Kto má predniesť svadobný príhovor a ako sa naň pripraviť?

  • 8. feb 2021
  • Silvia Blahovcová
  • isifa / Shutterstock

Pri všetkých významných udalostiach sa od hostiteľa očakáva slávnostný príhovor. Rovnako tomu je aj na svadbe, kedy sa však okrem hostiteľa prihovárajú hosťom viacerí zúčastnení.

Kto má teda tento svadobný príhovor predniesť? Aký je rozdiel medzi príhovorom a prípitkom a aké má mať tento úkon pravidlá? Ak chcete vedieť odpovede na tieto otázky a dozvedieť sa o príhovoroch na svadbe viac, určite si prečítajte nasledujúci článok.

svadobný príhovor

Kto vedie svadobný príhovor?

Neexistuje univerzálne pravidlo, kto by mal na svadbe viesť slávnostný príhovor. V zásade platí, že by mali byť rečníci aspoň dvaja, ale pokiaľ bude na vašej svadbe rozprávať iba jedna osoba, aj to je v poriadku. Veľmi podstatné je, aby na svadbe ako prvý rečnil niekto z hostiteľov. Zväčša to býva otec ženícha alebo nevesty. Niekedy sa slova ujme samotný ženích, inokedy to zvládne aj výrečná nevesta.

Po oficiálnom príhovore sa slova ujme zväčša niekto, kto do príhovoru prinesie trošku zábavy. Často ide o ženíchovho svedka, jedného z družbov, prípadne starejšieho, ak ho na svadbe plánujete mať. Pripravte sa na to, že môže nastať aj situácia, kedy sa rozhodne k vám a vašim hosťom prehovoriť aj niekto, s kým ste pôvodne nepočítali. Proaktívny svedok alebo družička chcú často tiež popriať mladomanželom len to najlepšie. Nechajte to na nich. Pokiaľ sa k takému kroku odhodlali, určite si svoju reč svedomito pripravili a chceli vás milo prekvapiť.

Príhovor verzus prípitok

Slávnostný príhovor otca býva zväčša na svadbe uvítacím prvkom, ktorý predchádza slávnostnej svadobnej hostine. Podľa etikety je možné pozornosť na svoju reč upútať prostredníctvom zaťukania na pohár. Obvykle býva prvým rečníkom na svadbe otec jedného z mladomanželov, ktorý buď nevestu alebo ženícha víta vo svojej rodine a praje im všetko dobré na ceste spoločným životom.

Uvítací príhovor obsahuje okrem iného aj poďakovanie hosťom za ich účasť na svadbe a prianie príjemnej zábavy. Pokiaľ v rodine niekto chýba, patrí sa ho spomenúť a venovať pár slov na jeho pamiatku. Svadobný príhovor by mal byť osobný, výstižný a primerane dlhý. Slávnostný prípitok nasleduje po príhovore, pričom všetci prítomní stoja a spoločne zdvihnú poháre.

Prípitok vedie buď osoba, ktorá mala úvodný príhovor alebo v prípade, že úvodných príhovorov bolo viac, tak posledný z rečníkov. Pohármi si štrngajú iba vedľa seba sediace osoby aj to iba vľavo a pravo. Novomanželom sa hostia na diaľku symbolicky uklonia alebo zodvihnú pohár smerom k nim.

Pravidlá príhovoru

  • Každý príhovor by sa mal riadiť určitými pravidlami. Je veľmi dôležité, aby sa rečníci pri svojich rečiach vyhli určitým nepríjemným a trápnym momentom, ktoré sa na svadbu nehodia.
  • Rečník by mal privítať hostí, či už vo svojom mene alebo mene mladomanželov. Následne sa im predstaví a prezradí, v akom je vzťahu k neveste a ženíchovi.
  • Na svadbách je zvykom počas svadobných príhovorov prezradiť na mladomanželov nejakú milú, či vtipnú historku z ich minulosti, ktorú hostia nepoznajú. Je však dôležité zvážiť, o akú príhodu pôjde. Určite nie je cieľom nikoho zosmiešniť, či vyvolať hádku.

Počas príhovoru, ktorý by mal byť o láske ženícha a nevesty, je dobré povedať, čo na ich vzťahu považuje rečník za najkrajšie. Po ukončení svojej reči, ktorá by nemala byť ani príliš dlhá, ani príliš krátka, môže rečník pripiť na zdravie novomanželom.

Čo by sa v príhovore spomínať určite nemalo

Pokiaľ si nie ste istí, čo do svojho príhovoru zahrnúť alebo radšej vynechať, určite vsaďte na nasledovné rady.

  • 1. Absolútne tabu počas príhovor sú bývalé vzťahy nevesty aj ženícha.
  • 2. Rovnako nevhodné je používanie vulgarizmov.
  • 3. Nezosmiešňujte nevestu, rovnako ako svadobných rodičov, trošku uťahovania zo ženícha je dovolené pri príhovore jeho kamarátov, ale samozrejme aj to s mierou. Nikdy si však neuťahujte z ich manželstva.
  • 4. Nevyťahujte staré príhody, ktoré sú vhodné možno tak k pivu medzi kamarátmi.

Ako na to

Na svadobný príhovor je dobré sa pripraviť. Teraz nemáme na mysli, že rečník má svoju reč čítať z papiera a triasť sa od stresu ako osika. Jeho slová by mali byť osobné a veľmi prirodzené. Pokiaľ rečník potrebuje držať v ruke papierik s heslovitými bodmi, aby na nič nezabudol, je to prijateľné. Rovnako však musí počítať s prípadnou improvizáciou.

Je dôležité, aby bol príhovor veľmi príjemný, v priateľskom duchu a uvoľnenej atmosfére. Pokiaľ je niekomu z oslovených nepríjemné na svadbe rozprávať, poproste radšej niekoho iného, kto s toľkou pozornosťou problém nemá. Pokiaľ sa svadobná hostina koná v sále, kde nemusí byť každého rečníka počuť, stavte na mikrofóny. Nie je nič horšie ako reč, ktorú nikto nepočuje.

Okrem verbálnej časti prejavu je veľmi dôležitá aj reč tela. Teda jeho postoj, mimika, či gestá. Dobrý rečník udržuje očný kontakt so svojim publikom a najmä na udalosti akou je svadba, hovorí svoje slová od srdca.

Nech už sa rozhodnete pre oslovenie kohokoľvek z rodiny a známych, bude to pre neho veľká česť. Určite sa na túto chvíľu pripraví a venuje vám a vašim blízkym niekoľko milých slov.


Komentáre

    Pridaj príspevok

    Najčítanejšie články
    Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
    Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
    Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby
    Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby
    18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
    18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
    13 najobľúbenejších svadobných zákuskov. Stihli ste už ochutnať všetky?
    13 najobľúbenejších svadobných zákuskov. Stihli ste už ochutnať všetky?
    60 inšpiratívnych tipov na ceny do svadobnej tomboly
    60 inšpiratívnych tipov na ceny do svadobnej tomboly
    Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
    Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe