Nevesta Darinka: „Najsilnejší moment bol tanec s ockom. Celý som ho preplakala.“

 • 19. aug 2022
 • Dana Račko
 • Vladislav Surmaj

Za tie roky, čo robím rozhovory s nevestami, som už čítala veľa svadobných príbehov. Každý z nich bol originál a aj dnes, keby ste mi ukázali fotku tej či onej nevesty, okamžite sa mi vynorí jej príbeh. Predsa však sa povedzme za svadobnú sezónu objaví nevesta, ktorá vám vyrozpráva svoj príbeh lásky tak, že sa rozplačete. Doslova. Skrátka len čítate, utierate si slzy dojatia a priblblo sa usmievate, akoby sa vás to týkalo. Možno je to darom reči, možno srdcom, ktoré do opisu vloží, ale stane sa to. Túto svadobnú sezónu sa mi o zimomriavky postarala naša nevesta Darča.

svadobné fotenie na poli
Foto: Vladislav Surmaj

Kde a ako ste sa s manželom zoznámili?

Naše zoznámenie nebola žiadna veľká romantika. Zoznámili sme sa už na strednej škole, boli sme spolužiaci v jednej triede. Nedá sa ale hovoriť o nejakej iskre už od začiatku. Začali sme si všímať jeden druhého až v poslednom ročníku, keď moja spolusediaca odišla na prázdniny a už sa nevrátila. Na voľné miesto vedľa mňa si sadol Vojto.

Všetko začalo opisovaním poznámok, vzájomným pošťuchovaním a netrvalo dlho, kedy sme sa začali vídať aj mimo školy. Dlhú dobu sme však zostávali iba priateľmi. No naši spolužiaci si už niekoľko mesiacov mysleli, že spolu určite musíme niečo mať. Aj keď na akciách okolo maturity prebehla už nejaká tá pusa, nebrali sme to vtedy tak veľmi vážne. Oficiálne sme to zlepili dohromady až po škole počas prázdnin, kedy sme sa obaja premiestnili na výšku do Brna. Tam boli začiatky pomerne krušné a divoké. Vyskúšali sme aj vzťah na diaľku, pretože sme obaja boli na Erasme, ale nakoniec sme všetko prestáli a tento rok si vymenili prstienky. 🙂

nevestu a ženícha obsypávajú trblietkami cestou od oltára
Foto: Vladislav Surmaj

Ako prebehlo vaše zasnúbenie?

Na rozdiel od nášho zoznámenia, toto romantika už bola. Je pravda, že o svadbe sme sa už párkrát bavili a ku koncu už som ľahko viac tlačila na pílu. Obdobie, kedy sa polovica kamarátok zasnúbila a vy po 7,5 rokoch vzťahu stále nič. Napriek tomu bola tá žiadosť (resp. jej prevedenie) veľké prekvapenie. Vojto nikdy nebol romantik, o prekvapeniach tiež nemohla byť veľmi reč, ale v tomto sa vážne prekonal. Zatiaľ je to tá najkrajšia vec, ktorú pre mňa kedy urobil. A ja som to vôbec netušila!

Stalo sa to na výlete na zrúcaninu hradu, no bohužiaľ v najmenej obľúbený týždeň ženy v mesiaci, takže som už vstávala so zlou náladou. Po ceste Vojtovi volal kamarát, ktorý tam mal ísť s nami aj so svojou priateľkou, že nakoniec vyrazili skôr a sú tam. Tak nech dorazíme za nimi. Z predstavy, že sa mám teraz trepať niekam do kopca som nebola veľmi nadšená. Keď sme dorazili k hradu, Vojto nasadil také tempo, že sme do toho kopca skoro bežali. Pravdupovediac, čudujem sa, že si to po ceste nerozmyslel, pretože si nepamätám, že by som naň niekedy bola viac protivná a polovicu cesty som nadávala.

Hľadáš svadobného dodávateľa? Nájdi ho cez náš Dopytovač!

nevesta a ženích hladkajú čierneho psa
Foto: Vladislav Surmaj

Každopádne, keď sme vyliezli hore, aj napriek mojej naštvanej tvári sa na mňa žiarivo usmial a ukázal k okienku v stene hradu. Keď som sa tam otočila, zbadala som tam pripravenú fľašu šampusu a veľkú kyticu ruží. Tú tam pre neho nachystali tí kamaráti predtým, než zmizli. Keď som sa otočila späť naňho, kľačal na jednom kolene a vyznával mi lásku. Avšak, ako je Vojtovi vlastné, keď vyťahoval z vrecka krabičku s prstienkom, tak ju zničil. Takže z romantiky máme razom aj vtipnú historku.

Moja nálada bola razom úplne niekde inde a Vojto si to celé načasoval a ponáhľal sa hlavne preto, aby celá žiadosť prebehla 10.10.2020 presne o 10:20. 🙂

nevesta a ženích sa držia za ruky, medzi nimi stojí čierny pes
Foto: Vladislav Surmaj

V akom štýle sa odohrala vaša svadba?

Popísala by som to asi ako jednoduchý a prírodný štýl s trochou elegancie, ale žiadna juta a podobne. Vždy sa mi páčili zruby alebo stodoly, preto som hľadala niečo v podobnom duchu. Keď som ten “náš” videla prvýkrát naživo, okamžite som sa zamilovala a vedela som, že inde sa vydávať nebudem. Pred zrubom je lúka, kde sa môže odohrať obrad a je tam úžasný výhľad na okolie. Vzhľadom k tomu, že išlo naozaj o zrub, prišlo mi, že by som ho úplne zabila nejakými výraznejšími farbami alebo miliardou rôznych doplnkov a kilometrami látky. Preto som celú svadbu ladila do prírodných tónov.

nevesta a ženích na pšeničnom poli čiernobiela svadobná fotka
Foto: Vladislav Surmaj

Na ktorý moment svadobného dňa nikdy nezabudneš?

Aj keď to bol primárne náš deň a prebiehal úplne bez chybičky, musím sa priznať, že súčasťou momentu, na ktorý nikdy nezabudnem, nie je môj manžel, ale môj ocko. Celú dobu som si priala mať tam s ním svoj moment, keď mu nechám zahrať pesničku a zatancujeme si iba spolu. Už od dvanástich rokov som mala vysnívanú pesničku „I loved her first“ od skupiny Heartland. Zakaždým, keď som ju počula som si predstavovala, že na ňu raz tancujem s ockom na svadbe. Čím bližšie bola svadba, tým viac som z toho bola v rozpakoch, či ju predsa dať zahrať, pretože môj otec nevie anglicky, a tak by mu ten význam vôbec nič nehovoril.

Nakoniec som si hovorila, že sa to vyrieši za pochodu a vyriešilo sa to úplne skvele samo. Môj otec mal zrejme rovnaké prianie, takže keď DJ vyhlásil sólo nevesty s otcom, už som mala slzy na krajíčku. Otec mi nechal zahrať pesničku od Heleny Vondráčkovej „Tvoja malá Jane“. A keď práve nemal knedľu v krku, ľahko mi ju spieval do ucha. Celú som ju preplakala, aj keď som dovtedy za celý deň neuronila (pre mňa úplne prekvapivo) ani slzu. Žmurkla som na DJa a hneď vzápätí potom zahral tú moju pesničku pre ocka. Na oplátku som mu ju do ucha prekladala a dojala tak jeho. Bol to najsilnejší moment a dopadlo to ešte lepšie, než som si predstavovala. 🙂

nevesta a ženích v pšeničnom poli
Foto: Vladislav Surmaj

Čo by si chcela odkázať budúcim nevestám?

Aj keď sa to ľahko povie – nestresujte so zbytočnosťami, vždy sa to nejako samo vyvŕbi a niekedy možno ešte lepšie, než by ste si predstavili. Za mňa osobne nie je od veci všetko plánovať a zariadiť v dostatočnom predstihu. Potom sa vyhnete stresu, že nestíhate a nemôžete zohnať dodávateľa.

A obrňte si nervy – bude plno ľudí (najmä rodina), ktorí sa budú snažiť vám do toho hovoriť, ale uvedomte si, že to robíte hlavne pre seba a je to vaša svadba. 🙂 Ja som s rodinou nemala toľko problémov, ako som počula napríklad od svojich priateľov. Navyše máme všetci navzájom veľmi dobré vzťahy, ale občas to bolo tiež náročné… 🙂

nevesta a ženích držia v ruke prskavy a bozkávajú sa, v pozadí svadobní hostia s prskavkami
Foto: Vladislav Surmaj

To najdôležitejšie zo všetkého je toto: užite si to! Vypnite, užívajte si to, že ste najkrajšou osobou celého dňa. O nič sa nestarajte a užívajte si prítomnosť vašich najbližších a priateľov… Čas je totiž to najviac, čo si môžete navzájom dať, a či ste pri tom na zámku alebo na záhrade a máte svadbu plnú dekorácií alebo nie potom vôbec nehrá rolu. 🙂 Držím všetkým palce!

Autorka článku: Dana Račko

Zdroj foto: Vladislav Surmaj

Komentáre

  Pridaj príspevok

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby