Moderátor na svadbu – ako vybrať toho najlepšieho?

 • 22. mar 2017
 • Michaela Forrová
 • isifa / Shutterstock

Pre väčšinu zaľúbencov je svadba jedným z najdôležitejších a najkrajších dní v ich živote. Aby váš svadobný deň prebehol bez problémov, zbytočného stresu či chaosu a zostali vám naň len príjemné spomienky, odporúčame vám prizvať si na svadobnú slávnosť skúsených profesionálov, ktorí vám vyčarujú skvelú hudbu, nezabudnuteľnú zábavu a nádherné fotografie.

Jednou z dôležitých osôb, ktorá by na svadbe rozhodne nemala chýbať, je ostrieľaný svadobný moderátor, ktorý sa postará o plynulé usadenie hostí v sále, skoordinuje svadobný program a odbremení vás od riešenia nečakaných situácií, ktoré sa môžu vyskytnúť i napriek dôkladným predsvadobným prípravám.

Kvalitný moderátor by nemal byť len DJ-om, ktorý púšťa hudbu z CD nosičov, ale mal by vedieť svadobných hostí správne naladiť a vytvoriť chvíľkami romantickú a chvíľkami vtipnú atmosféru plnú zábavy.

Pri výbere hudby by mal odhadnúť aktuálnu náladu svadobčanov a zároveň by mal svoj playlist zostaviť tak, aby vyhovel skôr narodeným svadobným rodičom i mladším svadobným hosťom. Dôležité je, aby moderátor vopred poznal predstavy mladomanželov a snažil sa ich priania stopercentne splniť.

Odporúčame vám stretnúť sa s vaším svadobným moderátorom ešte pár týždňov pred svadbou a dohodnúť sa s ním na podrobnostiach, aby počas svadobného dňa nedošlo k nechcenému nedorozumeniu.

Moderátor, alebo ľudovo nazývaný starejší, by mal poznať rôzne svadobné hry, zvyky a tradície. Jeho úlohou je postarať sa o to, aby v sále ani na chvíľu nenastal chaos alebo trápne ticho.

Nájsť šikovného moderátora na svadbu však nie je až také jednoduché, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Vziať na seba takúto úlohu chce totiž veľkú dávku profesionality. Moderátor by mal dopredu vedieť, v čom spočíva jeho úloha, preto by to mal byť niekto, kto má s moderovaním svadby bohaté skúsenosti. Svadobná veselica je totiž celodenný maratón neustálej aktivity. A tak je potrebné postarať sa o to, aby po skončení svadobnej zábavy odchádzali svadobní hostia domov príjemne unavení, a to nielen hudbou a tancom, ale i pravou svadobnou zábavou.

Pre správneho moderátora sa svadba začína už niekoľko týždňov pred jej stanoveným termínom. V súčinnosti s ostatnými organizátormi pomáha zostaviť harmonogram svadobného dňa a taktiež pomáha organizovať celkový priebeh svadby, vrátane svojich povinností podľa priania snúbencov.

V deň D by mal byť na dohodnutom zraze svadobných hostí prvý, aby neustále riadil svadobné aktivity, a to až do samého záveru. Je preto veľmi dôležitým článkom pri vytváraní dokonalého a nezabudnuteľného výsledku.

Profesionáli
1
Plavuchovci = Cimbal...
Hudobné kapely
Top Svadba s prvkami folklóru. Nakombinujte si svadbu podľa predstáv a my sa postaráme o pohodlný priebeh.
Bratislava
6
DJ & harmonikár skve...
Hudobné kapely
Ponúkame reprodukované a živé hudobné produkcie na svadby, plesy, rodinné oslavy, stužkové a iné slávnostné udalosti. Ozvučovanie. www.svadbapresov.sk
Celé Slovensko

V čom spočíva úloha moderátora?

1. Vítanie svadobných hostí pri príchode

V deň svadby svadobný moderátor (alebo starejší) víta svadobných hostí. Už pri uvítaní by mal moderátor pôsobiť radostne a mal by vedieť uvoľniť svadobných hostí, ktorí sa z príchodu môžu cítiť napäto a neisto. Zároveň by mal dokázať vyčarovať veselú atmosféru, ktorá pohltí všetkých svadobčanov.

2. Vypýtanie nevesty

Ďalšou dôležitou funkciou, ktorú svadobný moderátor zastáva, je vypýtanie nevesty od svadobných rodičov. V tomto momente by malo veselú atmosféru vystriedať dojemné poďakovanie rodičom za ich starostlivosť a lásku.

3. Vedie svadobný sprievod

Svadobný moderátor sprevádza svadobný sprievod do obradnej siene alebo do kostola. Cesta do kostola môže byť sprevádzaná spievaním ľudových piesní (v prípade, že svadobčania kráčajú do kostola alebo k obecnému úradu peši), alebo hlasným trúbením svadobných vozidiel.

4. Koordinuje svadobnú zábavu

Ako sme už vyššie spomínali, svadobný moderátor je do veľkej miery koordinátorom svadobnej zábavy. Jeho úlohou je úzko spolupracovať tak s kapelou, ako i s mladomanželmi, pretože len to má za výsledok bezproblémový priebeh svadby.

5. Vítanie svadobných hostí na mieste hostiny

Po skončení svadobného obradu sa svadobný moderátor ako prvý presunie na miesto konania svadobnej hostiny, kde opäť víta svadobný pár a svadobných hostí.

Vstup do svadobnej sály je sprevádzaný rôznymi svadobnými tradíciami, ako napríklad rozbíjanie tanierov a ich následne zametanie alebo prenesenie nevesty cez prah dverí. Všetky tieto aktivity by mal moderátor vhodne načasovať tak, aby sa hostia zabavili, ale aby nestáli pred vchodom do svadobnej sály príliš dlho, najmä ak sa svadba odohráva v nepriaznivom počasí alebo v zimných mesiacoch.

6. Usadenie hostí

Po vstupe svadobčanov do sály by mal moderátor hostí usadiť k svadobnému stolu a spoločne so svadobnými hosťami si pripiť s mladomanželmi.

7. Oboznámenie a organizácia svadobného programu

Rovnako by mal hostí oboznámiť so svadobným programom. Moderátor vyzýva nevestu a ženícha na prvý manželský alebo rodičovský tanec. Usádza hostí späť k stolu, keď sa začína podávať slávnostný obed a opäť ich roztancuje, keď začne hrať hudba. Pod palcom by mal mať všetky svadobné hry či rôzne vtipné scénky i čepčenie nevesty.

Zo zoznamu povinností svadobného moderátora vyplýva, že ide o naozaj neľahkú funkciu. Odporúčame vám, aby mal všetky vyššie uvedené aktivity pod palcom jeden človek, ktorý bude vedieť zosynchronizovať kapelu, čašníkov, svadobných hostí i samotných novomanželov.

Svadobného moderátora preto vyberajte precízne a v dostatočnom časovom predstihu. Tí najlepší totiž majú pracovný diár preplnený už na niekoľko mesiacov dopredu.


Komentáre

  Pridaj príspevok

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  13 najobľúbenejších svadobných zákuskov. Stihli ste už ochutnať všetky?
  13 najobľúbenejších svadobných zákuskov. Stihli ste už ochutnať všetky?
  60 inšpiratívnych tipov na ceny do svadobnej tomboly
  60 inšpiratívnych tipov na ceny do svadobnej tomboly
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe