvihnete. Prípadne, namiesto živých kvetov môžete darovať netradičnú kyticu zo šperkov či papierových bankoviek… Nápaditosť sa dnes cení.

Tipy pre novomanželov

Hostí môžete v lete obdarovať aj trochu netradične napríklad papierovými vejármi. Podpíšte sa na ne, pripíšte dátum svadby alebo vaše svadobné motto. Takýto originálny darček bude určite skvelou a originálnou pamiatkou na váš svadobný deň.

Alebo im pri príchode ponúknite plážové žabky na prezutie či slnečné okuliare. A vôbec si nerobte starosti, ak nebudú všetky rovnaké. Veď v prvom rade ide o zábavu. A čo ak sa na tom navyše poriadne nasmejete? Len ďalšie plus, no vidíte…

Máte aj Vy nejaký vychytený nápad na „letný“ darček pre hostí? Alebo pre novomanželov? Viete, ako si spríjemniť horúci svadobný deň, alebo naopak prežiť bez sklamania ten daždivý? Dajte nám tip.

Autor článku: Kristína Cimeráková / Fotografie: isifa / Shutterstock

Komentáre

  Pridaj príspevok

  Svadba a koronavírus - aktuálne opatrenia

  Aktuálne podmienky pre svadby platné od 16.8.2021:

  Viac informácií prinášame v priebežne aktualizovanom článku o opatreniach a obmedzeniach pre svadby v roku 2021.

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby