Obrúčky na svadbu – na čo si dať pozor?

 • 18. feb 2016

Obrúčky sú jeden zo základných atribútov spečatenia lásky na svadobnom obrade. Snúbenci si obrúčky vymieňajú na znak vernosti, oddanosti a spriaznenosti ich duší. Samotný tvar kruhu stvárňuje nekonečnosť. Svadobné obrúčky sú symbolom nekonečnej lásky dvoch navzájom sa milujúcich ľudí.

Svadobné obrúčky, ich symbolika a historická púť

História rituálu obrúčok siaha podľa archeologických nálezov a historických prameňov až do antického Grécka. Avšak ich rozmach bol zaznamenaný až v období stredoveku a novoveku.

V určitých častiach sveta obrúčky symbolizovali predovšetkým priateľstvo. Význam, ktorý poznáme v súčasnosti, teda znak manželstva sa presadil predovšetkým v kresťanskom svete. Zlaté a honosne zdobené svadobné obrúčky boli výsadou bohatej šľachty neskôr mešťanov. Vývoj podôb a štýlu obrúčok sa menil celé stáročia. Jednotlivé svetové udalosti podnietili celkový výzor obrúčok. Dlhé desaťročia prevládal jednoduchý štýl obrúčok prevažne zo zlata. Obrúčky počas dvoch svetových vojen plnili nenahraditeľnú úlohu podpory vojakov, ktorí bojovali v zákopoch a v krutých bojoch odlúčených od svojich milovaných polovičiek. Obrúčka bola jediná priama vec, vďaka ktorej si mohli ženatí vojaci zaspomínať na idylické chvíle a svoje manželky, a tak nájsť vnútornú silu a odolnosť v ťažkých vojnových stavoch.

Sedemdesiate roky predstavovali epochu presadzovania mieru a lásky. Toto obdobie bolo známe ako hippies a podnietilo podobu obrúčok v takzvanej nematerialistickej podobe. Pre éru hippies boli charakteristické atypické a zároveň originálne obrúčky napríklad z pleteného drôtika, margarétky, alebo dokonca vytetované obrúčky.

Aký je súčasný výber obrúčok?

V čom sa líši výber obrúčok novodobých snúbencov od našich starých rodičov a rodičov? Obdobie jednoduchosti a stereotypu zlatých obrúčok je dávno minulosťou. V súčasnosti sa medze v kreativite nekladú a obrúčky v sebe nesú osobitnosť každého páru. Široká škála pozostáva nie len z materiálu, ale i povrchových úprav prsteňov. Kombináciou zlata, striebra, bieleho zlata, diamantov, briliantov až po gravírovanie dátumu svadby si môže každý budúci manželský pár vybrať obrúčky podľa vlastného vkusu.

V roku 2016 pokračuje trend kombinácie bieleho a žltého zlata s detailom vygravírovaného dátumu svadby, prípadne iného romantického motívu. Nie je ojedinelým javom, že partneri nemajú totožné obrúčky. Nežnejšie pohlavie si potrpí na takzvanú kamienkovú ozdobu v podobe malých diamantov, briliantov alebo lacnejšej formy kryštálikov ako sú zirkóny a swarovského kryštáliky.

Profesionáli
43
VIPgold - slovenský ...
Zásnubné prstene a obrúčky
Svadobné obrúčky s DOŽIVOTNÝM SERVISOM ZDARMA! K tomu ešte GRÁTIS gravírovanie do zlatých svadobných obrúčok a doručenie na Vašu adresu!
Bratislava

Načo si treba dávať pozor pri výbere obrúčok?

Rozhodujúcim faktorom pri výbere obrúčok je materiál, z ktorého sú obrúčky vyrobené. V ojedinelých prípadoch však môžu nastať neželané komplikácie. Pôvodné vlastnosti ako je farba, lesk, odolnosť tvaru sa časom môžu zmeniť. Najčastejšou vadou svadobných obrúčok je zmena farby. Táto chybička sa najčastejšie vyskytuje u prsteňov z bieleho zlata, tie zvyknú zažltnúť. Pri obrúčkach s kamienkovou ozdobou sa môže stať, že vám nejaké kamienky vypadnú. Najmenej vhodným kovom na výrobu obrúčok je striebro. Obrúčky sú ako bolo už spomenuté symbolom trvácnosti a práve strieborné obrúčky sú najnáchylnejšie na pokrivenie. Naopak najodolnejšie sú wolfrámové obrúčky.

Samozrejme, že menovaným chybičkám sa dá vyhnúť dôkladným výberom kvalitného zlatníctva, zlatníka a vypočutím si referencií. Budúci manželia by nemali prihliadať iba na cenu a krásu obrúčok, ale mali by sa informovať o podmienkach servisu. Tento servis môže byť obmedzený na stanovený počet rokov, v najlepšom prípade je v ponuke i doživotný servis.

Výber obrúčok je v niektorých prípadoch hotovou alchýmiou, no obaja partneri by nemali zabúdať, že obrúčky sú pýchou ich lásky a znakom vzájomnej spätosti.

Chceli by ste mať netradičné svadobné obrúčky? Nech sa páči, inšpirujte sa!

ĎALŠIE SVADOBNÉ OBRÚČKY
Kompletný album

Autor článku: Jana Václavová / Fotografie: isifa/Shutterstock

Komentáre

  Pridaj príspevok

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  13 najobľúbenejších svadobných zákuskov. Stihli ste už ochutnať všetky?
  13 najobľúbenejších svadobných zákuskov. Stihli ste už ochutnať všetky?
  60 inšpiratívnych tipov na ceny do svadobnej tomboly
  60 inšpiratívnych tipov na ceny do svadobnej tomboly
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe