Aký typ nevesty ste podľa vašej obľúbenej farby?

 • 1. mar 2021
 • Kateřina Vojtová
 • iStock

Symbolika farieb sa využíva v psychológii už desiatky rokov. Každý vníma určitú farbu trošku inak, napriek tomu sa dajú nájsť všeobecne významy. Preferencie určitých farieb poukazujú na konkrétne povahové rysy. Spoločne sa teraz pozrieme na jednotlivé farby, ich významy a na to, čo o vás vaša obľúbená farba prezradí.

V bazáre k tejto téme
Podbradniky
Vyrobímesvadobné podbradníky v rôzných farebných prevedeniach s Vaším menom...
13
91m + zvyšok rolky - bordová organza
Predám bordovú organzu, my sme ňou zdobili stoličky a hlavný stôl (foto u m...
4

Fialová

Mágia, duchovno a harmónia. Tieto tri slová symbolizujú fialovú farbu. Je to spojenie modrej – mužskej časti a červenej – ženskej časti, harmónia dvoch protikladov. Nevesty preferujúce fialovú farbu bývajú viac vnímavé k svojmu okoliu aj svojmu partnerovi, majú veľmi rozvinutú duchovnú rovinu svojej osobnosti. Každý hosť „fialovej nevesty“ odíde zo svadby s krásnymi, až duchovnými zážitkami.

typ nevesty

Červená

Červená farba – symbol ženskosti, zmyselnosti a vášne. Táto farba v sebe skrýva moc a energiu, ktorá sa môže prerodiť až v agresiu a násilie. Nevesty, ktoré inklinujú k tejto farbe, bývajú vášnivé a vzrušujúce pre svoje okolie, sú kreatívne, energické a prudké, niekedy však môžu mať sklony k hystérii. Svadba „červenej nevesty“ býva ako ona, plná energie a vášne.

Ružová

Romantika, nežnosti a láska. Ružová ako kombinácia červenej – vášne a bielej – nevinnosti si v sebe nesie niečo z oboch. Býva najobľúbenejšou farbou malých slečien. V žene, ktorá si obľubu v tejto farbe nesie do dospelosti, stále drieme jej dievčenské ja plné nevinnosti a detských želaní. Nevesta milujúci ružovú farbu je nevesta nežná, princezná túžiaca po pochopení, romantickej svadbe a živote ako z rozprávky, avšak niektoré predstavy môže mať detské a naivné.

Biela

Táto farba je sama o sebe symbolom všetkých neviest. Biele svadobné šaty prestavujú nevinnosť, čistotu a nepoškvrnenosť nevesty vstupujúcej do posvätného zväzku. Nevesty, ktoré majú túto farbu najradšej, bývajú úprimné a spravodlivé, čisté vo svojom zmýšľaní s vysoko postavenou morálkou, zároveň môžu byť trochu neisté, s malým sebavedomím.

Sivá

Sivá v sebe neobsahuje veľa pozitív. Symbolizuje nerozhodnosť, apatiu a smútok, ale aj neutralitu a vlažnosť. Na druhej strane v sebe ukrýva akýsi šarm, vďaka svojej kombinácii bielej – nevinnosti a čiernej – sebavedomie. Nevesty majúce obľubu v tejto farbe sú nečitateľné, môžu sa zdať nerozhodné a vlažné, ale pod povrchom skrývajú nečakané kvality.

Čierna

Sebavedomie, dokonalosť, elegancia, ctižiadostivosť, tieto slová definujú čiernu farbu. Majú ju rady silné, samostatné, dominantné ženy plné odhodlania a cieľavedomosti. Nevesty preferujúce túto farbu sú perfekcionalistky, musia mať dokonalú svadbu, ak niečo nie je podľa ich predstáv, dajú to svojmu okoliu jasne najavo. „Čierne nevesty“ by získali viac pokoja, keby trochu zľavili zo svojich nárokov, či už na seba, na svojho partnera alebo na svoje okolie.

Modrá

Modrá vo všetkých odtieňoch evokuje oblohu a more – zdanlivo nekonečný priestor. Svetlomodrá predstavuje priestor pokoja a mieru, naopak tmavomodrá je plná hĺbky, tajomstva a nebezpečenstva. Nevesta, ktorá má túto farbu rada, je taká „tichá voda“. Tichá voda, ktorá brehy myje. Na prvý pohľad pokojná až nevýrazná, na druhej plná sily. Zároveň je „modrá nevesta“ výhrou pre ženícha vo svojej stálosti a vernosti.

Zelená

Príroda, zeleň, rastliny a s tým spojený chlad, vlhko, ticho. Ale tiež rast a život, jar, sviežosť a znovuzrodenie, to všetko predstavuje zelená farba. Pôsobí upokojujúco, vyvoláva pocit bezpečia. Nevesta dávajúca prednosť tejto farbe je vnútorne istá, nezdolná, vytrvalá a neústupná, žiadna prekážka pre ňu nie je problém a vždy sa postaví za svojich blízkych.

Žltá

Slnečné lúče, jas, teplo. Žltá pôsobí na svoje okolie veselo a otvorene, presne tak pôsobí aj nevesta preferujúca túto farbu. Táto žena je hravá a priateľská, má veľa známych, možno preto môže na svoje okolie pôsobiť povrchne a prelietavo. Jej svadba býva veľká, plná smiechu, dobrej spoločnosti, uvoľnenej atmosféry a skvelej nálady.

Oranžová

Oheň, teplo, bohatstvo, úroda, bujaré oslavy – slová späté s predstavou oranžových odtieňov. Dynamika červenej farby a veselosť žltej dávajú dohromady žiaru oranžovej. Nevesta, ktorá má túto farbu ako najobľúbenejšiu, býva vrelá, priateľská a štedrá, milujúca veľké oslavy. „Oranžové nevesty“ si užívajú život plnými dúškami a rozdávajú radosť do všetkých strán.

Hnedá

Hnedá evokuje krajinu, hlinu, zakotvenie v istote a poriadku, stálosť, odolnosť a triezvosť. Nevesta majúca v obľube túto farbu, je veľmi realistická, má úctu k rodine a tradícii. Na druhej strane má rada svoje pohodlie a nechce byť vytrhávaná z rutiny. Negatívum „hnedej nevesty“ môže byť až prílišná vážnosť, upnutosť a strohosť.


Komentáre

  Pridaj príspevok

  Svadba a koronavírus - aktuálne opatrenia

  Aktuálne podmienky pre svadby platné od 16.8.2021:

  Viac informácií prinášame v priebežne aktualizovanom článku o opatreniach a obmedzeniach pre svadby v roku 2021.

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby