7 ozdôb do vlasov, ktorými oživíte váš svadobný účes

 • 27. júl 2021

Výber ozdoby do vlasov je pre nevestu rovnako dôležitý ako výber šiat či kytice. Možností je dnes neuveriteľne veľa a vybrať tú správnu môže byť rovnako náročné, ako vybrať správne šaty. Môžete staviť na overenú klasiku v podobe závoja či korunky alebo sa nechajte inšpirovať aktuálnymi trendami v podobe čeleniek, kvetinových venčekov alebo fascinátorov.

Ozdoby do vlasov treba prispôsobiť najmä svadobným šatám, no netreba zabudnúť ani na nevestin tvar hlavy, farbu a typ vlasov, svadobný účes, ostatné doplnky a v neposlednom rade aj štýl svadby. Zvoliť môžete jednoduché či výrazné ozdoby, avšak treba dbať na to, že najdôležitejšie sú šaty a preto by mali vždy hrať v nevestinom outfite prím práve ony.

1. Závoj

Najčastejšou ozdobou do vlasov je určite závoj. Dnes existuje mnoho druhov, farieb či dĺžok a vybrať ten správny môže byť náročné. Farba závoja by mala korešpondovať s farbou šiat, preto je treba dať si pozor pri jeho kúpe, najmä pri nákupe cez internet, pretože existujú rôzne odtiene bielej, krémovej, šampanskej, vanilkovej či ivory. Taktiež treba zohľadniť účes nevesty a spôsob pripevnenia závoja. Niektoré už majú na sebe prišitý hrebienok, pri iných treba použiť pinetky.

Závoj treba prispôsobiť najmä šatám, ale rovnako aj postave nevesty. Môže zamaskovať nedostatky a vyzdvihnúť prednosti, no zvolenie nesprávneho typu môže mať presne opačné následky. Nevesty nižšieho vzrastu by sa mali vyvarovať dlhým závojom po zem, ktoré ešte viac skracujú postavu. Ideálnou voľbou sú pre ne krátke či polodlhé závoje. Nevesty so širokými ramenami by mali zvoliť závoje nad ramená alebo tesne pod. Dôležité pri výbere dĺžky závoja je, aby nekončil v mieste, ktorý chcete zakryť. Napríklad, nevestám so širšími bokmi by nemal končiť v oblasti bokov. Pre docielenie štíhlosti je dobré zvoliť dlhý jednoduchý závoj.

Možností je veľa. Od výrazných čipkovaných španielskych, cez jednoduché tylové až po krátke francúzske. Medzi klasické patria dlhé čipkované, tzv. španielske či katedrálne závoje, ktoré treba zvoliť pri jednoduchých šatách. Nie je vhodné kombinovať viaceré druhy čipiek.

Nehynúcou klasikou medzi ozdobami do vlasov sú tiež polodlhé tylové viacvrstvové závoje. Môžete si vybrať z rôznych typov a dĺžok, či už zdobené perličkami, flitrami, kamienkami, výšivkami či pierkami, alebo zvolíte jednoduchý nezdobený.

Odvážnejšie nevesty môžu zvoliť krátky, tzv. francúzsky závoj. Jeho charakteristickou črtou je sieťka prekrývajúca tvár. Existujú viaceré druhy, ktoré sa odlišujú dĺžkou sieťky, zdobením či rozsahom prekrytia tváre.

2. Korunka

Korunka tiež nazývaná tiara či diadém evokuje v mnohých princeznú. Práve svadba je vhodná príležitosť splniť si detský sen a stať sa na jeden deň princeznou. V tom prípade je korunka ideálna ozdoba do vlasov.

Väčšinou sa kombinuje s tylovým či španielskym závojom a je vhodná do rozpustených vlasov aj do zložitých účesov. Najčastejšie zdobia nevesty korunky štrasové či kryštálové, existuje však aj široká škála rôznych extravagantných a nezvyčajných.

3. Hrebienok, sponky, vlásenky

Pre nevesty, ktoré chcú zvoliť vyčesané vlasy a tie už len dozdobiť drobným ozdobami do vlasov, sú ideálne štrasové či perličkové hrebienky, ozdobné spony či sponky a vlásenky. Hrebienok upevnený v drdole zhora či zboku pôsobí elegantne a noblesne, sponky a vlásenky so štrasovými alebo perličkovými kvietkami a hviezdičkami môžu oživiť a odľahčiť ťažkopádne pôsobiaci drdol a spraviť tak z neho ozajstný šperk.

4. Čelenka

Čelenky ako svadobné ozdoby do vlasov naberajú v poslednej dobe na popularite. Existuje neskutočné množstvo štýlov, druhov, tvarov a mnohokrát je ťažké vybrať si ten správny kúsok. Najdôležitejšie pri výbere je, aby svadobná čelenka správne sedela na hlave, nepadala, nikde neodstávala a hlavne, aby nikde netlačila, preto je vhodné si ju pred kúpou dôkladne vyskúšať. Nesmiete totiž zabúdať na to, že ju budete mať na hlave po celý deň aj noc. Mašle, kvety, štrasové ozdoby, perličky, čipky… výber je rozmanitý a opäť treba myslieť aj na to, že čelenku je nutné vhodne skombinovať s celkovým štýlom svadby.

Čelenka vo vlasoch alebo cez čelo? Prírodná či folklórna svadba? Výber kvetových čeleniek je v dnešnej dobe široký, či už po veľkostnej, farebnej či materiálovej stránke, ale pozor, na veľké kvetinové party vo vlasoch treba odvahu. Je to veľmi výrazný doplnok, ktorý bude pútať pozornosť všetkých a je veľmi dôležité zladiť kvetinovú čelenku so svadobnou kyticou a ženíchovým pierkom.

5. Venček zo živých kvetov

Nežne a jemne pôsobiaci dojem môže nevesta ľahko získať kvetinovým venčekom. Nevýhodou čerstvých kvetov je ale ich krátka životnosť, preto ak nechcete mať v noci na hlave zvädnuté kvety, treba sa poradiť o výbere tých správnych s kvetinárkou. Buď vybrať kvety, ktoré dlho vydržia čerstvé a svieže alebo zvoliť 2 rovnaké venčeky, ktoré si v priebehu večera vymeníte.

6. Kvety

Veľký kvet či viaceré drobné kvietky vo vlasoch majú svoje čaro a dokážu oživiť nejeden účes, či už sa rozhodneme pre umelé alebo živé kvety. Tak ako pri kvetinových venčekoch, aj v tomto prípade treba zvoliť kvety, ktoré dlho vydržia čerstvé alebo ich v priebehu večera vymeniť. Najčastejšie sa používa orchidea, frézia, ľalia či kala. Ak však máte obavy, zvoľte istotu v podobe umelého kvetu.

https://www.instagram.com/p/-_NUOAkB4k

7. Fascinátor, klobúčik

Móda fascinátorov k nám prišla z Veľkej Británie, Austrálie a Nového Zélandu, kde si fascinátorom ženy zdobia účesy pri mnohých slávnostných príležitostiach. Slovo pochádza z anglického „fascinator“ a jeho funkcia je jasná, „to fascinate“ čiže fascinovať. Fascinátory môžu byť veľmi odlišné, či už farbou, zdobením, tvarom alebo veľkosťou. Zdobené môžu byť pierkami, sieťkami, korálikmi, kvetmi, perličkami, štrasovými kamienkami, stuhami, alebo sú v tvare klobúčiku.. Do vlasov sa pripevňujú pomocou hrebienka, sponiek alebo ako čelenka a v niektorých prípadoch môžu byť veľmi podobné francúzskym závojom. Fascinátor nemusí byť ozdobou do vlasov len pre nevestu, ale aj pre hostí a družičky.

https://www.instagram.com/p/55eaIhr8ft

Ako zohnať ozdoby do vlasov?

Možností je veľa. Vaše ozdoby do vlasov si môžete vyrobiť samy, kúpiť si ich v svadobnom salóne či cez internet, alebo si ich požičať v salóne, prípadne od kamarátok.. Častokrát to ale nie je lacná záležitosť a v prípade, že chcete ušetriť, nezabudnite sa pozrieť v našom bazáre, kde nájdete veľký výber všetkých možných ozdôb do vlasov od našich neviest.

Prezrite si tieto inšpiratívne svadobné účesy a vyberte si ten svoj:

VIAC SVADOBNÝCH ÚČESOV
Kompletný album

Autor článku: Paula Trebatická / Fotografie: isifa/Shutterstock, instagram.com

Komentáre

  Pridaj príspevok

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  13 najobľúbenejších svadobných zákuskov. Stihli ste už ochutnať všetky?
  13 najobľúbenejších svadobných zákuskov. Stihli ste už ochutnať všetky?
  60 inšpiratívnych tipov na ceny do svadobnej tomboly
  60 inšpiratívnych tipov na ceny do svadobnej tomboly
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe