Ako vybrať ten pravý náramok?

 • 3. jún 2016

Šperky sú obľúbenou ozdobou každej ženy a dokážu zlepšiť celkový dojem. Ženy sa rady cítia výnimočne a nosenie šperku je jedným zo spôsobov, ako to dosiahnuť. K šperkom patria náušnice, náhrdelníky, prstene, retiazky či náramky. K najobľúbenejším a najčastejšie noseným šperkom patria náušnice, pričom dôvodom ich obľúbenosti je ich praktickosť. Často darovanými šperkami sú náhrdelníky či prstene.

Náramky sa zvyknú nosiť na špeciálne príležitosti, no niektoré ženy nimi dozdobia svoje oblečenie napríklad aj každý deň.

Ako si vybrať náramok

Náramky sa nosia buď pripnuté nad zápästím, alebo sú voľne zavesené a padajú smerom k dlani. Dĺžka náramku závisí od hrúbky vašej ruky, preto je ešte pred výberom náramku potrebné vašu ruku zmerať alebo si náramok vyskúšať priamo v obchode.

Štíhlym ženským rukám sa hodí náramok s dĺžkou 17 až 20 centimetrov, pre silnejšiu ruky zvoľte dĺžku 20 – 23 centimetrov. Náramok by mal byť o 10 mm dlhší ako obvod zápästia. Pre silnejšie ruky je vhodný náramok s priemerom 6 a viac centimetrov.

Okrem spomínanej dĺžky je dôležité myslieť aj na pohodlnosť pri nosení náramku. Náramok by nemal byť príliš tažký, inak vám bude pri nosení zavadzať. Rovnako by nemal byť ani príliš voľný, ani príliš tesný. Voľný náramok vám môže ľahko skĺznuť z ruky a stratiť sa, tesný náramok sa nebude nosiť príliš pohodlne alebo môže spôsobiť drobné poranenia.

Náramok ako darček

Ak náramok kupujete ako darček svojej známej či kamarátke a nie ste si istý správnym výberom, zvoľte náramok s nadstavenou retiazkou alebo taký, ktorý je z oboch strán otvorený. Takto budete mať istotu, že kúpený náramok nebude príliš dlhý alebo krátky. Pevné náramky, ktoré sú z jednej strany uzatvorené a nedajú sa predĺžiť či skrátiť, sa totiž kupujú ťažšie. Správny výber sa však okrem dĺžky týka aj typu náramku.

Dôležité je poznať vkus obdarovávanej osoby, niekomu sa páčia masívne náramky, niekto preferuje striebro, iný zlato. Elegantnejšie typy žien sa potešia decentnému náramku. Všímajte si, aký štýl obliekania obdarovaná preferuje, pomôže vám to docieliť správny výber. Tiež si dopredu zvážte, či pôjde o náramok na každodenné nosenie alebo na spoločenské udalosti.

Dobrým tipom je kúpa sady náramok + náušnice, prípadne môžete sadu postupne dokupovať. Výborným riešením je však aj darčeková poukážka, kedy si obdarovaná bude môcť vybrať náramok presne podľa svojho vkusu.

Na každý deň, aj na špeciálne udalosti

Mnoho žien nenosí náramky každý deň, ale len na špeciálne spoločenské udalosti. Ak sa rozhodnete kúpiť si náramok na bežné nosenie, zvoľte jednoduchší štýl, ktorý sa lepšie kombinuje s bežným oblečením a inými šperkami. Pre každodenné nosenie nie sú zvyčajne vhodné šperky, ktoré na seba strhávajú pozornosť. Módnym trendom posledných rokov sú masívne šperky, ktoré pútajú pozornosť, no nehodia sa ku každému typu ženy.

Na takú príležitosť, akou je napríklad svadba, sa nemusíte báť dať si aj výraznejší náramok, no vždy platí, že spolu so šatami nesmie vyzerať prekombinovane. Klasikou sú retiazkové náramky, ktoré nosia aj muži.

Materiály

Existuje viacero drahších či lacnejších možností pre kúpu náramku. Cena sa líši predovšetkým od kovu, z ktorého je náramok vyrobený. Klasickou a lacnejšou možnosťou je chirurgická oceľ, ktorá je známa tým, že neoxiduje a nespôsobuje alergické reakcie. Striebro je tiež často obľúbeným kovom a to vzhľadom k svojej prijateľnej cene a kvalite. Zlato je už luxusnejším materiálom a zároveň aj odolnejším.

Ak chcete do náramku naozaj investovať, platinu určite neoľutujete. Má totiž dobré chemické aj mechanické vlastnosti a pri nosení sa nemusíte obávať žiadnych alergických reakcií.

Profesionáli
0
Eppi.sk - SVADOBNÉ P...
Zásnubné prstene a obrúčky
Snubné prstene v tradičných i netradičných dizajnoch. Šperky vyrába skúsený tím zlatníkov priamo v Prahe. Gravírovanie na prsteň a doprava zadarmo.
Bratislava
119
KAMEA s.r.o. - Slove...
Zásnubné prstene a obrúčky
Popredný slovenský výrobca svadobných obrúčok & zlatých šperkov. Jedinečné šperky KAMEA sú odkazom plným predstáv a pozornosti k detailu.
Trenčín

Autor: Stanislava Obložinská, Fotografie: isifa/Shutterstock

Komentáre

  Pridaj príspevok

  Svadba a koronavírus - aktuálne opatrenia

  Aktuálne podmienky pre svadby platné od 16.8.2021:

  Viac informácií prinášame v priebežne aktualizovanom článku o opatreniach a obmedzeniach pre svadby v roku 2021.

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby