Na čom nevesty najviac šetria a za čo míňajú peniaze?

 • 4. júl 2018
 • Zuzana Maliníková
 • isifa / Shutterstock

Plánovanie svadby nie je lacná záležitosť, a preto si treba dobre rozmyslieť, na čo miniete peniaze a na čom sa vám oplatí ušetriť. Ak sa potrebujete inšpirovať, pozrite si, na čom nevesty najviac šetria a naopak a prečo.

Kvety

Živé kvety jednoducho musia byť! Väčšina neviest sa rozhodne do nich investovať na svoju svadbu, aj keď sú zvyčajne najväčšou položkou vo výzdobe a ich cena sa môže vyšplhať až do stoviek či tisícok € podľa toho, aké kvety zvolíte a koľko ich budete chcieť.

Živé kvety jednoducho majú svoje čaro, priestor rozjasnia a rozvoňajú. V prípade, že potrebujete na výzdobe ušetriť, môžete vsadiť na veľmi trendovú minimalistickú kvetinovú výzdobu, pri ktorej sa používajú len drobné vázičky s jedným kvetom alebo maličkou kytičkou. Tie potom môžete uložiť do stredu okrúhlych stolov (stačia 3 ks + nejaké sviečky) alebo rozložiť stredom podlhovastých spojených stolov.

Svadobné šaty

Každá nevesta túži po krásnych svadobných šatách, v ktorých sa bude cítiť úžasne a v ktorých zažiari. Preto sú položkou, na ktorej nešetrí takmer žiadna dáma. Samozrejme, každá v rámci svojho rozpočtu – niekto má rozpočet 400-600 €, niekto 600-800 €, niekto do 1000 €, a tak ďalej.

Väčšina neviest je ochotná si za šaty aj priplatiť niečo navyše oproti pôvodnému rozpočtu, keď nájde tie pravé. Realistický rozpočet na požičanie svadobných šiat by mal začínať na 400 €. Ak je to pre vás veľa, potom hľadajte výpredaje a zľavy, v ktorých si môžete kúpiť krásne šaty za skvelé ceny, ale môže to trvať dlhšie, kým nájdete tie pravé.

Vizáž

Dokonalá vizáž jednoducho patrí k svadbe. Neveste nestačia len krásne šaty, potrebuje aj nádherný účes a make-up, ktorý z nej spraví tú najkrajšiu ženu v miestnosti. Práve preto takmer žiadna nevesta nešetrí na vizáži a najme si profesionálnu kaderníčku a zaplatí si za profesionálne spravené líčenie. Dávajte si však pozor, nie každý, kto sa živí úpravou vizáže, je naozaj schopný. Preto si najskôr pozrite predchádzajúce práce a dohodnite si skúšku účesu a líčenia, aby vás na svadbe nečakalo nepríjemné prekvapenie.

Darčeky pre hostí

Darčeky pre hostí sú drobné pozornosti, ktoré sa nechávajú na stole, ako poďakovanie za účasť. Aj keď existuje naozaj veľa možností ako byť ohľadom darčekov kreatívny a ako zanechať hosťom niečo na pamiatku, väčšina neviest sa rozhodne pre niečo drobné, čo nestojí veľa peňazí – napríklad domáce sušienky s menami (ktoré môžete využiť aj ako menovky), či iná drobná sladkosť (lízanka, malá čokoládka, bonbón a podobne).

Kameraman

V dnešnej dobe si veľmi málo neviest objednáva na svadbu kameramana. Je to naozaj nákladná položka a ak chcete naozaj dobrého a treba si pripraviť stovky €, ale keďže dobrý fotograf naozaj zachytí množstvo vecí, tak si mnoho neviest povie, že kameramana nepotrebuje. Ja osobne ho odporúčam, lebo video predsa len zachytí viac ako fotka a jediné, čo vám po svadbe ostane (okrem obrúčok), sú fotografie a video, ktoré vám budú vašu svadbu pripomínať.

Výslužky

Výslužky sú ďalšia pozornosť, ktorú dávate hosťom, tentokrát pri odchode. Zvyčajne je to krabica koláčov, niekedy víno, alebo fľaša tvrdého alkoholu, alebo aj všetko dokopy. Je to síce pekné gesto, ale trochu zbytočné. Preto viacero párov od tejto tradície upúšťa a radšej si dajú záležať na tom, aby boli zákusky na svadbe nielen lahodné, ale aj krásne vyzerali. Často sa tiež ponúkajú mini verzie tradičných koláčov ako veterníky, či punčové rezy, ktoré ľudia budú vládať dojesť, aby sa zbytočne nevyhadzovali nedojedené zákusky.

Autorku článku nájdete aj medzi našimi Profesionálmi ako Zuzana Maliníková (Svadby podľa Ely).


Komentáre

  Pridaj príspevok

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  13 najobľúbenejších svadobných zákuskov. Stihli ste už ochutnať všetky?
  13 najobľúbenejších svadobných zákuskov. Stihli ste už ochutnať všetky?
  60 inšpiratívnych tipov na ceny do svadobnej tomboly
  60 inšpiratívnych tipov na ceny do svadobnej tomboly
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe