Nahá svadobná torta: Aj vy ste si obľúbili naked štýl?

 • 17. dec 2020
 • Veronika Červenská
 • isifa / Shutterstock

K prípravám na svadbu neodmysliteľne patrí aj naplánovanie občerstvenia, zákuskov a samozrejme svadobnej torty, ktorú túžobne očakáva nejeden hosť na svadbe. Na Slovensku sme zvyknutí zväčša na torty obalené v marcipáne, fondáne, či celé pokryté polevou alebo čokoládou.

Nie všetci však majú tieto povrchy toriet radi a nie všetci túžia po prečačkanej torte s množstvom trblietok, kvietkov, čipiek alebo perličiek. Práve pre nich je tu trendy možnosť s názvom nahá svadobná torta, resp. naked cake alebo naked torta. Aká je to torta a prečo by ste ju mali uprednostniť?

nahá svadobná torta

Aké je nahá svadobná torta?

Nahé torty nie sú trendom len v zahraničí, ale aj na Slovensku. Od roku 2014 sa s ňou čoraz častejšie stretávame aj na slovenských svadbách a iných oslavách či spoločenských udalostiach. Nahá torta si počas tohto obdobia prešla rôznymi zmenami týkajúcimi sa nielen jej dizajnu, ale aj chuti a tiež veľkosti.

Záleží na každom z nás, akú si vyberie, môže ísť o megalomanskú, ale tiež o jednoduchú tortičku či viac malých tortičiek.

naked svadobná torta

Naked torty sú výnimočné, originálne, zaujímavé a pre staršie generácie možno trochu poburujúce. Niektorým totiž z hľadiska zaužívaných stereotypov vo výzore toriet môžu nahé torty na prvý pohľad pripomínať nedokončený domáci koláč.

Naked torty však treba vnímať ako dokonalú nedokonalosť a to v tom, že cukrárky, ktoré tieto torty vyrábajú, kladú dôraz len na naozaj podstatné súčasti torty, ktorými sú chuť a ingrediencie. Naked cakes kladú dôraz najmä na prirodzenosť, ktorá je v súčasnosti čoraz vyhľadávanejšia.

Profesionáli
32
​​Castel Mierovo Bak...
Občerstvenie - torty, koláče a nápoje
Milí sladkožrúti, máme tu pre Vás najlepšie sladké dobroty v širokom okolí. Nech sa páči, pokochajte sa.
Dunajská Streda
1
Krabice na svadobné ...
Občerstvenie - torty, koláče a nápoje
Predaj rôznych papierových a plastových krabíc na svadobné koláčev poschodové torty, bábovky a výslužky. Papierové košíčky, papier na pečenie.
Poprad

Nahá svadobná torta

Naked svadobnú tortu by sme mohli charakterizovať pár slovami – „čím menej zakrytého cesta, tým lepšie“. Pre tie gazdinky a budúce nevesty, ktoré si chcú tortu upiecť a pripraviť samé, je to uľahčenie práce a tejto veľkej výzvy. Väčšina z nás má totiž problém práve s upravením a dotvorením povrchu torty, čo v tomto prípade nie je nutné. Nahá torta totiž odhaľuje tajomstvo, ktoré zaujíma každého svadobného hosťa: „Aká plnka je pod fondánom, marcipánom či polevou?“.

Naked svadobné torty vyzerajú lákavo, chutia výnimočne a sú stále obľúbenejšími najmä vďaka minimalizmu, ktorý je stále populárnym vo viacerých odvetviach, kde je dizajn nevyhnutnosťou. Uznajte teda, že dizajn a cukrárske umenie k sebe jednoznačne patrí.

naked torta

Zdobenie naked svadobnej torty

Čím jemnejší, jednoduchší a čistejší dizajn bude torta mať, tým lepšie. Naked svadobné torty si rýchlo zamilujete. Sú vhodné takmer pre každý pár, keďže môžu byť vytvorené v rôznych realistických alebo abstraktných tvaroch, môžu byť bláznivé, ale i elegantné a jemné.

Nevesty na svadbu najčastejšie volia viacposchodové torty s jednoduchým okrúhlym tvarom korpusov.

Naked torta zdobená čerstvým ovocím

Nahé torty bývajú zvyčajne zdobené čerstvým, šťavnatým ovocím, ktoré hrá viacerými farbami. Farby ovocia tortu oživia a neskutočne lákajú každého z nás k jej ochutnaniu. My snáď nepoznáme žiadneho svadobného hosťa, ktorý by neobľuboval čerstvé ovocie, ako sú jahody, čučoriedky, čierne a červené maliny, egreše, hrozno, čerešne či ríbezle.

Zvyčajne teda nahú tortu zdobia menšie bobuľoviny, ktoré je aj z praktického hľadiska na ňu jednoduchšie umiestniť.

Ideálne je preto pečenie torty najmä počas obdobia čerstvého ovocia v záhradkách, kedy budete mať najväčší predpoklad na to, že zoženiete dostatok chutného, čerstvého ovocia podľa vašich predstáv.

Naked torta zdobená živými kvetmi

Nahá svadobná tortu môže byť samozrejme dozdobená aj živými kvetmi, keďže sa pri výzdobách preferujú prírodné prvky. Najlepšie je, ak farebne ladia so svadobnou výzdobou alebo s ostatným zdobením torty.

Najčastejšie sa používajú mini karafiáty, ruže, chryzantémy, georgíny, astry, mečíky, orchidey, kaly, antúrie či alstromérie. Nezabudnite však stonky obaliť páskou alebo fóliou. Do výzdoby torty môžete zakomponovať aj kvety, ktoré sú súčasťou vašej svadobnej kytice. Vyvarujte sa však jedovatým kvetom, akými sú konvalinky, vlčie maky a tiež poľným kvetom, ktoré zvyknú rýchlo zvädnúť.

Malá rada pre vás! Tie kvety, ktoré majú pevnejšie stonky, vydržia dlhšia ako tie, ktoré ich majú tenšie a jemnejšie.

Nahá svadobná torta zdobená podľa ročného obdobia

Vašu svadobnú nahú tortu však môžete dozdobiť aj podľa obdobia, v ktorom sa svadba uskutoční. Ak budete mať svadbu napríklad na jeseň, tortu môžete dozdobiť malými jabĺčkami či vylúskanými orechmi.

Tipy a rady pri pečení nahej torty

Ak si trúfate na upečenie nahej svadobnej torty, máme pre vás na koniec zopár tipov a rád, ako ju nepokaziť a vykúzliť z vášho diela tú najlepšiu a najchutnejšiu naked tortu:

• Korpus na nahú svadobnú tortu nepečte vcelku za účelom jeho prerezania. Spravte radšej korpus na každé „poschodie“ zvlášť, čím budete mať zaručenú dokonalosť v ich šírke a hrúbke.

• Korpus naked svadobnej torty potrite džemom alebo nutelou, aby ste zaistili požadovanú „vlhkosť“ korpusu.

• Krém medzi korpusmi nahej svadobnej torty nemusí byť len maslový, vynikajúci je z mascarpone, tvarohu, pudingu alebo zo šľahačky.

• Ak sa bojíte, že sa vám povrch torty zosuší, môžete ju postriekať želatínou v spreji, čo zabezpečí jej stálu čerstvosť. Pozor však, aby ste to neprehnali.


Komentáre

  Pridaj príspevok

  Svadba a koronavírus - aktuálne opatrenia

  Aktuálne podmienky pre svadby platné od 16.8.2021:

  Viac informácií prinášame v priebežne aktualizovanom článku o opatreniach a obmedzeniach pre svadby v roku 2021.

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby