Ako sa správne obliecť na svadbu?

 • 17. jan 2019
 • Silvia Blahovcová
 • iStock

Od úplne formálneho odevu až po oblečenie príležitostné, hodiace sa na svadbu v záhrade pod holým nebom. V tomto článku sa dozviete všetko, čo by ste mali vedieť o vhodnom svadobnom oblečení, ak sa svadby zúčastníte ako hosť.

Stalo sa vám už niekedy, že ste obdržali svadobnú pozvánku, na ktorej bolo uvedené, aký typ oblečenia zvoliť a vy ste absolútne netušili, čo to znamená? Je to v podstate veľmi jednoduché. Stačí vhodne preložiť formuláciu požadovaného stupňa formálnosti a máte vyhrané. Či už ide o takzvaný black-tie, white-tie alebo niečo medzi menej formálne, vďaka nášmu sprievodcovi sa oblečiete hravo podľa všetkých požiadaviek.

Akonáhle budete poznať základ, nebude pre vás problém zostaviť si slávnostný odev. Samozrejme, aj keď váš šatník hýri odevmi na všetky príležitostí, čas na nákup je aj tak vždy vítaný. Pokiaľ však nepatríte k osobám s pravidelnou účasťou spoločenských udalostí, ešte vždy môžete využiť prenájom odevov (najmä čo sa týka pánov a smokingov, či nebodaj frakov).

White tie alebo v preklade biela kravata

Ide o najformálnejšiu variantu odevov (využívaná napríklad pri štátnych večeriach, či udeľovaní Oscarov), pri svadbách však býva veľmi neobvyklá, častá je skôr na kráľovských svadbách.

Muž by mal zvoliť dlhé sako so šósom, takzvaný frak, bielu vestu a kravatu. Formálne čierne topánky a veľmi vhodnými sú aj biele rukavice. Žena by mala zvoliť formálne šaty – róbu. Veľký dôraz sa kladie aj na make-up, výrazné šperky (nie bižutéria) a spoločenský účes.

Black tie alebo v preklade čierna kravata

Ide o najvyššie formálne oblečenie určené na bežné svadby. V tomto prípade sa jedná skôr o večerné svadby, ktoré sa odohrávajú na luxusnejšíh miestach, ako sú hrady, zámky, kaštiele, či v iných, spoločensky uznávaných, priestoroch. Muž by mal v tomto prípade zvoliť smoking, pás, čiernu kravatu a lakované topánky. Žena by mala staviť na elegantné koktejlové šaty alebo dlhé večerné šaty.

Pokiaľ máte v tomto smere stále niekoľko otázok, navrhujeme poslať obrázok vašich šiat neveste na schválenie. Možno vám to príde pritiahnté za vlasy, ale niektoré nevesty vedia urobiť okolo odevov hostí veľký škandál, najmä ak snúbenci trvajú na určitej formálnosti oblečenia hostí. Čo sa týka šperkov, ešte stále zostávame pri výraznejších a drahých kúskoch.

Formálne oblečenie, resp. Black tie nepovinný

Ide o ľahšiu variantu predchádzajúceho odevu, pričom sa kladie dôraz na formálnosť, avšak smoking vyžadovaný nie je. Muž by si na svadbu takéhoto typu mal obliecť formálny tmavý oblek a kravatu. Dáma by mala staviť na dlhé večerné šaty alebo formálne koktejlové šaty. Šperky v tomto prípade môže postupne nahradiť aj elegantná bižutéria a účes môže byť viac elegantný ako spoločenský.

Koktejlové oblečenie

V tomto prípade sa od formálnosti postupne upúšťa. Znamená to, že muži nemusia siahať po formálnych oblekoch ani tmavých farbách a ženy nemusia mať dlhé ani príliš elegrantné šaty. Muž by mal staviť na oblek zemitej farby, v prípade letných dní môže siahnuť aj po odtieňoch béžovej. Ženy môžu okrem koktejlových šiat zvoliť aj kostým, či elegatný overal.

Formálna pláž

Možno sa zasmejete, ale najmä v zahraničí je podobný dress code veľmi obľúbeným. Ide o elegantnú plážovú svadbu. Musíte preto siahnuť po formálnejších kúskoch, avšak môžu v sebe odzrkadľovať prvky ako je slnko, piesok a voda. Čokoľvek čo by ste si obliekli na romantickú letnú večeru, je vhodné aj na takúto svadbu.

Páni v tomto prípade môžu staviť na letný oblek s bavlnenou košeľou, či ľanové nohavice a sandále. Pre dámy sú vhodné letné šaty po zem alebo po kolená a sandále bez podpätku.

Poloformálne odevy

V závislosti od času a dátumu svadby, by ste mali siahnuť po odevoch niekde medzi formálnymi a neformálnymi. V prípade večerných svadieb alebo svadieb mimo teplé letné mesiace, používajte najmä tmavšie, formálne odtiene. V prípade letných svadieb stavte skôr na svetlejšie farby.

Pre pánov je v tomto prípade najvhodnejšie zvoliť oblek a kravatu vo farbách podľa spomínaných ročných období. Pre dámy sú vhodné koktejlové šaty.

Príležitostné alebo denné oblečenie

V zásade platí, že si môžete obliecť čokoľvek, v čom sa cítite pohodlne. Avšak texasky, či šortky alebo tielká, nie sú na svadbu tak či onak úplne vhodné (pokiaľ nie je jasne napísané, že si máte obliecť niečo v tomto duchu). Pre účely svadobného oblečenia si v tomto prípade predstavíme skôr niečo ležérneho.

Páni môžu siahnuť po klasických slušnejších nohaviciach a polokošeli, či košeli s vyhrnutými rukávmi. Košele s krátkym rukávom nosí iba ujo zmrzlinár! Dámy si môžu obliecť šaty, či sukňu, alebo nohavice a blúzku. Make-up aj vlasy môžu byť prirodzené. Výber šperkov je len a len na vás, ale určite by nemalo ísť o nič okázalého.


Komentáre

  Pridaj príspevok

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  13 najobľúbenejších svadobných zákuskov. Stihli ste už ochutnať všetky?
  13 najobľúbenejších svadobných zákuskov. Stihli ste už ochutnať všetky?
  60 inšpiratívnych tipov na ceny do svadobnej tomboly
  60 inšpiratívnych tipov na ceny do svadobnej tomboly
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe