Viete, aké svadobné torty sú v súčasnosti tie najobľúbenejšie?

 • 26. sep 2016
 • Michaela Forrová
 • isifa / Shutterstock, instagram.com

Svadobná torta je považovaná za hlavný dezert, ktorý by sa mal na bohato prestretom svadobnom stole náležite vynímať.

Snúbenci si môžu vybrať z množstva typov čokoládových, vanilkových či ovocných tort. Fantázii sa medze nekladú a skúsené cukrárky dokážu v dnešnej dobe upiecť naozaj krásne, realistické torty, presne podľa želania nevesty a ženícha.

V súčasnosti patria medzi najobľúbenejšie typy tort nasledujúce druhy:

Nahé torty

V aktuálnej svadobnej sezóne jednoznačne dominujú nahé torty. Hoci nahé torty na prvý pohľad pôsobia nedokončene, skúsené cukrárky dokážu i z torty bez vrstvy fondánu vyčarovať sladučké umelecké dielo.

Nahé torty pozostávajú z piškótových plátov natretých krémom, a zdobené sú zväčša len ovocím alebo jedlými kvetmi. Napriek tomu, že sa príprava nahej torty môže na prvý pohľad zdať jednoduchšia, opak je pravdou. Keďže prípadné nedostatky nemôžu byť zamaskované vrstvou fondánu, torta musí byť už od základov perfektná. Jednotlivé korpusy musia mať dokonalý tvar a krém by mal byť jemný, no dostatočne tuhý, aby tortu udržal po celý čas pokope.

Krém môže z torty nedbalo pretŕčať alebo môže byť rovnomerne rozotretý a uhladený. Torta môže byť ozdobená práškovým cukrom, bobuľovitým ovocím (ideálnou voľbou sú celé strapce ríbezlí, černice, jahody alebo maliny) či kvetmi.

Svadobné torty potiahnuté fondánom

Slovenky stále patria ku konzervatívnejším nevestám, ktoré preferujú klasickú svadobnú tortu potiahnutú modelovacou hmotou. Samozrejme, nie je torta ako torta, a i tá s fondánom navrchu môže vyzerať nádherne a originálne.

Hitom poslednej svadobnej sezóny sú torty mätovej či dúhovej farby. Out nie sú ani ružové, biele či čierno-biele torty. Vo výbere farby sa fantázii medze nekladú a nevesta si môže vybrať tortu akejkoľvek farby. Vhodné je však dbať na to, aby torta svojim štýlom a farbou ladila so svadobnou výzdobou a so štýlom svadobnej veselice.

Fondán je možné ozdobiť napríklad čipkou, kvetmi či najrôznejšími jedlými alebo nejedlými dekoráciami.

V súčasnosti sú veľmi populárne maľované torty. V tomto prípade je vybraný motív namaľovaný jedlými gélovými farbami priamo na modelovaciu hmotu. Vaša svadobná torta tak môže znázorňovať vaše spoločné záľuby či príbeh vašej lásky od momentu zoznámenia sa až po váš svadobný deň.

Tradičné čokoládové torty

Napriek bohatej ponuke svadobných tort, mnohé nevesty túžia po tradičnej orechovej či čokoládovej torte, aké si pamätáme z detstva. Tento typ tort väčšinou pozostáva z orechovej, vanilkovej alebo kakaovej piškóty pokropenej rumom, potretej domácim džemom a čokoládovým alebo vanilkovým krémom. Vrch torty je najčastejšie zdobený čokoládovou polevou, mletými orechmi a krémom.

Ak túžite svadobnú tortu ozvláštniť, vymeňte klasický čokoládový krém na povrchu torty za farebný krém, ktorým na torte vytvoríte moderný ombré efekt.

Kombinovať pritom môžete odtiene jednej alebo viacerých farieb. Populárne sú predovšetkým torty mätovej, ružovej, marhuľovej, modrej či žltej farby.

Svadobná torta z cup cakes

V prípade, že vás tradičné svadobné torty príliš neoslovili, máme pre vás výborný tip. Prekvapte svojich svadobných hostí svadobnou tortou pozostávajúcou z množstva menších tortičiek.

Samotné cup cakes vznikli v USA, pričom ich história spadá až do roku 1796. Názov cup cake získali preto, lebo v minulosti boli pečené v šálkach alebo v menších hrnčekoch. V súčasnosti sú cup cakes pripravované vo formách na muffiny, čo spôsobuje, že mnoho laikov si ich s muffinmi pletie. Cupcakes sú však podstatne sladšie, suchšie a bohato zdobené. Práve vďaka dokonalému zdobeniu im prepadlo množstvo neviest na celom svete. Tieto mini tortičky môžu byť zdobené polevou či krémom najrôznejších farieb, takže môžu dokonale ladiť so svadobnou výzdobou či s nevestinou kyticou. Okrem polevy ich môžu zdobiť rôzne dekorácie v tvare srdiečka, kvetov, mašličiek alebo motýľov.

Torta z týchto malých koláčikov pozostáva z mnohých, bohato zdobených cupcakeov naaranžovaných v tvare torty, na viacpodlažnom podstavci, pričom vrch torty môže tvoriť menšia torta, zdobená rovnako ako malé cup cakes.

Pri krájaní svadobnej torty dostane každý svadobný hosť jeden cup cake a novomanželia rozkrájajú len vrchnú časť torty.

Extravagantné svadobné torty

V svadobnej sezóne 2016 sa začali objavovať svadobné torty inšpirované minerálnymi kameňmi. Takzvané geodové torty sú zdobené kryštálmi rôznych farieb, takže výsledkom sú luxusné a originálne svadobné torty, na ktoré budú všetci svadobní hostia ešte dlho spomínať.

Kryštáliky zdobiace tieto netradičné torty sú vyrábané z kandizovaného cukru, z kvalitnej belgickej čokolády a z potravinárskeho farbiva. Keďže ide o samé dobré veci, chuť kamennej torty za jej očarujúcim vzhľadom nijako nezaostáva. Výroba kryštálovej dekorácie nie je vôbec jednoduchá a cukrárom zaberie výroba takejto torty neraz i celý deň. Zvyšné zdobenie spočíva v ručnom maľovaní torty jedlými farbami. Keďže ide o výraznú dekoráciu, odporúčame vám tento motív kombinovať s jednoduchým podkladom bielej, sivej, čiernej alebo zelenej farby.

Veríme, že sme vás naším článkom inšpirovali a že vám pomôže pri výbere aj tej vašej svadobnej torty.

Ďalšie inšpirácie na trendy svadobné torty:

POZRIEŤ ĎALŠÍCH 628 INŠPIRÁCIÍ…
Kompletný album

Komentáre

  Pridaj príspevok

  Svadba a koronavírus - aktuálne opatrenia

  Aktuálne podmienky pre svadby platné od 16.8.2021:

  Viac informácií prinášame v priebežne aktualizovanom článku o opatreniach a obmedzeniach pre svadby v roku 2021.

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby