Ako obliecť ženícha?

 • 20. jún 2016
 • Jana Alušicová
 • isifa / Shutterstock

Hoci je výber svadobného oblečenia pre ženícha až druhoradý po neveste, aj ženích je v tento významný deň dôležitou postavou a je potrebné, aby sa od ostatných mužov na svadbe výrazne odlišoval. Nielen my ženy, ale aj muži majú tendenciu vyzerať čo najlepšie a páčiť sa všetkým naokolo.

Čo obliecť ženíchovi?

Samozrejmosťou je sako, nohavice, košeľa, topánky. Takto to vyzerá jednoducho, ale poďme si to rozobrať podrobnejšie. Sako s nohavicami by mali byť jednotné, môže sa jednať o frak, smoking alebo oblek.

Smoking

Smoking je pánsky večerný oblek. Je zložený z čierneho vlneného saka a nohavíc rovnakej farby a materiálu. Odlíšiť od klasického čierneho obleku ho môžeme podľa lesklého goliera saka, ktorý je špicatý alebo šálový.

Jeho neodmysliteľnou časťou je čierny hodvábny motýlik, čierna vesta s hlbokým vykrojením a biela košeľa s dvojitými francúzskymi manžetami s manžetovými gombíkmi.

Oblek

Spoločenský oblek je určený pre spoločenskú a slávnostnú príležitosť. Je klasického priliehavého strihu. Doplniť ho môžete košeľou akejkoľvek farby, ak však ide o oblek pre ženícha, košeľa má byť biela. Taktiež sa nosí pod sakom vesta.

Farbu pre svadobný oblek si môžete vybrať z čiernej, bielej, smotanovej, ale nosia sa aj prúžky. Dôležité je, aby sa ženích cítil nielen jedinečne, ale aj pohodlne.

Frak

Frak je formálny oblek a patrí k najreprezentatívnejším spoločenským pánskym odevom. Predný diel je krátky, zadný je predĺžený s rozparkom siahajúcim až po kolená. K fraku sa nosí biela košeľa na manžetové gombíky, hlboko vykrojená vesta a motýlik, ktorý by mal byť taktiež bielej farby.

Ďalšími doplnkami môžu, ale nemusia byť biele bavlnené rukavičky a čierny cylinder.

Ďalšie oblečenie a doplnky pre ženícha

Ako som už spomínala, k saku sú potrebné okrem nohavíc aj košeľa, vesta, topánky a ostatné pánske doplnky. Tieto veci sú vidieť už na prvý pohľad. Ženícha však treba doladiť aj takými vecami, ktoré na prvý pohľad nevidno. Takými sú ponožky, opasok či tielko.

Košeľa

Košeľa samozrejme musí byť s dlhým rukávom bez ohľadu na počasie – s manžetovými gombíkmi, ktoré budú dokonca prečnievať zo saka. Pod košeľu by si mal ženích obliecť tielko, aby mu nepresvitala koža či ochlpenie hrudníka cez košeľu.

Viazanka či motýlik

Výber jednej či druhej možnosti je len na vás a vašom vkuse. Ak sa jedná o farbu, obe majú dopĺňať farebne košeľu, pre ženícha je ale potrebné, aby farba jeho viazanky nebola príliš farebná a výrazná, preto sa volí šedá, strieborná či béžová.

Vesta

Tento kúsok, ktorý je súčasťou obleku už pomaly vychádza z módy, takže hoci patrí k saku, jeho oblečenie je čisto len na vás.

Nohavice

Dbajte na to, aby dĺžka nohavíc bola dostatočná, nie však dlhá príliš. Farba opaska by mala ladiť s topánkami, farba jeho spony by mala ladiť s manžetovými gombíkmi.

Topánky pre ženícha

Hoci sa obliekajú – obúvajú až na samotný koniec, sú veľmi dôležité a dôležité je hlavne vaše pohodlie, takže si vyberte také topánky, v ktorých sa budete cítiť pohodlne. Na výbere si dajte záležať a určite siahnite po kvalite. Do topánok si dajte tmavé dlhé ponožky, bez obrázkov a iných motívov.

Manžetové gombíky

Nevyhnutný doplnok celého svadobného šatstva ženícha sú manžetové gombíky. Predávajú sa strieborné či zlaté manžetové gombíky, ktoré sú trošku drahšie ako manžetové gombíky z kvalitnej bižutérie.

Ak však máte záujem o luxusné manžetové gombíky, siahnite po manžetových gombíkoch s kryštálmi Swarovski.

V bazáre k tejto téme
Závesné srdcia
Predám krásne, nepoužité srdcia (4ks) na zavesenie,zabudli sme na nich. K c...
3
Výzdoba na auto A 112
Ponúkame výzdobu na auto v akejkoľvek farebnej kombinácií. V cene su aj 4 m...
10

Komentáre

  Pridaj príspevok

  Svadba a koronavírus - aktuálne opatrenia

  Aktuálne podmienky pre svadby platné od 1.1.2021:

  • na sobáši sa môže zúčastniť iba 6 osôb
  • obmedzenie 6 osôb platí pre interiér aj exteriér
  • svadobná hostina je naďalej zakázaná

  Viac informácií prinášame v priebežne aktualizovanom článku o opatreniach a obmedzeniach pre svadby v roku 2021.

  Prečítajte si tiež aktuálnu diskusiu: Svadba 2021 - sú tu budúcoročné nevesty?

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Svadobný makeup: Vďaka týmto tipom ti vydrží celý deň
  Svadobný makeup: Vďaka týmto tipom ti vydrží celý deň
  12 najväčších partnerských zhôd podľa zverokruhu
  12 najväčších partnerských zhôd podľa zverokruhu