Osvedčené tipy na najkrajšie lokality pre svadobné fotenie

 • 1. máj 2023
 • Michaela Debnárová @its1mishell
 • iStock

Svadobné portréty sú pre väčšinu novomanželov veľmi dôležitou súčasťou ich svadby. Či už zvolíte fotenie priamo v deň D alebo si ho necháte na neskôr, výber lokality pre portrétové fotografie býva často pomerne náročný.

Viete však, že niekedy stačí naozaj málo a aj z bežnej lúky či zrúcaniny hradu môže byť ideálna lokalita pre vaše svadobné fotenie? Ak žijete v domnení, že vo vašej blízkosti nenájdete žiadne pekné miesta, radi vás presvedčíme o opaku. Prečítajte si naše tipy na lokality pre svadobné fotenie.

ženích bozkáva nevestu čiernobiela svadobná fotka

V obklopení prírodou

Ak preferujete fotenie v prírode a poveternostné podmienky vám prajú, vo svojom okolí rozhodne nájdete lokalitu, ktorá vám pre tento účel bude vyhovovať. Vyberte si kopec s pekným výhľadom, ktorý na pozadí portrétových fotografií krásne vynikne. Pokiaľ bývate v blízkosti Tatier či iných hôr, možností nájdete viac, než by sa dalo očakávať. Nemusíte si vždy dopriať turistiku, aby boli vaše fotografie s horami krásne. Čo tak lúka s pozadím hôr a výhľadmi na kopce? Lúky s peknými výhľadmi bývajú často veľmi dostupné a nemusíte sa kvôli takýmto miestam najprv poriadne zapotiť, aby ste dosiahli vytúžený cieľ kdesi vysoko v kopcoch.

Samotné lúky sú vynikajúcim miestom pre svadobné portréty. Niekedy postačí aj obyčajná lúka plná poľných kvetov za vašim domom a šikovný fotograf dokáže urobiť naozaj krásne zábery v prírode. Ak máte svadbu v sezóne kvitnutia vlčieho maku, repky olejnej či slnečníc, takéto polia sú skutočne čarovnými miestami.

ženích a nevesta na horách

Čo tak využiť čaro lesov? Les je veľmi príjemným, tichým, romantickým prostredím, ktoré určite ocenia všetci skutoční milovníci prírody. Vôňa ihličia či na jeseň farbami hýriace lístie vykúzlia neopakovateľnú atmosféru. Ak nájdete v lese aj potôčik či vodopád, bude to mať ešte väčšie čaro.

Pri vode ešte ostaneme, pretože práve tá je ďalším našim tipom. Vodných nádrží, jazier, tajchov či plies máme na Slovensku naozaj dosť. Ak máte vo svojom okolí šťastie na podobné miesto, určite neváhajte a vyberte si dané lokality pre svadobné fotenie. Profesionálny fotograf s radosťou využije možnosti zrkadlenia vašich postáv na hladine vody.

Pre mestské typy

Niekto miluje prírodu, iný zas ruch veľkomesta. Každý z nás je iný, no rovnako, ako pri prírodných lokalitách, aj v meste môžete nájsť mnoho krásnych miest, ktoré vám pomôžu s vykúzlením tej správnej atmosféry pre dokonalé svadobné fotenie.

Kostoly či katedrály sú často veľmi pekné nie len zvnútra, ale i v exteriéri, preto sú výbornými miestami pre vaše svadobné portréty.
V mestách môžete smelo využiť aj parky či fontány. Parky poskytnú napríklad počas jesene veľmi pekné zákutia, kedy je všetko vyfarbené do pestrofarebných tónov oranžovej, žltej a hnedej.

svadobné fotenie v meste na streche

Vo väčších metropolách môžete skúsiť aj úzke tiché uličky. Tie sú veľmi príjemnými zátišiami, kde navyše pri fotení nebudete rušení veľkým množstvom ľudí. Pamiatky a dominanty mesta tiež dokážu veľmi efektívne poslúžiť ako kulisy pre vyšperkované fotky mladomanželov. Ak túžite po výhľadoch, nájdite si kopec nad mestom, vyhliadku či vežu kostola. Pre odvážnejších sú tu napríklad aj strechy budov, ktoré sú buď voľne prístupné alebo sa viete na ich využití dohodnúť s vlastníkmi.

Historické lokality pre svadobné fotenie

Za jedny z najdokonalejších lokalít pre svadobné fotografie sú jednoznačne považované historické budovy ako hrady, zámky, kaštiele či zrúcaniny. Kulisy s nádychom histórie krásne vyzdvihnú nežnosť svadobných šiat a posunú romantickosť svadobných portrétov na iný level. Hradov a zámkov máme na Slovensku naozaj mnoho. Určite sa aj vo vašej blízkosti nájdu nejaké, ktoré budú vhodné (a dostupné) pre svadobné fotenie.

Pri mnohých takýchto objektoch (vrátane kaštieľov či iných historických budov) je možné využiť aj priestory interiérov. Vopred sa opýtajte správcov takýchto objektov, či je možné využiť iba exteriér alebo aj vnútorné priestory (ktoré vedia výborne poslúžiť napríklad v prípade horších poveternostných podmienok). Pri exteriéroch mávajú takéto budovy častokrát k dispozícii aj rôzne okrasné záhrady, parky, fontány či nádvoria, ktoré pôsobia naozaj romanticky a štýlovo.

Hľadáš svadobného fotografa? Nájdi ho cez náš Dopytovač! 

svadobné fotenie s nádychom histórie

Čaro západu slnka

Západ slnka sa všeobecne považuje za magický. Jeho svetelné podmienky v spolupráci so šikovným fotografom dokážu naozaj divy a výsledné fotografie skutočne predčia vaše očakávania. Hru svetiel využijete v akomkoľvek priestore interiéru – či už ide o mesto, lúku, hory či vodnú nádrž. Osvetlenie zapadajúcim slnkom v čarovných oranžových tónoch poskytne množstvo možností pre experimentovanie.

Využite napríklad závoj, ktorý poslúži ako vynikajúca rekvizita.
Pri západe slnka sa navyše dajú vytvoriť aj nádherné fotografie siluet postáv. Či už zvolíte prírodné alebo mestské prostredie, romantický západ slnka dodá vašim portrétom tú správnu emóciu.

svadobné fotenie pri západe slnka

Pre nadšencov adrenalínu

Nie každý je zástancom obvyklých svadobných fotiek a bežných lokalít na fotenie. Ak patríte ku skupine ľudí, ktorí radi experimentujú a nemajú problém zažiť trochu adrenalínu, skúste niečo menej typické. Bungee-jumping, skok s padákom či zlaňovanie môže byť tým pravým pre vás. Aj na Slovensku máme mnoho možností, kde sa dá zažiť práve takéto netypické, adrenalínové svadobné fotenie spojené so zážitkom.

Medzi atypické svadobné fotenia určite patria aj fotky pod vodou. Nemusíte byť práve nadšencami potápania, aby ste si zvečnili váš najdôležitejší deň pod vodou. Stačí vhodný bazén, chuť a nadšenie pre niečo netypické a šikovné ruky fotografa.

Náš tip: Nezabúdajte ani na samotného zhotoviteľa fotiek, ktorý s vašimi nezvyčajnými nápadmi musí najprv súhlasiť. 😉

Autorka článku: Michaela Debnárová @its1mishell

Zdroj foto: iStock

Komentáre

  Pridaj príspevok

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  13 najobľúbenejších svadobných zákuskov. Stihli ste už ochutnať všetky?
  13 najobľúbenejších svadobných zákuskov. Stihli ste už ochutnať všetky?
  60 inšpiratívnych tipov na ceny do svadobnej tomboly
  60 inšpiratívnych tipov na ceny do svadobnej tomboly
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe