10 najobľúbenejších svadobných štýlov

 • 9. máj 2019
 • Miroslava Píšová
 • isifa / Shutterstock

Pre budúce nevesty znamená ich svadba niečo výnimočné, niečo, kde môžu premeniť svoje dávne sny na skutočnosť.

V minulosti boli svadby veľmi jednotvárne. Dodržiavali sa tradície a zvyky, a preto priebeh svadobného dňa bol takmer vždy rovnaký. V súčasnosti je to už inak a každá svadba je špecifická.

Predstavujeme vám 10 najobľúbenejších svadobných štýlov

1. Svadba v štýle vintage a shabby chic

Vintage svadba zažívala svoj boom pár rokov dozadu. Napriek tomu si tento štýl stále nachádza svoje fanúšičky, a to vďaka svojej jemnosti vyjadrenej prostredníctvom ošúchaných retro doplnkov, vtáčích klietok, starých kufrov, fotiek a najmä kvetinovej výzdoby, v ktorej dominujú pivonky a ruže. Šaty nevesty majú nádych minulého storočia a dôležitým prvkom je čipka. Okrem bielej farby môžu byť šaty tiež pastelovej bledoružovej, púdrovej alebo béžovej farby. Ženích by mal mať vestu a na hlave baretku. V podobnom duchu sa nesie aj štýl shabby chic.

2. Retro svadba

Inšpiruje sa módou 50-tych a 60-tych rokov minulého storočia. Ak si však vyberiete roky 70-te, jemnosť nahradia výrazné farby, čipku bodky a šaty nevesty budú dlhé maximálne po členky. Nevesta na retro svadbe vyniká výrazným účesom doplneným sieťkou alebo čelenkou.

3. Svadba vo vidieckom štýle

Vidiecky štýl sa teší veľkej obľube. Pri svadbách s touto tematikou sa využívajú materiály, ako drevo, slama, lúčne kvety a ovocie. V mnohých prípadoch sa tento druh svadby koná v malebnom prostredí viníc, na vidieckom dvore alebo v stodole.

Rovnaký princíp má aj prírodná svadba, ktorá na dekoráciu využíva takmer striktne dary prírody. Vhodné miesto pre obrad a hostinu by mohla byť lúka za vašou dedinou, kde si rovno môžete natrhať kvety do kytice či venčeka do vlasov.

4. Záhradná svadba

Romantická svadba v záhrade alebo v zakvitnutom čerešňovom sade má svoje výhody aj nevýhody. Jednou z výhod je rozprávkovo krásne prostredie, v ktorom sa bude svadba odohrávať. Biele veľké stany, na stromoch rozvešané lampióny a vôňa kvetov určite dodajú šmrnc každej svadbe. Nevýhoda je pravdepodobne každému jasná. Čo ak bude pršať?

5. Svadba na pláži

Pod holým nebom sa odohráva aj plážová svadba. Počas obradu sa svadobní hostia (ak nejakí budú) môžu kochať výhľadom na more. V ideálnom prípade sú novomanželia bosí, nevesta má na sebe jednoduché biele šaty a vo vlasoch jej ševelí prímorský vetrík. Na snehobielom piesku môžu byť porozhadzované lupene kvetov a pozapichované horiace fakle.

6. DIY alebo handmade svadba

Na DIY svadbu (do it yourself) si nevesty všetko chystajú samy. Netýka sa to len svadobnej dekorácie, ale často aj svadobných maškŕt. Sála býva vyzdobená dekoráciami, ktoré nevesta ručne vytvára už dlhý čas pred svadbou – krepové pom-pomy, servítkové krabičky, papierové rekvizity do fotokútika, látkové kytičky, svadobné menu, kartičky na svadobných stoloch a na stoloch so sladkosťami či limonádami. Budúca nevesta sa na príprave poriadne namaká, ale výsledok zvyčajne stojí za to a finálny pocit je na nezaplatenie.

7. Svadba v štýle glamour

Svadby v tomto štýle sú honosné, trblietavé, ale hlavne na úrovni. Týmto kritériám sa prispôsobujú aj farby, ktoré vyjadrujú luxus – zlatá, bordová, fialová. Šaty nevesty sú zvyčajne okázalé, môžu byť zdobené pierkami, perličkami alebo extravagantným doplnkom. Netreba zabudnúť ani na luxusné auto, ktoré budúcich manželov dovezie na obrad. Takáto svadba sa zvyčajne odohráva na zámku či v kaštieli.

8. Ľudová alebo folklórna svadba

V duchu slovenských tradícií sa v poslednom období dostali do popredia tradičné ľudové svadby. Nevesta a ženích sú oblečení v krojoch, a hlavným pilierom svadobného dňa je dodržanie zvyklostí našich predkov. Svadobná výzdoba je v tomto prípade často výsledkom šikovnosti mladej nevesty.

9. Klasická svadba

Nesmieme zabúdať ani na klasickú svadbu, ktorá môže popri ostatných tematických svadbách pôsobiť fádne. Niekedy však jednoduchosť a decentnosť je to jediné, čo k láske treba, aby bola spečatená. Pred desiatimi rokmi bola drvivá väčšina svadieb organizovaná v klasickom štýle a napriek tomu mali svadby svoju jedinečnú atmosféru.

10. Alternatívna svadba

Kto si nevie vybrať zo spomenutých štýlov, môže svoj svadobný obrad a hostinu spraviť úplne odlišnú a zorganizovať si alternatívnu svadbu. Pod týmto pojmom myslíme svadby, ktoré nie sú bežné, ako napríklad svadba pod vodou, na štítoch hôr, v lietadle, v továrni, v Las Vegas a na iných zaujímavých miestach.

Všetky svadby majú jeden spoločný atribút – romantiku. V jednom štýle vyniká viac, v inom menej, ale je prítomná pri všetkých. Veď predsa láska a romantika (aj keď v rôznych podobách) idú vždy ruka v ruke.

Stačí si len vybrať

Internet je zdrojom nekonečného množstva inšpirácií. Nájdete na ňom návody, fotografie, články a tipy pre jednotlivé svadobné štýly. Stačí si len vybrať to, čo je vášmu srdcu najbližšie. Alebo zabudnite na návody a osvedčené tipy a vytvorte si svoj vlastný štýl. Raz sa možno stane celosvetovou inšpiráciou pre budúce nevesty.

Profesionáli
64
Kasolina one&only
Organizovanie svadieb (svadobné agentúry a koordinácia)
Vezmite sa inak! Nechajte sa uniesť a prežite svoj svadobný deň, na ktorý sa nezabúda. Povedzte nám vašu predstavu alebo sa nechajte inšpirovať našimi nápadmi. Radi všetko zabezpečíme, zbalíme a prídeme za Vami kdekoľvek.
Bratislava
0
Testovací profil pre...
Organizovanie svadieb (svadobné agentúry a koordinácia)
Testovací profil pre Admin Moja svadba
Bratislava

Komentáre

  Pridaj príspevok

  Svadba a koronavírus - aktuálne opatrenia

  Aktuálne podmienky pre svadby platné od 16.8.2021:

  Viac informácií prinášame v priebežne aktualizovanom článku o opatreniach a obmedzeniach pre svadby v roku 2021.

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby