Aké sú najobľúbenejšie svadobné štýly?

 • 22. feb 2021
 • Silvia Blahovcová
 • iStock

Aké sú najobľúbenejšie svadobné štýly? Mnohé svadby bývajú vedené v určitom duchu. Či už je to nosná téma, kľúčový prvok alebo len ročné obdobie. Nevesty pri plánovaní svadby rady ladia veci k sebe a udávajú tak konkrétny štýl, v ktorom sa svadba ponesie. Pod svadobný štýl sa zmestí takmer každý detail svadby – od svadobných oznámení a ostatných tlačovín, cez výzdobu, voľbu kvetín, svadobné odevy až po svadobné menu, koláčiky, candy bar či iné pochutiny.

Aké sú najobľúbenejšie svadobné štýly, akým smerom sa najradšej uberajú naše nevesty, či v akom duchu sa nesie väčšina slovenských svadieb, sa dočítate v nasledujúcom článku.

Hlavný prvok – nosná farba

Snáď úplne najčastejšou svadobnou témou býva nosná farba. Opakuje na nielen vo výzdobe, ale aj vo svadobnej kytici a pierkach, či priamo na oblečení družičiek a družbov a neraz aj priamo na oblečení nevesty a ženícha. Okrem bielej, ktorá je pre svadbu alfou a omegou, sa často stretávame aj s rôznymi odtieňmi červenej, ružovej, či fialovej.

Mimo spomínanej jednej nosnej farby sa v súčasnosti stretávame aj s kombináciami farieb, buď podľa vkusu, ročného obdobia alebo aktuálnych trendov. Do popredia sa dostávajú odtiene tradičných farieb ladené skôr do jemnejších verzií.

Handmade svadba

Veľmi modernými časťami svadby bývajú predmety a dekorácie, ktoré si nevesty, či snúbenci vyrobili sami. Do popredia sa dostáva handmade svadba, kde na stoloch stoja vázy, ktoré si nevesty samy dodekorovali, či rôzne drobné ozdôbky, girlandy, fotografie, pom-pomy, podstavce vyrezávané z dreva, naskladané servítky, prípadne dokonca kvety vyrobené z papiera.

Keď je nosným prvkom handmade, svadba býva často veľmi originálna, keďže si množstvo vecí vyrobia snúbenci podľa svojho vkusu a predstáv. Avšak nedajte sa zmýliť, svadba v takomto štýle býva rovnako nákladná ako akákoľvek iná, i keď v tomto prípade ešte nákladnejšia na čas.

Prírodná svadba

Od spomínanej handmade svadby je už iba malý krôčik k tej prírodnej, keďže nevesty často volia prírodné materiály. Okrem dreva, šišiek alebo výzdoby z ovocia – napríklad jabĺčok – bývajú často zastúpené aj lúčne kvety. Prírodná svadba sa mnohokrát koná pod holým nebom, kde práve exteriér vytvára kulisu a časť dekorácií. Pridajte množstvo svetielok a svadba v nezabudniteľnom štýle je na svete.

prírodné svadobné štýly

Folklórna svadba

Aj v modernej dobe sa nájde množstvo neviest, ktoré milujú folklór a zapájajú ho do svojej svadby nielen v podobe niektorých tradícií, ale aj ako hlavný štýl svadby, a to cez výzdobu, dekorácie, jedlo, či koláčiky, až po folklórne súbory a kroje. Svadby podľa tradícií sú obľúbené najmä v regiónoch, kde má folklór stále svoje zastúpenie a žijú nim aj mnohí mladí ľudia.

Povedzme si na rovinu, svadba vo folklórnom duchu je veľmi originálna, ale zároveň je značne obtiažne zabezpečiť množstvo vecí v takom duchu, v akom sa niesli v minulosti. Veľa snúbencov preto volí mix tradičnej a modernej svadby s výraznými folklórnymi prvkami. Slovenské tradície sú predsa prekrásne a pokiaľ folklórom snúbenci žijú, inú svadbu si zrejme nevedia ani len predstaviť.

Svadobné štýly podľa ročného obdobia

Zdá sa vám to samozrejmé a aj mnohým nevestám. Keď sa svadba koná v lete, nebudú predsa ladiť výzdobu do oranžových farieb, opadaného lístia, gaštanov, či šišiek. Naopak, zimné nevesty nebudú pre svojich hostí chystať ako darčeky vejáriky a pripravovať pre nich množstvo osviežujúcich limonád.

Ladiť svadbu do štýlu ročného obdobia je navyše ekonomické, keďže nevesty vychádzajú aj zo sezónnej ponuky kvetov, prípadne jedál. Všetkým hosťom vyhovuje téma takejto svadby aj z pohľadu oblečenia a obuvi. Ročné obdobia so sebou prinášajú množstvo detailov, ozdôb, chutí, vôní a vizuálov, tak prečo to nevyužiť aj vo svadobnom štýle vášho veľkého dňa.

Okrem uvedených svadobných štýlov sa na Slovensku stretávame aj so svadbami, ktoré sú organizované v duchu romantiky, teda v jednoduchom romantickom štýle s množstvom sviečok a kvetín a príjemnej hudby, či vintage štýlu s drobnôstkami, prípadne odevmi z dôb minulých.

Obľúbený je aj boho štýl plný eklektickej zmesi prírodných, rustikálnych a historických detailov. Občas sa stretneme aj so svadbou v rustikálnom či etnickom štýle. Veď na výber je veľmi veľa tém a samozrejme mnohé páry majú zmiešané kultúry a ich spojenie vytvorí tiež vždy veľmi špecifický štýl danej svadby.

rustikálne svadobné štýly

Komentáre

  Pridaj príspevok

  Svadba a koronavírus - aktuálne opatrenia

  Aktuálne podmienky pre svadby platné od 1.1.2021:

  • na sobáši sa môže zúčastniť iba 6 osôb
  • obmedzenie 6 osôb platí pre interiér aj exteriér
  • svadobná hostina je naďalej zakázaná

  Viac informácií prinášame v priebežne aktualizovanom článku o opatreniach a obmedzeniach pre svadby v roku 2021.

  Prečítajte si tiež aktuálnu diskusiu: Svadba 2021 - sú tu budúcoročné nevesty?

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Svadobný makeup: Vďaka týmto tipom ti vydrží celý deň
  Svadobný makeup: Vďaka týmto tipom ti vydrží celý deň
  12 najväčších partnerských zhôd podľa zverokruhu
  12 najväčších partnerských zhôd podľa zverokruhu