Ako oddialiť menštruáciu alebo aspoň zmierniť jej príznaky na svadbe?

 • 7. dec 2020
 • Dana Imriščáková
 • isifa / Shutterstock

Kŕče v podbrušku, bolesť hlavy, chrbta, nevoľnosť, nervozita, podráždenosť… Vaše dni vám vychádzajú presne na váš vysnívaný deň D. Tak veľmi sa na svoj svadobný deň tešíte, a tak veľmi sa chcete vyhnúť všetkým menštruačným ťažkostiam.

Nedovoľte, aby vám zničili váš deň. Prečítajte si, ako oddialiť menštruáciu alebo aspoň zmierniť príznaky tak, aby ste si aj napriek nej užili svoju svadbu bez obmedzení.

Ako oddialiť menštruáciu

Ako oddialiť menštruáciu pomocou liekov?

V tomto prípade existujú dva spôsoby, ako oddialiť menštruáciu:

Prvým je hormonálna antikoncepcia. Ak užívate monofázickú antikoncepciu (všetky tablety sú rovnakej farby), stačí ľubovoľne predĺžiť užívanie liekov. Napríklad, ak užívate antikoncepciu 21 dní, predĺžte jej užívanie na 28 dní. Nevesty, ktoré užívajú 3 alebo viacfázovú antikoncepciu, to budú mať trochu zložitejšie. V ich prípade je potrebné predĺžiť užívanie antikoncepcie poslednej farby na ľubovoľne dlhé obdobie, podľa toho, na ako dlho chcú oddialiť cyklus. Gynekológovia sa zhodujú, že oddialenie menštruácie týmto spôsobom nemá negatívne účinky na zdravie, ani cyklus žien.

Druhou možnosťou sú lieky s obsahom gestagénu. Predpíše vám ich váš gynekológ a užívajú sa od dvadsiateho tretieho dňa cyklu až kým nechcete, aby prišla menštruácia. Po vysadení lieku by sa mala menštruácia vrátiť do pôvodného stavu, avšak veľa žien sa pri užívaní týchto liekov sťažuje na komplikácie. Po vysadení liekov mali bolesti v podbrušku, pociťovali nevoľnosť a mali nepravidelnú menštruáciu. Preto je lepšie túto formu oddialenia vyskúšať v dostatočnom predstihu pred svadbou. Inak by sa mohlo stať, že nepriaznivé príznaky menštruácie by mohli byť ešte horšie ako bez použitia lieku.

Menštruáciu akýmkoľvek spôsobom neodďaľujte, ak:

– trpíte ktorýmkoľvek interným ochorením – trpíte ťažkou endokrinologickou poruchou – máte trombózu – máte ochorenie prsníkov alebo genitálií – máte poruchu zrážania krvi – máte podozrenie na tehotenstvo

Ako oddialiť menštruáciu bez liekov

Zmiernenie príznakov bez liekov

Bylinky

Ak sa snažíte vyhýbať liekom, máte hneď niekoľko možností ako bolesť, nevoľnosť, podráždenosť a iné príznaky cyklu zmierniť. Starým, dobre overeným spôsobom sú bylinky. Medzi najznámejšie a ľahko dostupné patria rebríček, alchemilka, šalvia, hluchavka biela a nátržník husí.

Aby vám bylinkové čaje mohli pomôcť, musíte ich piť už 10 dní pred začiatkom menštruácie. Ideálne je dať si šálku ráno a večer. Nielenže zmiernia vaše bolesti a nálady, ale zlepšia aj stav vašej pleti. Takže riziko, že váš svadobný make-up budú zdobiť aj vyrážky, sa výrazne zníži.

Sedacie kúpele

Niektorým nevestám viac ako pitie bylinkových čajov pomáhajú sedacie kúpele. Pripravte si ich z vyššie menovaných byliniek tiež 10 dní pred predpokladaným začatím krvácania.

Výbornou kombináciou na sedací kúpeľ je rebríček a alchemilka. Vylúhujte približne 80 gramov týchto byliniek najviac 15-20 minút v litre vriacej vody. Výluh vlejte do vane, zrieďte s primeraným, nie veľkým, množstvom vody a seďte v ňom 20 minút. Urobte tak aspoň 3x do týždňa.

Koreniny

V prípade, že neznášate bylinkové čaje, pomôcť vám môžu aj koreniny. Dobrými pomocníkmi sú vanilka, škorica, zázvor, bazalka, majorán, aníz a fenikel. Zaraďte ich intenzívnejšie do vášho jedálnička aspoň mesiac pred svadbou a výsledky sa iste dostavia.

Správne zvolené jedlo a vitamíny

Nepatríte k tým, ktoré príliš korenia? Pomôcť vám dokáže aj správne zvolené jedlo. Jedzte mesiac pred cyklom napríklad čučoriedky, papáju a petržlen. Tieto dobroty obsahujú protizápalové látky, ktoré zabránia bolestiam a silnému krvácaniu.

Naopak, zhoršenie môžete očakávať pri zvýšenej konzumácii mäsa, cukru, mliečnych výrobkov a slaných jedál. Snažte sa aspoň dva mesiace pred svadbou stravovať vyvážene a zdravo.

Stres zo svadobných príprav vyšťaví váš organizmus. Nadopujte ho v tomto rizikovom období vitamínmi. Najlepšie vám proti stresu aj ťažkej menštruácii pomôžu vitamíny C, horčík, vápnik, železo a multivitamíny s minerálmi.

Náš tip: Snažte sa obmedziť pitie kávy a alkoholu. Tie totiž dokážu zintenzívniť menštruačné bolesti v podbrušku.

Prvá pomoc pri menštruačných bolestiach

Neoslovilo vás žiadne z našich riešení bolestivej menštruácie? Neostáva vám iné, ako staviť na klasické možnosti.

Lieky proti bolesti

Zvážte voľnopredajné lieky proti bolesti, ale užívajte ich len v nevyhnutnej miere. Uprednostnite tekutú a práškovú formu pred tabletovou. Zbaví vás bolesti o niečo rýchlejšie.

Horúca sprcha

Nestačia vám tradičné teplé obklady na podbruško? Vlezte do vane a horúcu sprchu namierte rovno na podbruško. Sprchujte ho aspoň 15 minút. Bolesť by sa mala zmierniť.

Pitný režim a cvičenie

Problémy s plynatosťou zmiernite pravidelným pitným režimom. Nepite však bublinkové a sladké nápoje. Plynatosť by sa zhoršila.

Nevesty, ktoré dokážu počas menštruácie cvičiť, majú veľkú výhodu. Prekrvenie panvovej oblasti zníži bolesti a prinesie úľavu aj od nafukovania. Pri cvičení sa zamerajte najmä na brušné svaly.

Masáž

Pri veľmi silných bolestiach, ktoré vám bránia pri cvičení, si doprajte masáž. Prekrvenie tela zmierni zadržiavanie vody v tele, ktoré je častou príčinou plynatosti.

Solárium

Vynikajúcou prvou pomocou je aj solárium. Teplo krásne prehreje podbrušie a zbaví ho bolesti rýchlejšie ako teplé obklady. Nemajte predsudky, opaľovanie v soláriu počas vašich dní nie je žiadne tabu.

Máte overený spôsob na zmienenie menštruačných problémov? Podeľte sa s ním v komentári pod článkom a pomôžte ostatným nevestám.


Komentáre

  Pridaj príspevok

  Svadba a koronavírus - aktuálne opatrenia

  Aktuálne podmienky pre svadby platné od 1.1.2021:

  • na sobáši sa môže zúčastniť iba 6 osôb
  • obmedzenie 6 osôb platí pre interiér aj exteriér
  • svadobná hostina je naďalej zakázaná

  Viac informácií prinášame v priebežne aktualizovanom článku o opatreniach a obmedzeniach pre svadby v roku 2021.

  Prečítajte si tiež aktuálnu diskusiu: Svadba 2021 - sú tu budúcoročné nevesty?

  Najčítanejšie články
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadobný makeup: Vďaka týmto tipom ti vydrží celý deň
  Svadobný makeup: Vďaka týmto tipom ti vydrží celý deň
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Rozhovor: Svadba v prírode na čarovných Kysuciach
  Rozhovor: Svadba v prírode na čarovných Kysuciach
  Zimomriavky isté: Nevesta Lucka spievala pieseň pri obrade
  Zimomriavky isté: Nevesta Lucka spievala pieseň pri obrade