Čo si obliecť ako svadobný hosť? Prezradíme, čo je vhodné a čomu sa treba vyhnúť!

 • 17. jún 2016
 • Veronika Červenská
 • isifa/Shutterstock

Ste pozvaní na svadbu? To je super! Hneď po radosti prichádza panika: „Čo si oblečiem? Veď ja si nemám čo obliecť!“ Nielen nevesta a ženích to majú zložité pri výbere oblečenia na svadbu. Aké oblečenie je vhodné si obliecť na svadbu a čomu sa máte radšej vyhnúť? Poradíme vám.

Čo si treba uvedomiť na začiatku pri výbere šiat?

Oblečenie by ste mali vyberať nielen podľa svojho vkusu či postavy, ale aj podľa typu a štýlu svadby. Na začiatok potrebujete vedieť najmä to, v akom duchu sa bude svadobný deň niesť. Ak ide o veľmi formálnu svadbu, napríklad na zámku a s hostinou v exkluzívnej reštaurácii, aj vaše šaty by mali byť formálnejšie a honosnejšie. Pri takýchto typoch svadieb si dajte záležať aj na zaujímavých strihoch šiat. Taktiež to platí aj pre tie dámy, ktoré sú v bližšom vzťahu k mladomanželom.

Na druhej strane, ak sa chystáte na menej formálnu svadbu, môžete k nej prispôsobiť aj vaše oblečenie. Ak sa obrad a svadobná hostina budú konať pod holým nebom, môžete okrem výraznejších vzorov zvoliť oblečenie vyrobené z jemných, ľahkých a nadýchaných materiálov. Vhodné sú napríklad svieže letné šaty so sakom alebo bolerkom, maxišaty s výrazným náhrdelníkom či sukňa s topom.

Akej farby zvoliť pre oblečenie na svadbu?

Okrem bielej farby si svadobčania môžu vybrať oblečenie v akejkoľvek farbe. Vyhnite sa pre istotu aj smotanovej, ktorú je možné, že si môže vybrať aj nevesta. Čierna farba bola kedysi považovaná za svadobné tabu, no dnes tomu tak už nie je. Malými čiernymi šatami ešte nikdy nikto nič nepokazil.

Ak však nechcete pohoršiť tradične založených svadobčanov, zvoľte radšej letné svetlé farby, ktoré vás oživia. Obľúbená je najmä ružová, fialová, zelená, či jemne oranžové odtiene. Veľmi sviatočne pôsobí aj zlatá farba a zaistí vám, že budete hneď po neveste neprehliadnuteľná.

Svadobčanky, ktoré chcú zakryť svoje kilá navyše, by mali zvoliť tmavú eleganciu v podobe kráľovskej modrej alebo smaragdovej zelenej farby.

Akú dĺžku šiat zvoliť?

Pri výbere dĺžky šiat či sukne na svadbu vyhráva zlatá stredná cesta, ktorou je dĺžka po kolená. Takáto dĺžka nezatieňuje nevestu, pôsobí mlado a sviežo. Dlhými šatami až po zem určite tiež nič nepokazíte. Vyzerajú krásne a elegantne na každom type postavy. Minišaty sa na svadbu veľmi neodporúčajú, keďže by dáma na seba mohla upútavať až priveľa pozornosti. Pre ten istý dôvod sa neodporúčajú ani vysoké rozparky na sukni či šatách. Pokiaľ ide o mladé dievčatá, pre ne sú minišaty typické oblečenie. Práve preto si ich môžu dovoliť obliecť aj na svadbu.

Ideálne sú puzdrové šaty, ktoré dokážu krásne kopírovať siluetu. Takéto šaty sú pohodlné, majú jednoduchý strih a aj napriek tomu vyzerajú stále slávnostne. Okrem príliš odhalených nôh by ste sa mali vyvarovať aj hlbokým výstrihom. Družičky mávajú na šatách napríklad srdcové výstrihy, asymetrické viazanie okolo krku, či viazanie na jednom ramene.

Ako si vybrať vhodné šaty na svadbu?

Šaty vhodné na svadbu za každý okolností sú také, ktoré majú krátke rukávy. Takéto rukávy ako keby nahrádzajú štólu, ktorá je pre mnohé dámy nepraktická. Na tento detail, pri ktorom oblečenie dámy zakrýva ramená, si dajte pozor, najmä ak pôjdete na svadobný obrad do kostola. Okrem ramien nie je vhodné mať v kostole odhalený chrbát.

Nie každé oblečenie vám samozrejme musí pristať a ulahodiť vášmu typu postavy. Práve preto pre vás máme šikovný tip. Nezabúdajte na široký výber rôznej sťahujúcej spodnej bielizne, ktorá vám zaručí štíhlejšie bruško či boky. Budete si tak môcť vybrať aj obtiahnutejšie oblečenie.

V bazáre k tejto téme
Podbradniky
Vyrobímesvadobné podbradníky v rôzných farebných prevedeniach s Vaším menom...
13
91m + zvyšok rolky - bordová organza
Predám bordovú organzu, my sme ňou zdobili stoličky a hlavný stôl (foto u m...
4

Oblečenie vhodne doplňte doplnkami

Ak máte radi imidž dámy, ktorý dotvárajú rukavičky, klobúky, večerné kabelky či výrazné šperky, tak práve udalosť, akou je svadba, je na takéto doplnky ako stvorená. Kabelku je vhodné zvoliť malú do ruky – listovú, či puzdrovú.

Ak zvolíte oblečenie pozostávajúce z niečoho objemného, potom by mali byť vaše šperky a aj ostatné doplnky jemnejšie. V opačnom prípade, ak bude vaše oblečenie jemnejšie, môžete ho vhodne doplniť výraznejšími šperkami. Štýl šperkov tiež nezabudnite podriadiť farebnosti šiat.

Pri výbere topánok si dajte pozor na to, kde sa svadba uskutoční, či pôjde o záhradu, hotel či inú miestnosť. Určite viete, že nie je nič horšie ako stále zabárajúce sa podpätky. Nezabudnite si tiež so sebou vziať náhradné topánky na prezutie, aby ste sa počas celej svadobnej noci cítili pohodlne. Ak počítate s dlhou svadobnou zábavou plnou tanca, zoberte si so sebou aj chladivé gélové vložky do topánok. Postarajú sa o to, aby ste oslavovali čo najpohodlnejšie.

Hlavne nezabúdajte na to, že by vás oblečenie nemalo obmedzovať pri chôdzi, tanci či sedení. Mali by ste sa v ňom cítiť jedinečne a pohodlne po celý svadobný deň i noc.

Profesionáli
0
Blonde Brunette
Svadobné salóny a svadobné šaty
Pre nás nie sú svadobné šaty len o móde, ale o príbehu a emóciách, ktoré prinášajú.
Bratislava

Komentáre

  Pridaj príspevok

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  13 najobľúbenejších svadobných zákuskov. Stihli ste už ochutnať všetky?
  13 najobľúbenejších svadobných zákuskov. Stihli ste už ochutnať všetky?
  60 inšpiratívnych tipov na ceny do svadobnej tomboly
  60 inšpiratívnych tipov na ceny do svadobnej tomboly
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe