Viete, prečo sú svadobné šaty biele?

 • 2. dec 2016
 • Dana Račko
 • isifa / Shutterstock

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, prečo sú svadobné šaty práve biele? Zrejme vám ako prvé napadlo, že ich biela farba symbolizuje čistotu a nevinnosť, s ktorou žena vstupuje do manželstva. Táto odpoveď však nie je správna.

Za bielou farbou nehľadajte tradíciu, za bielymi svadobnými šatami sa skrýva konkrétna žena. Vydajte sa spolu s nami po jej stopách a odhaľte tajomstvo bielych svadobných šiat…

Bola krásna, zamilovaná a tak trochu rebelantka. Hoci sa vydávala mladá, o svojej láske k nastávajúcemu nemala žiadne pochybnosti. Po dvoch rokoch občasného stretávania mu 10. februára 1840 povedala svoje áno.

Volala sa Viktória a bola anglickou kráľovnou.

Za svojho manžela si vybrala bratranca, princa Alberta, a nebol to len on, komu vyrazila dych, keď kráčala uličkou v St. James Palace. Čo tak veľmi uchvátilo ženícha i celý svet? Jej biele svadobné šaty. Poviete si, nič nezvyčajné… Dnes veru nie, ale v časoch viktoriánskej éry to bola celkom netypická farba svadobných šiat. Zaujímavosťou bolo, že v tomto období boli svadobné šaty kúskom, ktorý nevesty nosili aj po svadbe. Boli v šatníkoch bývalých neviest exkluzívnym odevom, ktorý si obliekali len na výnimočné spoločenské udalosti.

V tých časoch boli in najmä červené svadobné šaty. Ale obľúbenými farbami svadobných šiat boli aj modrá, ružová, strieborná, hnedá, šedá a čierna. Svadobné šaty boli atraktívne, ak boli bohato zdobené kameňmi, perlami a prešívané zlatými niťami. Nič z toho však nebolo na svadobných šatách kráľovnej Viktórie.

Jej svadobné šaty boli z bieleho hodvábneho saténu, vkusne zdobené jemnou čipkou. Mali dlhý, ručne robený čipkovaný závoj, na ktorom pracovalo až 200 krajčírov. Viktória ho tak veľmi milovala, že ostal súčasťou jej šatníka po celý život. Dokonca i po smrti svojho manžela v čase smútku nechýbal závoj na jej kráľovskej róbe. Okrem bielych svadobných šiat porušila i ďalšiu tradíciu. Počas svadobného obradu neprišla do kostola s kráľovskou korunou na hlave. Namiesto nej jej hlavu zdobil jednoduchý veniec z oranžových kvetov.

Tento deň sa tak výrazne zapísal do histórie módy i histórie samej, že budúce nevesty doslova šaleli po bielych svadobných šatách. Predstavovali takú silnú módnu a spoločenskú revolúciu, že si udržali miesto aj v 21. storočí. Hoci súčasné nevesty siahajú aj po inej ako bielej farbe, dostať bielu farbu zo svadobného trónu bude zrejme nemožné.

A aké bolo manželstvo kráľovského páru? Skutočne šťastné, oddané a navyše, malo zvláštnu symboliku – vzali sa, keď mali obaja 21 rokov a ich manželstvo trvalo rovnako, 21 rokov. Osud či náhoda? Nech už to bolo akokoľvek, kráľovský pár sa skutočne miloval. Výsledkom ich lásky boli štyria synovia a päť dcér. Najdlhšie panujúca kráľovná v histórii svojho manžela skutočne verne milovala.

Síce sa objavili špekulácie o jej mileneckom pomere so sluhom Johnom Brownom, ale ide o nepotvrdené klebety a pravdu o nich pozná len samotná Viktória. Kráľovná si želala, aby jej do rakvy vložili na pravú stranu župan princa Alberta a na druhú stranu prameň vlasov Johna Browna i jeho fotku.

V roku 2008 dokonca vedci objavili, že na pravej ruke mala svadobný prsteň Brownovej matky. Tento objav ešte viac zamotal jej záhadný vzťah s Brownom.

V bazáre k tejto téme
Podbradniky
Vyrobímesvadobné podbradníky v rôzných farebných prevedeniach s Vaším menom...
13
91m + zvyšok rolky - bordová organza
Predám bordovú organzu, my sme ňou zdobili stoličky a hlavný stôl (foto u m...
4

Malá čerešnička na záver, nevesty… Predstavte si, že to bola práve Viktória, ktorá požiadala Alberta o ruku. Pravdou však je, že tak urobila preto, že mala vyšší spoločenský pôvod. Jej nastávajúci bol „len“ princ, zatiaľ čo ona bola už vtedy kráľovná. Nuž a keď môže o ruku žiadať kráľovná, prečo by ste nemohli aj vy? 😉

Hľadáte inšpiráciu pre svoje vysnívané svadobné šaty?:

POZRIEŤ ĎALŠIE SVADOBNÉ ŠATY…
Kompletný album

Komentáre

  Pridaj príspevok

  Svadba a koronavírus - aktuálne opatrenia

  Aktuálne podmienky pre svadby platné od 16.8.2021:

  Viac informácií prinášame v priebežne aktualizovanom článku o opatreniach a obmedzeniach pre svadby v roku 2021.

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby