Manžetové gombíky – čo všetko by ste o nich mali vedieť?

 • 3. máj 2018
 • Silvia Blahovcová
 • isifa / Shutterstock

Nielen nevesta chce byť dokonalá, ale na svoj vzhľad a oblečenie, či doplnky si potrpia aj mnohí ženísi. Jedným z tradičných doplnkov pre pánov sú aj manžetové gombíky. Odkiaľ táto pánska ozdoba pochádza, ako ju správne nosiť, či ako vybrať tie správne pre vášho snúbenca, sa dozviete v nasledovných riadkoch.

Pôvod manžetových gombíkov

Manžetové gombíky sú obojstranné gombičky, ktoré spájajú dve časti – cípy – košele. Datujú sa až 800 rokov dozadu, kedy slúžili najmä z praktického hľadiska a zapísali sa prostredníctvom nich niektoré kusy oblečenia. Obľúbeným ozdobným prvkom sa stali až v renesancii, kedy bolo všetko pompézne a zdobenosť neobišla ani tento prvok. V 17. storočí sa stali ozdobou, ktoré takpovediac, musel mať každý. Vyrábali sa z najdrahších materiálov a vzácnych kameňov.

V 19. storočí zaplavili celý svet a nebol džentlmen, ktorý by nimi vo svojej garderóbe nedisponoval. Pôvodné predstavovali dve zdobené gombíky, ktoré spájalo spojivo, či jemná retiazka. Až po ukončení zlatej éry manžetových gombíkov získali súčasný tvar – zdobený gombík z jednej strany a otočný kolík na prichytenie z druhej. Pôvodne tvorili dve ozdobené strany so spojivom a trvalo dlhé roky, kým sa prešlo na dnešnú podobu: gombík so zdobenou jednou stranou a otočným kolíkom na prichytenie v manžete.

V bazáre k tejto téme
Podbradniky
Vyrobímesvadobné podbradníky v rôzných farebných prevedeniach s Vaším menom...
13
91m + zvyšok rolky - bordová organza
Predám bordovú organzu, my sme ňou zdobili stoličky a hlavný stôl (foto u m...
4

Koncom 20. storočia začali výrobcovia pánskych košieľ vyrábať košele s našitými gombíkmi na manžetách, čo sa odzrkadlilo na popularite manžetových gombíkov. Košele sa teda začali deliť na tie klasické na všedné dni a formálne, určené na spoločenské udalosti, kde štýl klasických košieľ s upínaním na manžetové gombíky zostal nedotknutý. Manžetové gombíky sa dodnes považujú za klenot, ktorý sa môže dediť z generácie na generáciu a zároveň predstavujú dokonalý dar pre ženícha pred jeho veľkým dňom.

Ako nosiť manžetové gombíky?

Manžetové gombíky sa nosia na košeliach s francúzskou manžetou (tento názov je odvodený od francúzskych krajčírov, ktorí pôvodnú, jednoduchú manžetu zdvojili podľa knižnej predlohy románu od A. Dumasa – Gróf Monte Christo, podľa postavy baróna Danglarsa, ktorý podľa precízneho popisu autora tieto manžety nosil).

Gombík sa prestrčí cez obidve dierky manžiet tak, aby ozdobená časť bola navrchu. Spodnou časťou manžety je otočný kolík, ktorý manžetu spojí. Ku koncu ho zatiahnite a zaistite gombík. Manžetový gombík by spoločne so spodnou časťou manžety mal vyčnievať spod saka. Dajte si teda záležať na správnom výbere vhodného zvršku vášho partnera.

Ako vybrať tie správne manžetové gombíky?

V prípade udalosti akou je svadba, môžete pri manžetových gombíkoch vsadiť na okázalosť a vyberať spomedzi výrazných drahých kameňov, či vzácnych kovoch, na rozdiel od denného štýlu, kedy by mali byť viac konzervatívnejšie a nemali by pútať príliš veľa pozornosti. Farbu a tvar manžetových gombíkov by ste mali prispôsobiť ostatným doplnkom ženícha. Máme na mysli najmä ďalšie šperky ako sú hodinky, pracka na opasku, či snubný prsteň a ďalšie doplnky, ktoré bude ženích v svadobný deň mať na sebe.

Základným pravidlom je, že kovové časti manžetových gombíkov by mali mať rovnakú farbu ako všetky ostatné kovové časti na ženíchovom outfite. Obľúbenými materiálmi sú najmä striebro, zlato, či platina. Samozrejme, v dnešnej dobe tieto pravidlá nemusíte až tak striktne dodržiavať a gombíky si môžete vybrať podľa svojho vkusu, pokojne aj vo farebných prevedeniach.

Samozrejme, závisí od štýlu a témy vašej svadby. Pokiaľ plánujete svadbu v luxusnom štýle niekde v kaštieli, bude rozumnejšie siahnuť po drahých kovoch a naopak v prípade uvoľnenejšej atmosféry, môžu košeľu vášho snúbenca zdobiť aj živicové manžetové gombíky s osobným odkazom.

Vhodnými tvarmi sú hlavne klasické guľaté, štvorcové, oválne a obdĺžnikové dizajny. Veľmi obľúbenými prvkami manžetových gombíkov bývajú rôzne milé nápisy, či tvary, ktoré majú pre svadobný pár hlbší význam. Nevesty často obdarúvajú svojich otcov manžetovými gombíky s nadpismi ako „Ľúbil som ju prvý“„Otec nevesty“.

Rovnako zaujímavé je aj obdarovanie podobnými personalizovanými manžetovými gombíkmi aj svojich bratov, svedkov, či družbov. Pokiaľ je váš nastávajúci pilot, určite ho potešia gombíky v tvare lietadielok alebo naopak, v prípade, že váš snúbenec je vášnivý rybár, môžete sa pobrať aj takouto cestou. Vašim nápadom sa medze nekladú. Obľúbeným motívom bývajú aj odtlačky prstov snúbencov, ktoré spolu vytvoria znak srdca alebo drevené gombíky v sete s dreveným motýlikom.

Manžetové gombíky od profesionálov

Aj medzi našimi profesionálmi na www.mojasvadba.sk nájdete bohatú ponuku manžetových gombíkov, kde si môžete vybrať vlastné spracovanie, obrázok, či nápis, dátum alebo akýkoľvek iný personalizovaný prvok.

Rovnako si môžete vybrať tie, ktoré sú v darčekovej krabičke a pripraviť tak najdôležitejším mužom na vašej svadbe krásny milý darček a zanechať im tak aj drobný odkaz a pamiatku na tento výnimočný deň.

Viac fotiek manžetových gombíkov:

MANŽETOVÉ GOMBÍKY NA MIERU
Kompletný album

Komentáre

  Pridaj príspevok

  Svadba a koronavírus - aktuálne opatrenia

  Aktuálne podmienky pre svadby platné od 16.8.2021:

  Viac informácií prinášame v priebežne aktualizovanom článku o opatreniach a obmedzeniach pre svadby v roku 2021.

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby