Odborníčka na vzťahy radí: „Nenúťte rozvedených rodičov, aby zahrali na vašej svadbe divadlo.“
Diskusné fóra sú plné obáv neviest, ako ich rozvedení rodičia zvládnu svadbu. Prídu vôbec obaja? O zložitosti tejto ťažkej životnej situácie i tom, ako ju zvládnuť, sme sa rozprávali s hlbinnou terapeutkou PhDr. Radoslavou Olajos. Viac ako 15 rokov pripravuje pre svojich klientov semináre a prednášky zamerané na partnerské vzťahy, sebapoznanie a komunikáciu.
Čo robiť, pokiaľ jeden z rodičov podmieni svoju prítomnosť na svadbe neprítomnosťou druhého rodiča? Ako vhodným spôsobom komunikovať s rodičmi tento problém a nedovoliť, aby došlo k emočnému vydieraniu?
Vždy záleží na konkrétnych vzťahoch v rodine a na tom, ako majú vo zvyku navzájom komunikovať. Rodič má právo odmietnuť účasť, dokonca je fajn, ak povie svoj názor (vysvetlí prečo).
Ak vám rodič oznámi, že ak pozvete aj druhého rodiča, tak on nepôjde, nemusí ísť o vydieranie. Ak je to len informácia, rešpektujte to. Ak však manipuluje, čiže ohovára, hovorí polopravdy/klame, robí nátlak, podmieňuje tým pomoc, podporu, spytuje svedomie, prípadne, ak sa dáva do role obete a od vás žiada, aby ste mu vyhoveli, pretože je to predsa rozumné, buďte na pozore. Vydieranie rozpoznáte podľa toho, ako sa v tom budete cítiť.
Nezabúdajte, že za manipulovaním, vydieraním a drámami býva veľká vnútorná bolesť, ľudské nešťastie a hlboké smútky. Ak sa niekto s vami chce prestať baviť, urážať sa alebo vám odoprieť pomoc, je to jeho rozhodnutie, zväčša sa tak chráni, nevie zatiaľ inak komunikovať, neberte to osobne.
Veľkou témou býva prítomnosť nového alebo novej partnerky rozvedeného rodiča ako doprovod na svadbe. Ak spolu rozvedení rodičia nekomunikujú, mali by ste oboch informovať koho presne pozývate, aby prítomnosť novej partnerky/partnera nezaskočila toho druhého rodiča. Vyhnete sa tým ťaživej a napätej atmosfére. Najlepšie je hovoriť s rodičmi na rovinu. Je v poriadku, ak sa jeden z rodičov rozhodne neisť na svadbu, pretože by to bolo pre neho nepríjemné či neúnosné.
Je riešením postoj – buď obaja rodičia na svadbe alebo žiaden?
Ťažko povedať, či je dobré to postaviť do tejto polohy. Je to individuálne. Môžeme požiadať rodičov, aby nebrali so sebou svojich nových partnerov, môžeme ich usadiť dostatočne ďaleko od seba, môžeme požiadať, aby sa im niekto z rodiny venoval, aby sa predišlo nepríjemnostiam. Svadba je váš deň a vy najlepšie viete, ako to vo vašej rodine chodí.
Nebojte sa však dusna, ani zlej atmosféry, na svadbách býva veľa emócii, zábavy, trapasov aj situácií, na ktoré sa spomína ešte dlho. Nakoniec, svadba je prechodový rituál, kedy od rodičov odchádzame a stávame sa samostatní, na nich nezávislí, emočne, názorovo, finančne. Zakladáte novú rodinu, kde si určíte pravidlá vy dvaja.
Možno jednou z prvých úloh do manželstva bude práve téma rodičia a ako ich v deň D zvládnuť. Držte spolu, podporte sa, uvidíte, akú máte spoločne silu.
Môže byť riešením usporiadanie dvoch svadieb? Alebo by rozvedení rodičia skrátka mali akceptovať, že toto je deň ich dieťaťa a vzájomnú prítomnosť „pretrpieť“?
Kľudne si usporiadajte dve svadby alebo inú formu toho, ako to s rodičmi oslávite. Nenúťte však rozvedených alebo pohádaných rodičov, aby zahrali na vašej svadbe divadlo a predstierali niečo, čo predstierať nevládzu. Nemusíte poznať pozadie ich vzťahu, ani mieru ich ublíženia, ani hĺbku zranenia, ktoré si v sebe nosia.
Buďte k nim citliví a rešpektujte ich, nenechajte sa však vtlačiť do niečoho, čo môže skomplikovať váš veľký deň. Vy sa postarajte o to, aby ste boli féroví, čiže jasne formulovali priania a rešpektovali ich postoj. Dôležité je to stále s nimi nerozoberať, nenechajte sa zaťahovať do ich drám, nevenujte tomu viac pozornosti, ako treba.
Býva zvykom pozvať oboch rodičov, samozrejme záleží na okolnostiach, na tom, čo sa deje v pozadí v rodine a aké vzťahy s rodičmi máte vy. Náš postoj by mal byť láskavý, chápavý, aby vám výčitky či hryzenie svedomia neznepríjemnili prípravy, či svadbu samotnú.
Pridaj príspevok