Ako vybrať ten správny pánsky oblek na svadbu?

 • 12. sep 2016
 • Michaela Forrová
 • isifa / Shutterstock

Predsvadobné prípravy sa netýkajú len neviest, ale aj ich silnejších polovičiek, ženíchov. Napriek tomu, že počas svadobného dňa sú takmer všetky oči na neveste, i páni chcú byť dokonale oblečení a upravení.

Aby ste sa počas svojho veľkého dňa cítili sebavedomo a komfortne zároveň, odporúčame vám poobzerať sa po kvalitnom obleku v dostatočnom časovom predstihu. Nie každý muž má totiž tabuľkové miery a oblek je preto niekedy potrebné na mieru upraviť, čo samozrejme netrvá jeden deň.

Oblek pre ženícha

Pánsky oblek by mal ladiť s farbou a štýlom nevestiných šiat. K bielym, maslovým či krémovým svadobným šatám je najvhodnejší čierny, tmavosivý alebo hnedý svadobný oblek.

Dbajte na to, aby ste nekombinovali príliš mnoho farieb. Dve dominantné farby (svadobné šaty nevesty a oblek ženícha) môžete kombinovať s vhodne zvolenou treťou farbou pánskej viazanky, košele či vesty. Odporúčame vám vyhnúť sa štvrtej farbe, ktorá by mohla spôsobiť, že outfit oboch novomanželov bude pôsobiť chaoticky a prekombinovane.

Sako by malo byť o 5 cm dlhšie, ako je dĺžka chrbta od pliec po kostrč. Sako by teda malo byť dostatočne dlhé na to, aby zahalilo zadné vrecká nohavíc i rázporok. Aktuálne sú mimoriadne populárne saká tmavosivej alebo tmavomodrej farby, s dvoma rozparkami a s úzkymi klopami.

Rukáv saka by mal siahať po kosť zápästia. Rukávy siahajúce do polovice dlane nie sú prípustné!

Ak ste sa rozhodli pre sako a nohavice rovnakej farby, odporúčame vám zakúpiť oba kúsky naraz, v tom istom obchode. Svadobný outfit je síce možné vyskladať postupne, avšak nemusíte trafiť presný odtieň či vzor a malé, módne faux pas je na svete.

Ak túžite po saku a nohaviciach odlišnej farby, potom by ste sa mali držať pravidla, že nohavice by mali byť vždy tmavšie ako sako. V súčasnosti je však obľúbená i kombinácia bledých nohavíc a tmavomodrého saka. Táto kombinácia je vhodná skôr na menej formálne svadby, napríklad na svadbu v záhrade.

Nohavice by mali siahať po päty topánok, nie sú prípustné ani krátke, ani príliš dlhé nohavice. Nohavice by mali byť samozrejme vyžehlené a bez vyťahaných kolien.

Vesta

Napriek tomu, že väčšina mužov vestu z počiatku odmieta, nezabúdajte na fakt, že vďaka veste bude i obyčajný tmavý oblek pôsobiť slávnostnejšie a elegantnejšie. Vesta by mala farebne i vzorovo ladiť s ostatnými časťami outfitu. Spodný gombík na veste zostáva vždy rozopnutý.

Na spoločenské udalosti, kde sú páni neustále v pohybe a tancujú, je vesta ideálnou voľbou, pretože i po odložení saka pôsobí váš outfit stále veľmi slávnostne a v porovnaní s ostatnými svadobčanmi odlišne. Jej ďalšou výhodou je i fakt, že vo veste vám bude dozaista menej horúco ako v saku s dlhými rukávmi.

Košeľa

Košeľa je rovnako dôležitou súčasťou svadobného outfitu ako sako či nohavice. Svadobná košeľa by mala mať skryté zapínanie a mala by byť ušitá z kvalitného, prírodného materiálu.

Pri jej výbere by ste mali venovať dostatočnú pozornosť aj dĺžke rukávov, ktoré musia približne o 1,5 cm presahovať dĺžku rukávov na saku. Pánska košeľa by mala mať rovnaký odtieň ako nevestine šaty. Dôležité je, aby nevesta a ženích spolu štýlovo i farebne ladili a pôsobili ako jeden celok.

Nepodceňte ani výber manžetových gombíkov. Na trhu nájdete množstvo typov a tvarov, a tak si môžete vybrať štvorcové matné gombíky alebo okrúhle manžetové gombíky s kryštálikmi. Manžetové gombíky by mali byť v súlade s fyzickými proporciami ženícha. Vyšší páni si môžu dovoliť väčšie gombíky a doplnky, naopak nižší páni by mali siahnuť skôr po menších a menej výrazných gombíkoch.

Mali by tiež ladiť s doplnkami nevesty i s ostatnými doplnkami ženícha, akými sú napríklad hodinky či spona na opasku.

Doplnky

Napriek tomu, že väčšina z nás si spája módne doplnky predovšetkým s nevestou, zopár ich môžeme nájsť i na pánoch. Okrem manžetových gombíkov sú vhodným doplnkom i kvalitné hodinky či s ostatnými doplnkami zladená spona na opasku. Remeň opasku by mal byť tenký, vyrobený z kvalitnej kože a mal by ladiť s topánkami.

Azda najvýraznejším doplnkom je motýlik alebo viazanka. Viazanka by mala byť približne rovnako široká ako sú široké klopy na saku, mala by siahať po sponu na opasku (prípadne tesne nad sponu) a mala by byť vždy tmavšej farby, ako je farba saka či košele. Viazanka a vreckovka v náprsnom vrecku nemusia spolu ladiť svojimi farbami ani vzormi. V niektorých prípadoch je vhodným doplnkom i klobúk.

Topánky

Svadobné pánske topánky by mali byť v prvom rade kvalitné a pohodlné. Mali by byť vyrobené z kože čiernej alebo hnedej farby. V topánkach nesmú chýbať dostatočne vysoké tmavé ponožky.

Napriek tomu, že v súčasnosti čoraz viac mladých párov odchádza od klasickej módnej etikety a volí obleky a doplnky pestrých farieb, klasickým tmavosivým oblekom, kvalitnou košeľou a modernou viazankou dozaista neurobíte krok vedľa.

Inšpirácie pre pánske obleky a originálne outfity ženícha:

DALŠIE INŠPIRÁCIE..
Kompletný album

Komentáre

  Pridaj príspevok

  Svadba a koronavírus - aktuálne opatrenia

  Aktuálne podmienky pre svadby platné od 16.8.2021:

  Viac informácií prinášame v priebežne aktualizovanom článku o opatreniach a obmedzeniach pre svadby v roku 2021.

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby