Čo symbolizuje podväzkový pás na neveste a aké zvyky sa k nemu viažu?

  • 3. aug 2020
  • Silvia Blahovcová
  • isifa / Shutterstock

Podväzkový pás ako doplnok nevesty patrí k najstarším svadobným zvykom. Pre niektoré nevesty sú tradície, ktoré sa k tomuto kúsku oblečenia viažu podstatné a chcú ich zaradiť aj vo svoj svadobný deň, pre iné je to nepodstatný symbol a nájdu sa aj nevesty, ktoré o tomto svadobnom zvyku veľa nevedia.

Odkiaľ teda táto tradícia pochádza? Čo symbolizuje? Aké zvyky sa viažu k tomuto svadobnému doplnku? To všetko a omnoho viac sa dočítate v nasledujúcom článku.

História podväzkového pásu

Podväzky odjakživa tvorili súčasť odevu. Boli to textilné pásy, ktoré sa upevňovali o nohy a slúžili na držanie pančušiek, prípadne ponožiek. Vždy boli úzke iba pár centimetrov a pôvodne sa vyrábali z kože. V súčasnosti sa prednosť dáva materiálom ako čipka, satén a zdobené sú rôznymi stužkami, perlami, srdiečkami, či inými ozdobami podľa ľubovôle. Veľmi obľúbené sú svadobné podväzky vyrobené na mieru podľa vašich požiadaviek.

V období pred dvesto rokmi sa podväzky uväzovali pod kolená v mieste, kde bola noha najužšia, aby sa zabránilo padaniu pančušiek. Dnes sa podväzok práve naopak upevňuje na najširšiu časť stehna.

V tridsiatych a štyridsiatych rokoch boli podväzky u dám veľmi populárne aj na prenos rôznych cenností, ktoré si dámy schovávali do malých taštičiek upevnených pod podväzok. V súčasnosti tvoria podväzky skôr ozdobnú funkciu a dámy ich volia najmä v prípade extravagantnejšej bielizne. Veľmi častým doplnok však bývajú podväzky na svadbách. Nevesty ich často dostávajú darom od svojich družičiek na rozlúčke so slobodou.

Svadobný podväzok vtedy a dnes

V minulosti ľudia verili, že vlastniť kus svadobného odevu nevesty prináša šťastie a mnohé nevesty často pri odchode zo svadobného obradu čelili „útokom“ na svoje šaty, či ozdoby, ktoré mali v tento veľký deň na sebe. Bolo tomu tak už v období stredoveku.

Nevesty preto začali, rovnako ako svadobné kytice, nosiť aj podväzkové pásy, ktoré podobne ako kyticu hádzali do davu, k čomu sa neskôr pripojili rôzne iné povery a tradície a len náhoda určovala, kto z davu bude tým šťastným a časť nevestinho odevu si odnesie domov. Svadobný podväzok sa vždy nosí na stehne ľavej nohy a má neveste prinášať šťastnú budúcnosť a ochraňovať ju.

V súčasnosti je veľmi populárne odstraňovanie podväzku spod nevestiných šiat, kedy ženích, často aj zubami, stiahne tento doplnok neveste z nohy a hodí ho medzi slobodných mládencov. Kto podväzok chytí, bude mať šťastie (mnohí ľudia tento zvyk kritizujú ako príliš odvážny a v takýto veľký deň nevhodný, to však už necháme na vašom posúdení 🙂 ).

Tradícia pokračuje tak, že slobodná dáma, ktorá chytí kyticu a slobodný pán, ktorý chytí svadobný podväzok, by si mali spolu zatancovať tanec, pričom mládenec má chytený podväzok navliecť na nohu danej slečne. A možno tá nadchádzajúca svadba, ktorú tieto chytené kúsky symbolizujú, bude patriť práve im dvom :-).

Kedysi bola osobou, ktorá do davu hádzala podväzok nevesta. Avšak často to končilo potýčkou, keď sa podgurážení mladí družbovia snažili neveste podväzok spod šiat ukradnúť, čo určite nebol dobrý nápad. Často musel situáciu riešiť ženích a postupom času tento zvyk prischol práve jemu.

Súčasný trh ponúka na výber veľké množstvo podväzkov, či už si zvolíte niečo jednoduchšie alebo náročnejšie, zdobené čipkou, iniciálami ženícha alebo rovno jeho celým menom. Určite nájdete to, čo vyhovuje vašim predstavám. A ak by aj nie, vždy sa nájde šikovný profesionál, ktorý vašu predstavu zhmotní.

Tradícia

Najmä v západných krajinách je tradíciou mať na svadbe dva rôzne podväzky. Je to z dôvodu, že jeden podväzok sa často posúva z generácie na generáciu a nevesty si ho radi ponechávajú.

Pokiaľ sa nevesta rozhodne mať na svadbe dva podväzky, umiestňuje si ich na ľavú nohu nad seba. Ten, ktorý si chce ponechať, si dá vyššie a podväzok určený na hádzanie nosí nižšie. Ten býva častokrát užší ako „rodinný klenot“ posúvaný z generácie na generáciu, prípadne menej zdobený a honosný.

Niečo staré, niečo nové, niečo požičané, niečo modré

Podväzok ako svadobný doplnok je pre niektoré nevesty kľúčový, pre iné nepodstatný. Mnohé nevesty však podväzok využívajú na splnenie ďalšej tradície. Mať na sebe vo svadobný deň niečo staré, niečo nové, niečo požičané a v tomto prípade, niečo modré. Stará vec má neveste pripomínať všetko s čím sa lúči. Nová vec je symbolom nového začiatku života, požičaná vec pripomína priateľstvo, ktoré je treba ďalej pestovať a modrá je farba ochrany. Má ochraňovať nevestu a priniesť šťastnú budúcnosť s manželom.

V tomto prípade treba povedať, že podväzkový pás je skutočne ideálnym doplnkom v modrej farbe, aj keď sa vám táto nemusí práve k svadobnému odevu hodiť. Skryjete ho jednoducho pod šaty a tradícia zostane zachovaná :-). Ak sa pre podväzkový pás rozhodnete, určite vás osloví aj ponuka našich profesionálov, kde určite nájdete aj ten pravý, podľa vašich preferencií.


Komentáre

    Pridaj príspevok