Martina Klčová: „Nezabudneme, ako naše hovorené slovo prekladali do japončiny a niečo nešlo preložiť, tak sa použili ruky, nohy.“

 • 17. apr 2018
 • Dana Račko

Vedeli ste, že čepčenie môže prebehnúť aj inak, ako ho bežne poznáte? Desať krásnych žien, ktoré sa dlhé roky venujú folklóru, mu dodalo šmrnc, moderné prvky a vzniklo unikátne moderné čepčenie. O tom, ako prebieha, sme sa rozprávali s vedúcou zoskupenia Čepčenie nevesty – Martinou Klčovou.

Kedy vám nad hlavou zasvietila žiarovka a povedali ste si – ahaaa, veď to čepčenie ide aj inak? Nad moderným čepčením sme začali rozmýšľať asi tri roky dozadu, keď sa nás opýtala jedna nevesta, či ho vieme trochu upraviť, keďže nechcú mať nič tradičné a chcú mať svadbu v modernom duchu. Pre nás to bola výzva a začali sme premýšľať, ako by sa to dalo urobiť, aby sme zachovali hlavnú myšlienku čepčenia, a pritom by sme to zmodernizovali. Premysleli sme to do detailov a vzniklo moderné čepčenie, ktoré sa ešte časom trocha pomenilo a vylepšilo.

Koľko ľudí je súčasťou vášho tímu a ako dlho vám to už spolu „čepčí“? Naša skupina vznikla pred skoro 4 rokmi. Keďže všetky dievčatá sú folkloristky alebo bývalé folkloristky, bolo ľahké dať sa dokopy. Pre žiadnu z nás nebolo čepčenie novinkou. Začínalo nás 5 dievčat a postupom času sme sa rozrástli na 10.

V čom je rozdiel medzi klasickým a moderným čepčením? V tradičnom čepčení sú ľudové piesne podľa regiónov tak, ako to bolo v minulosti a oblečenie čepčiacich dievčat je krojové. V modernom čepčení sú piesne moderné a dievčatá majú miesto krojov oblečenú modernú jednotnú formu oblečenia (žiadne kroje).

Je iný aj samotný priebeh čepčenia? Koncepcia klasického a moderného čepčenia je viac-menej rovnaká. Tak, ako v klasickom čepčení, aj v tom modernom je zachovaná hlavná pointa, konkrétne to, že sa z mládenca stáva muž – snímame pierko a z dievky sa stáva žena – snímame závoj.

A čo odev a doplnky? Líšia sa aj tie? V modernej verzii máme dve varianty, z ktorých si môžu mladomanželia vyberať. V jednej je elegantné, konzervatívnejšie oblečenie a v druhej veselšie, farebnejšie a živšie. Avšak obidve verzie sú kombinované s folklórom, konkrétne tanečné topánky – karičkovky, gorale a party.

Na stránke píšete aj o čepčení rapom. Vau! To sa dá? Ha-ha. Čepčenie bežne rapom nerobíme. Máme to uvedené skôr ako príklad toho, že, ak sa dá, prispôsobíme sa požiadavkám mladomanželov (v rámci možnosti). Bolo to v začiatkoch nášho moderného čepčenia. Prevaha svadobčanov boli mladí ľudia, plní elánu, tak veľmi spontánne naša Miška zarapovala ženíchovi pri skladaní pierka. V tom sa ženích postavil a pridal sa k nej. Celá sála pukala od smiechu. A pre nás to bola asi najzaujímavejšia a najvtipnejšia spomienka. Takže tento rap bol iba raz a nikdy na to nezabudneme.

Aké konkrétne rapové či moderné piesne si vybrali vaše nevesty? Naše nevesty si nevyberajú piesne, keďže to moderné zachováva podstatu čepčenia, a tým pádom má aj svoju koncepciu. Vyberali sme piesne tak, aby to bolo výstižné, upravili sme si slová, zahrali sa na skladateľov. Napríklad podmaz jednej z piesní je Hallelujah…

Žiadajú si nevesty viac klasické alebo moderné čepčenie? Väčšina čepčenia je klasická. V poslednom roku sa folklór dostal viac do povedomia, takže je to aj u nás citeľnejšie. Veľa mladých párov si prenajíma kroje a dokonca požiadajú o doplnenie programu o tanec. O klasické čepčenie prejavia záujem viac-menej tie páry, ktoré žijú s tradíciami, resp. folklórom alebo sú to zmiešané páry, ktoré chcú ukázať zahraničným svadobčanom naše tradície.

A naopak, tí, čo nechcú tradičné veci počas svadby, sa rozhodnú pre moderné čepčenie. Naše prekvapenie bolo, keď nás oslovili s požiadavkou moderného čepčenia na východe Slovenska, kde to naozaj žije klasikou.

Čo pekné, vtipné, či dojímavé ste zažili počas čepčenia? Počas našich čepčení sme zažili veľa zaujímavého, nečakaného, veľa srandy, až sme si povedali, že si budeme viesť kroniku so zážitkami. Nezabudneme snáď ani na to, ako naše hovorené slovo prekladali do japončiny a niečo nešlo ani preložiť, tak sa použili ruky, nohy. Máme veľmi milé spomienky na svadbu Chorvátov vo Viedni, kde bolo 220 temperamentných svadobčanov a rovnako nás poteší, keď si na nás nevesta spomenie a pošle fotografiu zo svadby a priloží fotku svojho bábätka, aby sme vedeli, o koho ide.

Ďakujeme Martine za rozhovor a Čepčeniu nevesty prajeme veľa úspechov.


Komentáre

  Pridaj príspevok

  Svadba a koronavírus - aktuálne opatrenia

  Aktuálne podmienky pre svadby platné od 16.8.2021:

  Viac informácií prinášame v priebežne aktualizovanom článku o opatreniach a obmedzeniach pre svadby v roku 2021.

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby