Ako vybrať vhodnú obuv pre ženícha?

 • 29. júl 2021

Svadobná obuv je súčasťou oblečenia nielen nevesty, ale aj ženícha, keďže dotvára aj jeho celkový outfit. Výber obuvi k obleku je dokonca dôležitejší ako výber topánok pre nevestu. Obuv pre ženícha je totiž viac na očiach, keďže nevestina je vo väčšine prípadoch skrytá pod dlhými svadobnými šatami. Svadobná obuv pre ženícha môže jeho outfit buď podčiarknuť alebo úplne pokaziť. My vám poradíme, ako máte vybrať vhodnú obuv pre ženícha, tak, aby jeho celkový vzhľad harmonicky dotvorila.

Čo si treba pri výbere svadobnej obuvi všímať?

Niekedy sa môže zdať, že v prípade výberu pánskej obuvi nie je veľmi čo vyberať. Opak je však pravdou – záleží nielen na farbe obuvi, ale aj na jej tvare, spôsobe šitia a materiále, z ktorého je vyrobená. Nevhodné svadobné oblečenie nedokážu vylepšiť ani tie najkvalitnejšie topánky a to isté platí aj opačne. Nekvalitná obuv dokáže úplne znehodnotiť aj ten najkvalitnejší spoločenský odev a u mužov to platí dvojnásobne.

Existujú dva základné typy pánskej spoločenskej obuvi, a to obuv s uzavretým šnurovaním a obuv s otvoreným šnurovaním. Každý typ sa však hodí na inú spoločenskú udalosť. Spoločenská obuv pre mužov, v ktorej je vrchný diel s uzavretým šnurovaním, tvorí jeden celok a jazyk je do nej všitý zospodu. Takáto obuv je vhodná na spoločenské udalosti viac ako obuv s otvoreným šnurovaním, pri ktorej je jazyk súčasťou vrchu topánky a jej bočné diely sú prišité k prednému.

Aká obuv pre ženícha sa najviac hodí k svadobnému obleku?

K oblekom sa všeobecne hodí šnurovacia obuv na čo najtenšej podrážke. O celkovom charaktere zvolenej obuvi rozhoduje vždy farba a štruktúra oblečenia, ale tiež štýl celej svadby. Obuv teda musí byť zladená najmä k farbe obleku. Najvhodnejšie sú kvalitné, elegantné a hladké šnurovacie poltopánky štíhleho tvaru. Mokasíny a im podobné druhy spoločenských topánok je vhodné zvoliť vtedy, ak sa svadba uskutoční v menej formálnom štýle, napríklad na záhrade. Úplne nevhodné sú topánky s hrubou podrážkou a s vyšším opätkom. Takáto obuv je vhodná skôr na voľný čas.

Ako vybrať správnu farbu obuvi?

Svadobné topánky by mali byť najtmavšou časťou ženíchovho odevu. Topánky by teda mali mať o jeden stupeň tmavší odtieň farby ako má svadobný oblek.

K čiernemu svadobnému obleku sa najviac hodia čierne poltopánky. Ak by ste chceli k čiernemu obleku zvoliť hnedé topánky, celkový outfit bude pôsobiť menej formálne. Takáto kombinácia je vhodná na menej slávnostne poňatú svadbu.

K svetlému svadobnému obleku je vhodné zvoliť hnedú, šedú alebo béžovú obuv. Topánky vtedy nevytvoria s oblekom príliš veľký kontrast a pekne farebne doladia celkový svadobný outfit ženícha.

Aký materiál je vhodné uprednostniť?

Pánska spoločenská obuv sa vyrába z rôznych materiálov. U väčšiny mužov však vyhráva najmä celokožená spoločenská obuv, ručne prepracovaná do najmenšieho detailu. Čo sa týka materiálu, z ktorého je vyrobená podrážka, najvhodnejšie je zvoliť koženú. V prípade svadby v zime, môže ženích zvoliť aj syntetickú podrážku, aby sa zabránilo premoknutiu. Obuv s gumenou podrážkou nie je vhodná kvôli tomu, že sa v nej viac potí noha, a tiež počas chôdze po parketách a kamennej dlažbe nepríjemne píska a vŕzga. Čím elegantnejšie oblečenie ženích zvolí, tým môže byť topánka jednoduchšieho tvaru, vyrobená z hladšej a lesklejšej kože. Taktiež platí, že môže byť tenšia aj podrážka.

V bazáre k tejto téme
Podbradniky
Vyrobímesvadobné podbradníky v rôzných farebných prevedeniach s Vaším menom...
13
91m + zvyšok rolky - bordová organza
Predám bordovú organzu, my sme ňou zdobili stoličky a hlavný stôl (foto u m...
4

Pozor na farbu ponožiek!

Veľa mužov investuje do kvalitnej obuvi a ponožky už veľmi neriešia. Netreba ale zabúdať, že ponožky musia farebne ladiť s obuvou, nemali by pôsobiť kontrastne. Zvoliť treba jednofarebné ponožky, vyhnite sa rôznym farbám, vzorom či iným ozdobám. K hnedej obuvi sa najviac hodia hnedé alebo béžové ponožky. K čiernej obuvi sa hodia iba čierne ponožky. Bielym ponožkám sa treba vyhnúť pri každej spoločenskej udalosti, tie sú určené len na šport.

Čo sa týka materiálu, najlepšie sú bavlnené ponožky, treba sa vyhnúť ponožkám z umelých vlákien. V prípade mokasín ponožky nepotrebujete, nosia sa totiž bez nich, priamo na bosú nohu. Okrem farby treba upriamiť pozornosť aj na ich dĺžku. Vhodnejšie sú dlhšie ponožky, keďže nie je vhodné, aby mužovi bolo pri sedení v prípade vyhrnutia nohavíc vidieť holú pokožku. V takomto prípade je vhodné uvažovať aj o podkolienkach, či podväzkoch na pridržanie ponožky.

Na čo ešte netreba zabudnúť?

Nezabudnite, že ženích a ani nevesta sa v svadobný deň nezastavia, preto treba dbať okrem dizajnu a farby obuvi predovšetkým na jej komfortnosť. Najvhodnejšie sú také topánky, ktoré majú mäkkú a odvetrávanú podrážku, aby sa ženíchovi príliš nepotili nohy. Taktiež je dôležité zvoliť správnu šírku topánky. Pred svadbou sa odporúča svadobné topánky rozchodiť. Okrem ponožiek v správnej farbe, nezabudnite ani na opasok.

Každý svadobný oblek by mal byť doplnený opaskom. Opasok by mal byť v rovnakej farbe a materiále, z akého je vyrobená ženíchova obuv. Ak však máte cit pre farby, opasok môže byť zladený aj s farbou obleku. Vtedy však musí mať veľmi podobný farebný odtieň ako oblek.

Zaujíma vás, s akými topánkami boli spokojní iní ženíchovia a nevesty? Či kde vašu vysnívanú obuv zoženiete? Poraďte sa v našich diskusiách, kde získate určite množstvo cenných rád.


Autor článku: Veronika Červenská / Fotografie: isifa/Shutterstock

Komentáre

  Pridaj príspevok

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  13 najobľúbenejších svadobných zákuskov. Stihli ste už ochutnať všetky?
  13 najobľúbenejších svadobných zákuskov. Stihli ste už ochutnať všetky?
  60 inšpiratívnych tipov na ceny do svadobnej tomboly
  60 inšpiratívnych tipov na ceny do svadobnej tomboly
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe