Skvelé tipy, ako si vybrať ten správny svadobný náhrdelník

 • 28. apr 2016

Šperky hrajú podstatnú úlohy v živote skoro každej ženy. Šperkami sa rady zdobíme a sme nimi obdarovávané už roky. Náhrdelníky sú jedným z najobľúbenejších doplnkov ženského sveta. Obľúbené sú hlavne pre svoju výraznosť a tým, že pútajú najväčšiu pozornosť. Náhrdelník je ozdobou ženského krku a určite pritiahne pozornosť mužského oka k peknému dekoltu. Náhrdelníky môžu byť buď súčasťou imidžu alebo módnym doplnkom. Hlavne pri pekných výstrihoch sú perličkou k dokonalosti krásneho ženského dekoltu.

Náhrdelníky podľa dĺžky

Pri výbere správneho náhrdelníka je dôležitá práve ich dĺžka. Dĺžku náhrdelníka vyberajte na základe oblečenia, ktoré máte na sebe, ale aj podľa celkového typu postavy.

Obojkový náhrdelník je klasický druh náhrdelníka, ktorý tesne obopína krk. Náhrdelníky tohto typu bývajú väčšinou masívnejšie a elegantné. Hodia sa najmä ku korzetovým šatám, ktoré odhaľujú celú šiju a holé ramená. Určite sa nehodia k šatám s „véčkovým“ výstrihom. Väčšinou bývajú vyrobené z pohodlných materiálov, aby na krku neškriabali. Môže ísť o trojradové náhrdelníky alebo štrasové kamene a ozdôbky na látkovom podklade. Obojkový náhrdelník sa hodí skôr pre mladé ženy. Dnes sú veľmi obľúbené aj vybíjané obojky, ktoré preferujú rockové alebo punkové devy.

Ďalším druhom je golierový náhrdelník, ktorý je trošku dlhší ako obojkový. Vypína sa okolo spodnej časti krku. V prípade, že je náhrdelník mohutnejší, hodí sa skôr pre ženy s dlhšou šijou, aby krk zbytočne neskracoval. Golierový náhrdelník môže byť napríklad z perál a pôsobí veľmi elegantne v oblom výstrihu na šatách.

Do „véčkového“ výstrihu sa najlepšie hodí náhrdelník s príveskom. Ide o najdlhší typ náhrdelníka, ktorý má prevažne nad 40 centimetrov. Obľúbený je hlavne z dôvodu, že sa hodí každej žene a je vhodný na každú príležitosť, ako aj každodenné nosenie.

V bazáre k tejto téme
Podbradniky
Vyrobímesvadobné podbradníky v rôzných farebných prevedeniach s Vaším menom...
13
91m + zvyšok rolky - bordová organza
Predám bordovú organzu, my sme ňou zdobili stoličky a hlavný stôl (foto u m...
4

Výber správneho náhrdelníka

Výber toho pravého náhrdelníka je individuálna záležitosť. Každému sa páči niečo iné a každý najlepšie vie, čo mu pristane, a predovšetkým v čom sa cíti pohodlne. Výber vhodného náhrdelníka môže byť problémom, ak chcete potešiť niekoho z vašich blízkych.

Mali by ste sa držať základného pravidla, že „mohutnejším“ ženám sa hodia aj mohutnejšie šperky a naopak, k útlym ženám sa hodia jemnejšie náhrdelníky. Napríklad pri náhrdelníkoch z perál sa mladším ženám hodia viacej menšie perly v priemere 6-7 mm a zrelším, a extravagantnejším ženám viacej pristanú väčšie perly nad 9 mm.

Materiály na výrobu náhrdelníkov

Jedným z najobľúbenejších materiálov pri výrobe náhrdelníkov je zlato. Zlaté šperky majú dlhú históriu už z obdobia Starého Egypta. Zlato je populárne dodnes a veľa žien mu dáva stále prednosť pred inými materiálmi. Pri výrobe šperkov patrí k najdrahším materiálom, a preto je aj určitou prestížou. Výhoda zlatých retiazok a náhrdelníkov je ich ľahká kombinovateľnosť k oblečeniu. Jednoduchá zlatá retiazka sa hodí na každodenné nosenie. No pokiaľ hľadáte vhodný šperk aj k večernej róbe, môžete siahnuť po mohutnejších náhrdelníkoch, no ich cena už nie je dostupná každej žene. Zlato je nenáročné na údržbu, vyzerá dobre a má lesk.

Vyrábajú sa aj pozlátené šperky, ktorých cena je už prijateľná, ale zodpovedá to aj kvalite. Pozlátený náhrdelník vám už nevydrží roky, ale možno jednu sezónu. Hlavne mladšie ženy obľubujú aj biele zlato, ktoré pôsobí sviežejšie a modernejšie. Od bieleho zlata môžete prejsť k striebru, ktoré je už porovnateľne lacnejšie, a preto aj dostupnejšie. Aj keď napriek svojej nízkej cene sa radia k drahým kovom.

Strieborný náhrdelník sa hodí na každú príležitosť, no je dôležité sa oň náležite starať. Striebro totiž môže zájsť.

Ak túžite po náhrdelníku, o ktorý sa nemusíte prehnane starať, mali by ste siahnuť po chirurgickej oceli. Je podobná striebru, no nemá sklony k sčerneniu. K jedným z najsilnejších kovov pri výrobe šperkov je titán, ktorý je dostupný v rôznych farbách. Je nenáročný na údržbu a ľahký. Ide o novinku v šperkárstve, ktorá má dlhú životnosť.

Ladenie k oblečeniu

Ženy nosia najradšej náhrdelníky v spojení s nejakou udalosťou, na ktorú sa náležite pripravujú. K tvorbe dokonalého „outfitu“ patrí aj voľba správneho náhrdelníka v závislosti od výstrihu šiat. Pri väčších výstrihoch zvoľte aj výraznejší náhrdelník.

Farebnosť náhrdelníka by ste mali prispôsobiť okrem oblečenia aj typu vašej pleti. Tmavé náhrdelníky sa viacej hodia tmavším typom, naopak blondínkam viacej pristanú svetlejšie náhrdelníky. Univerzálne sú náhrdelníky z bielych perál, ktorými nemôžete nič pokaziť.

Profesionáli
43
VIPgold - slovenský ...
Zásnubné prstene a obrúčky
Svadobné obrúčky s DOŽIVOTNÝM SERVISOM ZDARMA! K tomu ešte GRÁTIS gravírovanie do zlatých svadobných obrúčok a doručenie na Vašu adresu!
Bratislava

Ladenie k výstrihu výstrihu

Pamätajte na to, že pri nosení náhrdelníka na výstrihu naozaj záleží.

Pri výstrihu do tvaru písmena „V“ máte dve možnosti. Jednou z nich je vyplniť celý priestor dekoltu väčším náhrdelníkom, druhou možnosťou je jemnejšia retiazka s príveskom v špičke výstrihu.

Pri hranatom výstrihu by ste mali siahať po náhrdelníkoch podobného tvaru a najlepšie sú náhrdelníky s vodorovnými pruhmi.

Ku guľatému výstrihu musíte ladiť náhrdelníky s oblými tvarmi, ktoré obopínajú spodok krku. Môžete zvoliť pestrofarebné alebo aj jednoduché zlaté náhrdelníky.

Po obojkových náhrdelníkoch siahajte v prípade, ak máme blúzku či košeľu, ktoré nám neposkytujú veľa priestoru na nosenie šperkov.

V prípade tzv. lodičkového výstrihu, ktorý je vykrojený tesne pod líniou krku a trošku odhaľuje ramená sa výborne hodia výraznejšie náhrdelníky v strednej dĺžke alebo dlhšie korále či perlové náhrdelníky.

Vhodný náhrdelník pre nevestu

Pri výbere šperkov je najdôležitejšie aby sa šperky hodili k svadobným šatám. Preto je lepšie vyberať šperky až keď máte vybrané šaty a následne ich k nim doladiť.

Taktiež by ste sa mali pridŕžať celkového štýlu vašej svadby. Pokiaľ chystáte svadbu v romantickom duchu, mali by ste aj výber šiat a šperkov ladiť romanticky a nežne. Najdôležitejšie je držať sa zlatého pravidla, že nič nie je dobré preháňať a menej je niekedy viac. Preto pokiaľ máte výraznejšie a prezdobené šaty a závoj, so šperkami by ste to nemali preháňať. A naopak, pri jednoduchších šatách máte priestor pre výrazný šperk. Nesmiete zabúdať, že náhrdelník vyberáte aj podľa typu a strihu šiat. Pamätajte, že najdôležitejšie je, aby ste sa vždy cítili pohodlne.

Hľadáte ďalšie inšpirácie pre svadobné šperky?

DALŠIE SVADOBNÉ ŠPERKY
Kompletný album

Autor článku: Katarína Zábojníková / Fotografie: Isifa / shutterstock.com

Komentáre

  Pridaj príspevok

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  13 najobľúbenejších svadobných zákuskov. Stihli ste už ochutnať všetky?
  13 najobľúbenejších svadobných zákuskov. Stihli ste už ochutnať všetky?
  60 inšpiratívnych tipov na ceny do svadobnej tomboly
  60 inšpiratívnych tipov na ceny do svadobnej tomboly
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe