Sprievodca svadobnými štýlmi: Prírodná svadba

  • 6. mar 2017
  • Michaela Forrová
  • isifa / Shutterstock

Povedať si svoje veľké ÁNO medzi štyrmi stenami sobášnej siene a následná svadobná zábava v reštaurácii je pre mnohých mladých zaľúbencov príliš všedná a preto hľadajú spôsob, ako vniesť do svadobného obradu a hostiny originalitu a intimitu.

Svadba v prírodnom štýle je alternatívou, ktorá váš svadobný deň môže spraviť netradičným a krásnym.

Príroda je nekonečnou studnicou inšpirácií, z ktorých pri výbere svadobnej výzdoby môžete čerpať. Okrem kvetov, ktoré nesmú chýbať azda na žiadnej svadbe, môžete svadobné stoly ozdobiť trávami, listami, machmi, ovocnými plodmi, gaštanmi, šiškami či kameňmi.

Prírodnú svadbu je vhodné organizovať na miestach dýchajúcich prírodnou atmosférou, akými sú napríklad rôzne stodoly, farmy, penzióny alebo reštaurácie zariadené v prírodnom štýle (s dreveným interiérom, drevenými trámami a krbom) alebo počas teplejších mesiacov využite lúky, záhrady či pláže.

V prípade, že sa vám alternatíva svadby v exteriéri pozdáva, myslite i na možnosť, že počasie nemusí vyjsť podľa vašich predstáv.

Výzdoba a dekorácie na prírodnej svadbe

Prírodné motívy by sa mali vyskytovať vo svadobných pozvánkach, vo výzdobe svadobnej sály, v stylingu nevesty i na svadobnej torte.

Svadobná výzdoba by sa mala niesť v prírodných farbách, akými sú napríklad béžová, biela, žltá, hnedá, zelená, či bordová farba. Dominovať by mali prírodné materiály ako drevo, sklo a kov.

Prírodnú atmosféru dotvoria jednoduché dekorácie ako napríklad lampáše, prútené košíky s ovocím, kovové krhle s kvetmi alebo rustikálne vtáčie klietky.

Veľmi efektné sú i zaváraninové poháre či sklenené fľašky omotané špagátom a ozdobené gombíkmi alebo inými drobnôstkami.

Tradičné papierové menovky môžete nahradiť milými menovkami z korkových štupľov. Miesto klasických obrusov ozdobte svadobné stoly obrúskami z vrecoviny alebo pravého plátna zdobeného jemnou čipkou.

Prírodným motívom, ktorý môžete použiť na pozvánkach pre hostí, sú napríklad sušené kvety alebo slamená mašľa nalepená na pozvánke. Počas jesenných mesiacov môžete text napísať na farebné listy stromov. Pozvánky tak budú nielen originálne, ale keďže sa na ich výrobe budete podieľať sami, tak i osobnejšie.

Výslužku so zákuskami môžete zabaliť do papierovej škatuľky previazanej špagátom a ozdobenej dreveným ,,príveskom“.

Prírodná svadba je vhodná pre vyznávačov jednoduchého, romantického, vidieckeho alebo vintage štýlu. Fantázii sa medze nekladú a milovníci prírody môžu do svadobnej výzdoby zakomponovať akýkoľvek obľúbený prírodný prvok. Výzdobu je však vhodné prispôsobiť aktuálnemu ročnému obdobiu.

Jarná prírodná svadba

Pri kombinovaní jarnej svadobnej výzdoby sa nemusíte báť pestrých farieb. Príroda v týchto mesiacoch ponúka celú paletu rôznych odtieňov, od jemnej ružovej až po nezvyčajnú fialovú farbu kvitnúcich orgovánov.

Svadobná výzdoba by mala byť plná voňavých kvetov, papierových motýľov či drevených vtákov. Jarný svadobný obrad konajúci sa v rozkvitnutej prírode bude nezabudnuteľným zážitkom.

Letná prírodná svadba

K letnej prírodnej svadbe sa skvele hodia jemné biele kvietky, pšeničné klasy, makovice, či nezvyčajná kytica z očarujúcich levandúľ alebo z výrazných slnečníc.

Originálnymi dekoráciami sú i sklenené vázy s nakrájaným citrusovým ovocím. Stoličky môžete zo zadnej strany ozdobiť kytičkami lúčnych kvetov v plátenných vrecúškach alebo drevenými tabuľkami s menami hostí.

Jesenná prírodná svadba

Na jesennej prírodnej svadbe nesmú chýbať dekorácie z jesenných plodov, akými sú dekoračné tekvice, šípky, gaštany, orechy a v neposlednom rade farebné listy z opadávajúcich stromov.

Zimná prírodná svadba

Hoci sa na prvý pohľad môže zdať, že počas zimného spánku príroda nemá čo ponúknuť, opak je pravdou. I v zime môžete zorganizovať nádhernú prírodnú svadbu, zdobenú bielymi kvetmi, ihličím, cezmínou či šiškami.

Do svadobnej výzdoby môžete taktiež zakomponovať vlnu alebo kožušinu. Pravú zimnú atmosféru dotvorí bohatá snehová prikrývka a oheň praskajúci v kozube.

Nevesta na prírodnej svadbe

K svadobnej výzdobe v prírodnom štýle je okrem výberu vhodného miesta potrebné zladiť i svadobné šaty a celkovú vizáž nevesty. Šaty by mali byť jednoduché, jemné, nie príliš prezdobené.

Namiesto klasických bielych šiat môžete zvoliť tradičný ľudový kroj, ktorý sa k prírodnej svadbe nesmierne hodí. V prípade, že je pre vás tento typ odevu príliš odvážny, môžete do svadobného outfitu zakomponovať len nejaký ľudový prvok, ako napríklad opasok s ľudovým motívom alebo doplnok vo vlasoch. Prírodná svadba môže byť menej formálna, často krát za účasti len pár hostí. V prípade, že je svadba organizovaná v exteriéri, nezabúdajte na vhodnú obuv a na klobúky, ktoré vás ochránia pred páliacim slnkom.

Rovnako jednoduchý by mal byť i nevestin make-up a účes. Ideálnou voľbou sú voľne rozpustené vlasy zdobené čelenkou z čerstvých kvetov alebo zapletený vrkoč, ktorý je hitom tohtoročnej svadobnej sezóny.

K celkovej výzdobe by mala ladiť i svadobná kytica, ktorá by mala obsahovať typ kvetov, ktorý sa vyskytuje vo výzdobe svadobnej sály. Kytice by mali byť jednoduché, čo však v žiadnom prípade neznamená nudné či neoriginálne.

Svadobná torta v prírodnom štýle

Rovnako jednoduchá by mala byť i svadobná torta, ktorá môže byť zdobená kvetmi, šiškami, lístkami či čerstvým ovocím.

Prírodných motívov a materiálov je neúrekom, je len na vás, ktoré z nich si vyberiete do svadobnej výzdoby. Dôležité je najmä to, aby dekorácie pôsobili ucelene a dotvárali výnimočnú, romantickú atmosféru.


Komentáre

    Pridaj príspevok