Aj vy túžite po svadbe prevoňanej nežnými pivonkami?

 • 11. júl 2016
 • Natália Kúšiková
 • isifa / Shutterstock

Pivonky sa objavili už v starovekom Grécku a údajne sú pomenované podľa lekára gréckych bohov Paiona. Dostali sa k nám z južnej Európy a Ázie. Ľudia verili, že sú obdarené magickými vlastnosťami, ktoré dokážu zabezpečiť ochranu pred zlými duchmi. Sú symbolom nehy, zmyselnosti a šťastnej budúcnosti.

Sezóna pivoniek

Patria ku kvetom nenáročným na pestovanie, preto sú obľúbené nielen v dedinských záhradách, ale aj v mestách. Niektoré druhy pivoniek kvitnú už začiatkom jari, iné až v máji a júni. Pivonková sezóna sa končí zväčša začiatkom leta, no mnohé kvetinárstva ponúkajú možnosť objednať pivonky zo zahraničia počas celého roka. Je však nutné počítať so zvýšenou cenou týchto kvetín objednaných mimo sezóny. Z hľadiska trvácnosti, pivonky vydržia rovnako dlho, či už sú objednané mimo sezóny alebo počas nej.

Pivonky ponúkajú možnosť výberu z rôznych farieb. V tejto sezóne sú obľúbené hlavne púdrové odtiene ružovej, krémovej a bielej.

Pre extravagantné nevesty sú pripravené výrazné odtiene ružovej až fialovej. Pivonky je možné nahradiť Anglickými ružami, ktoré vyzerajú takmer identicky a ponúkajú rovnakú farebnú škálu, avšak ich cena môže byť vyššia.

Prečo sú pivonky na svadbách také žiadané

Svadobné kytice z pivoniek sú v súčasnosti veľmi obľúbené, a to nielen pre širokú možnosť výberu z rôznych farieb, ale najmä kvôli elegancii a zároveň rafinovanosti, ktorá z nich vyžaruje. Pokiaľ túžite po jednoduchej, ale výraznej kytici, siahnite práve po pivonkách. V čase rozkvetu pivonky disponujú veľkými farebnými kvetmi, ktoré predurčujú svadobnú kyticu na romantické umelecké dielo. V jednoduchej kytici stačí zviazať niekoľko rozkvitnutých kvetov pivoniek a pridať zopár zelených lístkov a vysnívaná svadobná kytica je na svete!

Pivonky sú vhodné takmer na všetky druhy svadieb – na svadbu v štýle vintage, nature, ako aj na romantickú svadbu na zámku.

S akými kvetmi možno pivonky kombinovať

Ak nevesta pivonky vyslovene zbožňuje, je možné skombinovať v kytici aj samotné pivonky v niekoľkých farbách. Môže ísť pritom o rôzne odtiene jednej farby alebo o viac druhov rozdielnych, kontrastných farieb.

Pivonky môžeme takisto kombinovať s inými druhmi kvetov. Väčšina neviest chce nechať pivonky vyniknúť, takže kytice sú doplnené menej výraznými kvetmi, ako sú frézie, konvalinky, ruže, kaly či obľúbená ghypsomilka.

Zaujímavou a jedinečnou kombináciou je kytica vytvorená z pivoniek a hortenzií.

Ak túžite po nežnej kytici, kombinácia bielych alebo jemne ružových pivoniek a malých kvietkov ghypsomilky je veľmi jednoduchá a očarujúca.

Ako oživiť svadobnú kyticu z pivoniek

K pivonkám v púdrovo ružovej farbe sa najviac hodia jemné nežné kvietky v podobných púdrových odtieňoch ružovej alebo krémovej. K výrazným farbám pivoniek sa naopak hodia výraznejšie farby ostatných kvetov.

Akúkoľvek kyticu efektne oživíme, ak pridáme trocha zelených listov alebo ešte nerozkvitnutých kvetov. Treba však myslieť na to, že menej je niekedy viac.

Farbu pivoniek môžeme zvýrazniť stuhou v rovnakom odtieni, ktorou previažeme kyticu. Stále viac sú rozšírené rôzne ozdobné prvky v kytičke: pierka, štrasové brošne či ozdobné špendlíky.

Okrúhle, veľké, jemne rozviate či voľne viazané kytice – je len na vás, akú si zvolíte. Nežné kvety pivoniek sa hodia do každého druhu kytice.

Pivonky vo svadobnej výzdobe

Pivonky sú známe svojou charakteristickou vôňou a výraznou farbou, ktorá očarí nielen v svadobnej kytici, ale aj v kvetinovej výzdobe.

Na svadobné stoly môžeme pivonky umiestniť naaranžované v malých vázach. Opäť to môžu byť buď samostatné kvety pivoniek alebo ich kombinácie s inými druhmi kvetov. Ak chceme vytvoriť bohatšie pôsobiacu výzdobu, je vhodné použiť vysoké vázy, do ktorých naaranžujeme niekoľko pivoniek a veľa zelene. Môžeme pridať prevísajúce kvety, ktoré pôsobia veľmi elegantne.

Z pivoniek je tiež možné vytvoriť venček skombinovaný s inými kvetmi, a použiť ho ako ozdobu na dvere, prípadne položiť jeden nežný kvietok na každý obrúsok na svadobnom stole. Pivonky a ghypsomilky vyzerajú veľmi pekne, ak sú naaranžované na obľúbenom jutovinovom podklade.

Živé či umelé kvety pivoniek sa dajú použiť aj ako výrazná ozdoba do svadobného účesu. Umelé alebo vytvorené z marcipánu sú tiež nezabudnuteľnou ozdobou svadobnej torty či zákuskov.

Pivonky sa stali hitom tejto sezóny a zdá sa, že budú ešte veľmi dlho patriť medzi jedny z najobľúbenejších a najviac používaných kvetov na svadbe.

A takto môže vyzerať svadba inšpirovaná pivóniami:

ĎALŠIE PIVONKOVÉ INŠPIRÁCIE..
Kompletný album

Komentáre

  Pridaj príspevok

  Svadba a koronavírus - aktuálne opatrenia

  Aktuálne podmienky pre svadby platné od 16.8.2021:

  Viac informácií prinášame v priebežne aktualizovanom článku o opatreniach a obmedzeniach pre svadby v roku 2021.

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby