Plánujete cirkevný sobáš? Týmto papierovačkám sa nevyhnete.

  • 2. aug 2020

Plánujete cirkevný sobáš? Hoci by ste asi na všetko postupne prišli aj sami, je dobré vedieť, kde začať, na čo sa pripraviť a na čom sa radšej dohodnúť vopred, keď riešite oficiality okolo katolíckeho svadobného obradu.

cirkevný sobáš

Návšteva a výber kostola a kňaza

Ak máte už vybraný štát, mesto alebo miesto svojej svadby, treba čím skôr osloviť kňaza a zarezervovať si s ním termín a čas obradu. Cirkevný sobáš a jeho plánovanie si totiž vyžaduje čas. Ak si to kňaz vyslovene nevyžaduje, nemusíte to vybavovať osobne a malo by to ísť aj pomocou moderných vymožeností tejto doby, aspoň minimálne telefonicky.

Žiadosť o uzavretie manželstva na matrike

Keď už viete, kedy a kde sa bude konať vaša svadba v kostole, treba zájsť na matriku, ktorá prislúcha kostolu, v ktorom sa budete brať. Na matriku musíte ísť spolu a vyplniť žiadosť o uzavretie manželstva, ktorú je potrebné podpísať pred pani matrikárkou. Podľa zákona (v prípade sobáša dvoch občanov SR) je potrebné ísť na matriku aspoň 7 dní pred dátumom sobáša. Toto však v prípade cirkevného sobáša naozaj neodporúčam, hlavne kvôli tomu, že bez tohto svadba jednoducho nebude, takže si to určite nenechávajte na poslednú chvíľu. Taktiež niektoré farské úrady požadujú, aby sa celý proces (od nášho bodu číslo 3) začal aspoň 3 mesiace pred sobášom aj kvôli predmanželskej príprave alebo pre prípad, že bude potrebný dišpenz a podobne.

svadba v kostole

Na ktorú matriku mám ísť?

Kde sa táto príslušná matrika nachádza by vám mal poradiť váš kňaz, ak vám poradiť nechce, tak by ste si mali v prvom rade nájsť nejakého milšieho oddávajúceho. Ale nie, stačí sa pozrieť na stránku miestneho úradu obce alebo mestskej časti, v ktorej sa kostol nachádza a tam nájdete adresu matričného úradu.

Aké bude priezvisko po svadbe?

Otázka za milión znie: Ako sa budete po svadbe volať? Aby ste nemuseli prípadnú nerozhodnosť či rozbroje riešiť pred pani matrikárkou, je dobré sa vopred dohodnúť, kto si ponechá koho priezvisko. Vaše možnosti znejú:

A – vybrať si priezvisko jedného z vás, ktoré po svadbe budete používať obaja (áno, dokonca aj muž si môže zobrať manželkine priezvisko)

B – ponechať si svoje pôvodné priezviská

C – jeden z vás si môže pridať k svojmu priezvisku priezvisko toho druhého, najprv však pôjde nové a potom staré priezvisko

V tomto momente treba už nestačí myslieť len na váš cirkevný sobáš ale aj na deti a hlavne ich priezviská, lebo v prípade, že si každý nechávate svoje priezvisko, musíte sa rozhodnúť, ktoré z nich bude priezvisko vašich spoločných detí.

čo všetko potrebujem na svadbu v kostole

Chcete priezvisko bez -ová?

Z ne-o-ve-re-ných zdrojov viem, že ženy na Slovensku si väčšinou berú manželovo priezvisko. Je tu však ešte jedna super možnosť, nepridať si za meno koncovku -ová. Je to v podstate veľmi jednoduché. Stačí trošku potlačiť svojho národného ducha a v žiadosti sa prihlásiť k inej národnosti. Pri vypisovaní žiadosti o uzavretie manželstva písomne požiadate o odstránenie koncovky -ová. Nemusíte sa však ničoho báť, nikde inde sa táto vaša iná národnosť neodrazí a nie je to nič oficiálne. Ušetríte si však ďalšie vybavovanie po sobáši a možno aj zopár eur (naozaj zopár, asi 5 eur).

Dcére však pri tejto žiadosti nemôžete odobrať koncovku -ová a musíte o to požiadať po jej narodení. Smiešne však je, že keby ste tak neurobili, tak, chúďa, bude mať jediná iné priezvisko v celej rodine.

Doklady, ktoré si musíte priniesť so sebou:

  • rodný list – originál
  • platný občiansky preukaz (nahrádza viacero dokumentov, ktoré vyžaduje zákon: doklad o štátnom občianstve, potvrdenie o pobyte, doklad o rodnom čísle a doklad, ktorým možno preukázať totožnosť)

Ak uzatvárate druhé alebo ďalšie manželstvo, musíte tiež doložiť:

  • vdova/vdovec: úmrtný list zomretého manžela/manželky, prípadne aj sobášny list zaniknutého manželstva
  • rozvedený/á: právoplatný rozsudok o rozvode manželstva, alebo
  • právoplatný rozsudok o vyhlásení manželstva za neplatné
    pravoplatný rozsudok znamená, že je na ňom pečiatka právoplatnosti zo súdu – ak na ňom nemáte pečiatku, treba ísť na súd, aby vám ho opečiatkovali – znamená to, že sa voči nemu už nedá odvolať

priezvisko bez ová

Cirkevná sobášna zápisnica

Po tom, ako máte v ruke potvrdenú žiadosť o uzavretie manželstva, treba zájsť naspäť za pánom farárom a spísať cirkevnú sobášnu zápisnicu, tam budete potrebovať tiež zopár dokumentov:

  • krstné listy obidvoch snúbencov (ak sú obidvaja pokrstení)

Zoženiete ich na farskom úrade kostola, kde ste boli pokrstení. Nesmú byť staršie ako 3 mesiace a ak jeden z vás nie je pokrstený, treba so sebou zobrať jeho/jej rodný list.

  • platné občianske preukazy
  • údaje o svedkoch – meno, dátum narodenia, rodné číslo, presná adresa trvalého pobytu a dátum platnosti občianskeho preukazu (nezabudnite, že svedok musí mať minimálne 18 rokov najneskôr v deň svadby)
  • vypísaná a opečiatkovaná žiadosť zo štátnej matriky, ktorú sme vybavili v predchádzajúcom kroku

Ak ste už mali sobáš, budete potrebovať:

  • doklad o neplatnosti predošlého manželstva
  • ak ste rozvedený/á, bude potrebné priniesť kópiu rozsudku o rozvode civilného manželstva
  • ak ste už mali spolu civilný sobáš, treba si priniesť sobášny list
  • ak ste vdovec/vdova treba predložiť Svedectvo o smrti predošlého manžela/manželky

Ale ako asi veľmi dobre viete, každá farnosť je úplne iná. Takže predtým, ako sa tam vyberiete a naplánujete si svoj cirkevný sobáš, odporúčam tam zavolať, či nemajú ešte nejaké svoje špeciálne požiadavky okrem dokumentov vyššie. Počula som dokonca, že niektorí farári požadujú povolenie od farára vo vašej „domácej” fare, že sa môžete vziať inde. U nás to však nebolo potrebné, hoci presne takto sme to mali aj my, takže je to špecifické.

Ďalší dôvod, okrem vnútorného pokoja, prečo ísť tieto administratívne veci riešiť skôr, je najmä v prípade, ak jeden z vás nie je pokrstený alebo nemá všetky sviatosti. V tom prípade musí kňaz požiadať biskupa o dišpenz. Väčšinou je to len formalita, ktorá však môže trvať aj zopár týždňov.

Okrem dišpenzu v tomto prípade musí neveriaci snúbenec/snúbenica podpísať a nahlas prečítať sľub, že nebude svojmu snúbencovi/snúbenici brániť vo výchove detí v kresťanskej viere. Pre ľudí, ktorí do tohto momentu nemali žiaden kontakt s cirkvou to môže byť veľmi čudný a možno trochu nepríjemný zážitok. Takže ak je to váš prípad, je dobré svoju polovičku na toto pripraviť.

svadobný obrad v kostole

Predmanželská príprava

Pred každým cirkevným sobášom je potrebné absolvovať predmanželskú prípravu. Počula som už aj o takých extrémoch, že kňaz požadoval ročnú predmanželskú prípravu, takže je dobré sa na ňu popýtať. Kľudne už aj pri rezervácii termínu obradu. Avšak štandard je zopár sedení v priebehu mesiaca či dvoch pred sobášom alebo intenzívna víkendová príprava.

Sobášny list

Váš kňaz by mal do troch pracovných dní po sobáši odovzdať vami (počas obradu) podpísanú zápisnicu na matriku. Oni následne pripravia váš sobášny list. Je tiež dobré si tam pár dní po sobáši zavolať, či je už hotový.

A je to! 5 jednoduchých krokov. Ak vám predsa ešte nejaké informácie chýbajú, naša Betka všetko krásne zhrnula aj vo svojom článku „Papierovačky: cirkevný sobáš“ na www.svadobnykompas.sk

Zdroj foto: iStock

Autor: Betka – Svadobný kompas

Komentáre

    Pridaj príspevok

    Najčítanejšie články
    Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
    Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
    Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby
    Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby
    18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
    18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
    13 najobľúbenejších svadobných zákuskov. Stihli ste už ochutnať všetky?
    13 najobľúbenejších svadobných zákuskov. Stihli ste už ochutnať všetky?
    60 inšpiratívnych tipov na ceny do svadobnej tomboly
    60 inšpiratívnych tipov na ceny do svadobnej tomboly
    Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
    Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe