12 otázok pre vášho svadobného fotografa (a odpovede, ktoré chcete počuť)

 • 28. sep 2017
 • Maroš Markovič
 • Maroš Markovič Photography

Ako tak sledujem fórum niektorého zo svadobných portálov zameraných na svadby, občas nevychádzam z údivu nad tým, aké kritériá majú nevesty na svadobných fotografov. Ponúkam vám preto set 12 otázok, ktorými svojho svadobného fotografa “preklepnete” tak dôkladne, že vám to dá predstavu o jeho spôsobilosti fotiť vašu svadbu.

Akonáhle ste zúžili svoj zoznam na dvoch alebo troch potenciálnych fotografov, stretnite sa s každým osobne (alebo na skype, ak je stretnutie zložité), aby ste zistili, či sa s nimi cítite dobre. Dajte na svoju intuíciu. Neviem dostatočne zdôrazniť, aké je dôležité, ale minimálne tak ako zručnosti za fotoaparátom. Celý svoj svadobný deň strávite s touto osobou a ak ste v pohode, budete sa nielen viac baviť, ale aj fotograf získa lepšie zábery.

Okrem vašej intuície, sa ho opýtajte sa týchto pár otázok pred finálnym výberom. Neexistuje žiadny jediný správny spôsob, ako odpovedať na tieto otázky, ale ich zodpovedanie, nech už je akýkoľvek, by vás malo uistiť, že ste si vybrali správneho človeka.

1. Môžem vidieť fotografie z celej svadby?

Každý fotograf vám vie predložiť 50 najlepších záberov, ktoré v živote urobil a vy z toho padnete na zadok. Budú výborné, vyladené na prezeranie. Ale to nie je svadba. Nafotiť výborne celú svadbu, zachytiť všetky dôležité momenty a editovať fotky tak, aby sa zachoval jednotný štýl, dokáže len málokto. Pozrite si aj viac než len jednu svadbu, uistite sa, že fotograf vie, čo robí.

2. Aké druhy úprav fotiek / postprodukčných prác sú súčasťou vášho fotenia?

Svadba sa koná na mnohých miestach,  v rôznych svetelných podmienkach, na svetle, v tme, …. preto bude každá fotka inak farebne ladená. Na jednej bude pokožka hostí vyzerať ako čerstvo pečené prasiatko, na inej je ženích zelený ako Shrek. Dobrý fotograf však v postprodukčnej úprave zjednotí fotky do rovnakého štýlu. Odpoveď, ktorú od fotografa chcete počuť teda je, že vám upraví a farebne zjednotí každý obrázok z vašej svadby.

3. Ako dlho po svadbe bude trvať, než uvidím upravené fotky?

Aj najšikovnejšiemu a fulltimovému fotografovi potrvá 1-2 týždne, než upraví všetky fotky zo svadby. Štandard je však skôr dlhší – 3-4 týždne po svadbe. Ak je niekto schopný dodať fotky zo svadby do 3 dní, tak niekde je problém, rovnako naopak, ak je doba dodania príliš dlhá, tak to značí, že vaša svadbe pre fotografa nebude priorita.

4. Koľko svadieb ste už odfotili a koľko svadieb fotíte ročne?

Jedna vec je odfotiť celkovo 20 svadieb a úplne iná dozvedieť sa, že sa to udialo za posledných 10 rokov. Fotograf, ktorý odfotí ročne 2 svadby, bude mať pochopiteľne úplne iný prístup, skúsenosti a rutinu ako ten, ktorý ich fotí 40. To neznamená, že fotiť menej je zlé, ale je to istý obraz. Napríklad ja fotím relatívne málo svadieb ročne (povedzme do 20), ale v rámci môjho fotoštúdia fotím aj 50 firemných eventov, gala večerov a podujatí ročne.

5. Koľko iných udalostí budete fotografovať tento víkend?

Fotiť (a potom upravovať) viac ako jednu svadbu za víkend je masaker. Ak váš fotograf fotí viac ako jednu svadbu v daný víkend, mali by ste spozornieť.

6. Koľko času sa nám budete venovať vo svadobný deň?

Odpoveď záleží na vašej dohode s fotografom, ale čím presnejšie si to dohodnete, tým lepšie. Dohoda typu “celý deň”, môže viesť k rôznym interpretáciám. Je lepšie dohodnúť sa, že začínate o 11:00 fotením príprav a končíte o 01:00 fotením popolnočného tanca s prezlečenou nevestou. Alebo sa dohodnete, že sa bude fotiť len obrad a hostina po prvý tanec. Ako sa dohodnete je na vás, ale buďte čo najpresnejší.

7. Ako sa zmení vaša cena, ak sa naše plány zmenia?

Niekedy sa veci vyvinú tak, že sa rozhodnete, že má fotograf ostať dlhšie. Je dobré vedieť vopred, koľko vás to bude stáť, aby ste si rozhodovanie a dohadovanie ušetrili, keď k tomu príde.

8. Je vo vašej cene zahrnutý aj druhý fotograf?

Americkým štandardom je, že svadbu fotia minimálne dvaja fotografi, ideálne celý štáb asistentov, osvetľovačov a fotografov. Cena za svadobný balík potom ale zodpovedá takýmto požiadavkám. Slovenská realita je však skôr taká, že svadbu fotí jeden fotograf.

9. Aké oblečenie bude mať fotograf a ich asistenti?

Vidieť fotografa v rifliach a roztrhaných teniskách nie je to, čo si na svadbe želáte. Dohodnite sa na dres code vopred.

10. Môžem vidieť zmluvu?

Odporúčam klientom, aby sme spolu podpísali zmluvu o dielo. Je to ochrana ich, že dostanú to, čo si zaplatili a pre mňa, že dostanem za svoju prácu peniaze. Každý profesionálny fotograf by teda zmluvu mal mať a na nej svoje legálne údaje – či už je živnostník alebo iná právnická osoba.

11. Ako postupujete, ak ste zranený alebo chorý a nemôžete fotografovať svadbu?

Na túto otázku nie je jednoznačná odpoveď. Fotograf by vám však mal predložiť alternatívu takéhoto prípadu. Najčastejším riešením je, že vám pomôže nájsť náhradu, aj keď to znamená, že sa pre vás zmení cena, vizuálny štýl fotiek, apod. V prípade, že ste sa zmluvne a finančne dohodli, že svadbu vám budú fotiť dvaja fotografi, je možná alternatíva, že svadbu odfotí len druhý fotograf s relevantnou cenovou redukciou.

12. Môžete nás uistiť, že máte záložné vybavenie?

Profesionálny fotograf vie, že zariadenia zlyhávajú, baterky sa vybíjajú, objektívy padajú, pamäťové karty sa ničia a zálohy miznú. Väčšinou v ten najnevhodnejší okamžik. Je na to, ale pripravený. A to je rozdiel oproti amatérskemu fotografovi. Uistite sa, že váš fotograf má vybavenie, ktorým vašu svadbu zvládne primerane odfotiť aj v prípade, že mu niektorá časť vybavenia zlyhá.

Toto je pár základných otázok, ktoré by ste mali pred svadbou vedieť. Samozrejme, zoznam tým nekončí a detailov, ktoré by ste mali vedieť, je oveľa viac. Pár otázok z logistiky vám pridávam ako bonus.

Bonusové otázky

 • Je v poriadku, ak počas svadby fotia iní ľudia?
 • Kedy prídete na miesto a dokedy budete fotiť?
 • Ako dlho vopred potrebujem rezervovať vaše služby?
 • Aké informácie potrebujete odo mňa pred svadobným dňom?
 • Fotíte digitálne alebo na film? Alebo oboje?
 • Aké vybavenie používate?
 • Farebne a čiernobielo?
 • Môžem vám dať zoznam konkrétnych záberov, ktoré by sme chceli?

Verím, že týchto pár rád vám pomôže k tomu, aby ste na vašich fotkách žiarili vy, hostia aj priestory. Ak vám niektoré rady nie sú jasné, alebo máte doplňujúce otázky, kľudne mi napíšte.

Články s rovnakou tematikou:

Autora článku nájdete aj medzi našimi Profesionálmi ako Maroš Markovič Photography.


Komentáre

  Pridaj príspevok

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby